SOCIALE

VIJOJNE RRADHET E GJATA PRANE PIKES SE KOLAUDIMIT TE AUTOMJETEVE

Prej disa ditesh vijojne te jene te pranishme rradhet e gjata dhe disa oreshe prane kolaudimit te automjeteve ne qytetin e Shkodres. Qytetaret, ashtu si edhe me perpara, detyrohen te presin me ore te tera per te kryer sherbimet e automjeteve te tyre dhe shprehen se zgjohen per te zene rradhen qe ne oret e para te mengjesit. Persa i …

Lexo me shume

RRUGA E BARDHAJVE DREJT DEGRADIMIT TE PLOTE

Rruga qe lidh zonen e Bardhajve me qytetin e Shkodres po shkon drejt degradimit dita-dites. Kjo rruge ndodhet mes gropave si shkak i mos-nderhyrjesh prej vitesh ne kete aks rrugor, qe ne raste me reshje shiu keto gropa mbushen me uje, duke veshtiresuar kalimin. Vete banoret e zones flasin per rrugen e amortizuar, teksa theksojne se po demtohen edhe automjetet …

Lexo me shume

KANCERI I GJIRIT, ZBULIMI I HERSHM SHT MBROJTJA M E MIR˔

Ne kuader te muajit te sensibilizimit kunder kancerit te gjirit Bashkia e Shkodrs ne bashkepunim me organizaten Gruaja tek gruaja dhe spitale private organizuan forumin me teme Zbulimi i hershm sht mbrojtja m e mir. Kristina Jorgaqi tha se rajoni I Lezhes dhe Shkodres mbajne numrin me te madh te grave te prekura Kryebashkiakia Voltana Ademi tha se nje tjeter …

Lexo me shume

ENDE ASNJE ZGJIDHJE PER TRE MOTRAT QE KANE RENE PRE E ABUZIMEVE

Tre motrat me aftwsi tw kufizuara dhe probleme mendore nw Lezhw, vijojnw tw renden rrugwve tw qytetit duke rwnw pre e abuzimwve seksuale e madje duke rrezikuar edhe trafikimin. Edhe pse 10 ditw mw parw insitucionet u mblodhen pwr rastin e tyre ende nuk wshtw gjetur asnjw zgjidhje pwr ta. Qwndrimi nw qendren ditore nw bazw tw rregullores wshtw i …

Lexo me shume

SHKODER, AKTIVITET SENSIBILIZUES THUAJ JO TRAFIKIMIT TE NJEREZVE

Thuaj Jo Trafikimit te Njerezve ka qene tema e aktivitetit sensibilizuar te zhvilluar kete te Marte ne qytetin e Shkodres. Aktiviteti erdhi ne kuader te fushates se Un Gift Box-Albania organizuar nga rrjeti Urat. Koordinatori i ketij rrjeti, Gazmir Memaj, tha se ideja e ketij aktiviteti eshte realizimi i nje fushate ndergjegjesuese kunder trafikimit te qenieve njerezore. Por, Memaj shtoi …

Lexo me shume

TROSHAN, 1500 BANORE ME RRUGE TE SHKATERRUAR

1500 banor t fshatit Troshan n Njesin Administrative t Blinishtit n Lezh, po vuajn nga mungesa e e infrastruktures rrugore. Segmenti rrugor me nj gjatsi prej 3 km q kalon prmes fshatit dhe lidhet me rrugen kryesore sht plotisht i shkatrruar. Gropat e mdha me uji dhe balta jan panorama q t srviret n kt fshat, duke vshtirsuar lvizjen e …

Lexo me shume

INAUGURIMI I PUNIMEVE NE ZONEN TURISITIKE TE ZOGAJVE

Paraditen e kesaj te Hene eshte bere inaugurimi i disa nderhyrjeve qe jane bere ne zonen turistike te Zogajve ne qytetin e Shkodres. Nderhyrje, qe jane financuar nga krahina autonome e Friuli-Venecia Xhulias dhe Kishes Valdeze, ndersa Bashkia Shkoder ka qene nje mbeshtetese e ketij projekti. Zv.presidentja e shoqates Kalipolis, Rita Cararo, foli per kete investim ne kete zone. “Jemi …

Lexo me shume

GJENDJA E VESHTIRE E DRANDES, REAGON SHOQATA “PERPJEKJE”

Pas kronikes se transmetuar ne Tv Rozafa per gjendjen e veshtire te jeteses se te moshuares Drande ne qytetin e Shkodres kane ardhur menjehere ndihmat e para ne drejtim te kesaj te moshuare. Eshte shoqata “Perpjekje” qe operon ne qytetin e Shkodres, e cila ka derguar ndihma me ushqime per kete te moshuare. Kryetari i kesaj shoqate, Dritan Sylia, i …

Lexo me shume

URA E VJETER E BUNES VIJON TE JETE E AMORTIZUAR

Kryebashkiakja e Shkodres Ademi premtoi per nderhyrje, por situata eshte e njejte Kjo ishte deklarata e dhene nga kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, nje muaj me pare, teksa premtonte per riparimin e Ures se Vjeter te Bunes. Por, edhe pse ka kaluar nje muaj nga ai premtim, kjo ure ndodhet ne te njejten gjendje. Vete qytetaret kerkojne nderhyrje ne kete …

Lexo me shume

RE, PRODHIM ME I ULET I GESHTENJAVE

Prej ditsh n Rec t Malsis s Madhe ka nisur mbledhja, grumbullimi dhe tregtimi I gshtenjs e cila shkon pr eksport n shtetin fqinj t Italis. Sipas banorve t zons prodhimi kt vit ka qn m I ult nw krahasim me vitet e kaluara sipasoj e kushteve atmosferik, megjithate pozitive mbetet gjetja e tregut dhe shitja e geshtenjeva. Zona e …

Lexo me shume