Monday , 17 December 2018

SOCIALE

NISJA DREJT HAXHIT PER BESIMTARET MUSLIMANE

48 besimtarë nga Shkodra dhe 10 nga Malësia e Madhe janë nisur drejt Haxhit pasditën e së Martes. Nisja është organizuar nga xhamia e Parrucës nën drejtimin edhe të vetë myftiut të Shkodrës, Imam Muhamed Sytari. Ky i fundit e konsideron një ditë të shumëpritur për të gjithë besimtarët muslimanë. Sipas imam Sytarit, shoqëria shqiptare është besimtare dhe jo laike …

Lexo me shume

RRUGA E DRISHTIT, E LENE NE HARRESE PREJ VITESH

Pamjet flasin qartë dhe nuk ka nevojë për shumë koment. Është vetëm 8 km larg qytetit të Shkodrës, por është lënë në harresë të plotë nga pushteti lokal dhe qeveria. Projekti për asfaltimin e segmentit rrugor Ura e Bardhajve – Ura e Mesit nuk përfshiu para disa vitesh edhe rrugën e fshatit Drisht, që ndodhet prej vitesh në gjëndje të …

Lexo me shume

APLIKIMET E MATURANTEVE

Maturantët edhe këtë vit akademik kanë preferuar të vazhdojnë studimet e larta në institucionet shtetërore. Sipas të dhënave të formularit A2 të siguruara nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit në përfundim të procesit të plotësimit të preferencave për në universitet, rezulton se për vitin akademik 2018-2019 kanë aplikuar gjithsej 24 mijë e 287 kandidatë, nga të cilët 88.88% e …

Lexo me shume

REKORD DIVORCESH NE SHQIPERI

7,956 divorce janë shënuar në Shqipëri gjatë vitit 2017. Numri më i lartë i 5 viteve të fundit. Fenomeni ka marrë përmasa të frikshme, për aq kohë sa sipas të dhënave të Ministrisë së Drejtësisë, referuar gjykatave, në 2017-ën janë divorcuar 311 çifte më shumë se vitin paraardhës. Kryeqyteti vazhdon të kryesojë listën me 1,897 raste divorcesh në 2017-n, pasuar …

Lexo me shume

PROJEKTI PER NDERHYRJE NE LIQENIN E SHKODRES

Qeveria Shqiptare ka vendosur të veprojë në zonën e Shirokës, ashtu si me lungomaren në Vlorë, për ta transformuar plotësisht nga realiteti që ofron sot një prej zonave më të bukura të Shkodres turistike. Fondi Shqiptar i zhvillimit ka gati projektin teknik për rikualifikimin urban të zonës, që i jep një tjetër organizim vijës liqenore në pjesën e poshtme të …

Lexo me shume

NGA SHTATORI NUK KA CELULARE NE SHKOLLA

Nga shtatori nxënëseve në Shqipëri nuk do t’u lejohet të mbajnë celularë gjatë orës së mësimit. Urdhrin e ka dhënë Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla.“Urdhëroj ndalimin e përdorimit të telefonit cellular gjatë procesit mësimor nga mësuesit dhe nxënësit në të gjitha shkollat e arsimit parauniversitar”. Pra ky urdhër përfshin edhe mësuesit. Kush e shkel do të ndëshkohet paralajmëron ministrja Lindita …

Lexo me shume

HETIMI TATIMOR, 890 KONTROLLE NE SEZONIN E VERES

Strukturat e Drejtorisë së Hetimit Tatimor Rajoni Verior kanë intensifikuar kontrollet në subjektet turistike që kryejnë aktivitet ekonomik në Velipojë, Shëngjin, Tale, Patok, Razëm, Valbonë. Nga kjo strukturë, nga data 22 qershor janë kryer në total 890 kontrolle, nga të cilat 375 kanë rezultuar me shkelje tatimore me vlerë rreth 12.5 milionë lekë. Dhe më konkretisht: – 43 subjekte janë …

Lexo me shume

MBYLLET KAMPI VEROR NGA BASHKIA SHKODER

Është përmbyllur pasditën e së martes kampi veror i organizuar nga Bashkia e Shkodrës, pas dy javëve me aktivitete të larmishme. Në ditën e fundit u organizua një festë e vertetë ku fëmijët kishin përgatitur një program të larmishëm me këngë, valle, recitime e madje edhe veprime akrobatike. Mjaft e veçantë ishte edhe mini ekspozita me punimet e fëmijëve gjatë …

Lexo me shume

MASAT PER SEZONIN TURISTIK NGA ISSH

Strukturat e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor kanë kryer 2.062 inspektime nga 1 qershori deri më tani në të gjithë vendin në subjektet turistike. Këto kontrolle vijnë në kuadër të masave për sezonin turistik. Sipas të dhënave të raportuara nga ISSH, deri më tani janë marrë 8 vendime mbylljeje provizore, si edhe 13 masa administrative. Inspektimet janë kryer kryesisht në parqe, pazare, …

Lexo me shume

TELAT ELEKTRIK, PROBLEM NE LAGJEN “3 HERONJTE”

Prej disa kohësh, banorët e lagjes “3 Heronjtë” në qytetin e Shkodrës vuajnë problemin e telave elektrikë dhe ujërave të zeza. Një problematikë që nuk po njeh një zgjidhje prej disa vitesh. Për këtë banorët e zonës kërkojnë ndërhyrje nga OSHEE për sistemimin e telave elektrike. Pas ankesës së banorëve të zonës, punonjësit e OSHEE erdhën në ndihmë për zgjidhjen …

Lexo me shume