Wednesday , 24 July 2019

SOCIALE

FUSHE- ARREZ, KALAJA TAKIM ME MINATORET

Kreu I Sindikatave te pavarura te Shqipris Gzim Kalaj ishte n Fush Arrz jo m pr proteste por pr ti br t ditur minatorve t Munelles dhe atyre t Fush Arrzit arritjen e marrveshjes me konensionarin turko kinez Ber Alb pr pagesat e punonjsve deri n qershorin e vitit 2017, koh n t cilin shpresohet t hapet dhe Minjera e …

Lexo me shume

DITA E MIQESISE SE GAZETAREVE SHQIPTARE

Eshte zhvilluar edicioni i trete Dita e Miqesise se Gazetareve Shqiptare mes Ulqinit dhe Shkodres me pjesemarrjen e disa gazetareve nga te gjitha trevat shqiptare.Pervec gazetareve, ne kete aktivitet moren pjese kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, kryetari i unionit te gazetareve shqiptare, Aleksander Cipa dhe kryetari i komunes Ulqin, Fatmir Gjeka. Fjalen e pare per te pranishmit e mori …

Lexo me shume

DREJTUESIT E AUTOVETURAVE TAXI 8+1 NE PROTESTE

Bashkimi i sindikatave te pavarura Shkoder Ka mbeshtetur drejtuesit e autoveturve 8+1 ne protesten qe u organzua sot perpara Teatrit Migjeni. Albert Tuka edhe nje here i drejtoj apel ministrit te Transporteve Edmond Haxhinaasto qe te mos leje ne rruge 70 familje Shkodrane Sinkr..Albert TUKA..Kryetar BSPSH-s Protesta e drejtuesve te autoveturave 8+1 erdhi pas vendimit te Edmon Haxhibastos per te …

Lexo me shume

INSTITUTI I MEDIAS SEMINAR ME GAZETARET

Instituti I medias ka zhvilluar nje seminar me gazetaret teksa kane diskutuar mbi raportimin e diversitetit ne media dhe problematikat qe ka ky lloj raportimi. Valbona Sule perfaqesuese e medias ne fund te takimit theksoj se media ka nje rol kyq ne raportimin e diversitetit dhe menyren se si trajtohen fenomene te ndryshme. Komuniteti rom, LGBTdhe shtresat e varfera kane …

Lexo me shume

VUCI: SHQIPERIA DUHET TE NJOHE PALESTINEN!

Vota kunder e vendit tone ne OKB ndaj njohjes se Palestines ka ndikuar negativisht ne marredheniet me vendet arabe. Deklarata erdhi nga kryetari i shoqates miqesise Shqiperi-Vendet Arabe Muamer Vuci gjate nje aktiviteti te organizuar ne nder te 8-vjetorit te shpalljes se Kosoves si shtet i pavarur.   Po ashtu Vuci fajesoj Ministrine e Jashtme te Kosoves si dhe ate …

Lexo me shume

ANALIZA VJETORE E FSKDSH

Drejtoria Rajonale e Fondit te Sigurimit te Kujdesit Shendetesor Shkoder ka zhvilluar analizen e saj vjetore. Drejtori I kesaj drejtorie Arvit Osja tha se realizimi I objektivave gjate vitit 2015 ka qene ne nivele te kenaqshme ndersa vemendje I eshte kushtuar shendetit paresor. Duke ndjekur nga afer fincimin e bere per cdo qender shendetesore si dhe likuidimin e rimbursimeve te …

Lexo me shume

“HAPET” NJE DERE NE MBESHTETJE TE GRAVE

Grate e rajonit te lezhes do te kene nje dere te hapur dhe nje ze mbrojtes se tyrin per te prezantuar dhe gjetur zgjidhje te problemeve me te cilat perballen cdo dite. Qe prej dites se djeshme qendra ne dobi te gruas shqiptare ka hapur nje zyre edhe ne Lezhe duke synuar kthimin e saje nje nje institucion te te …

Lexo me shume

20 APLIKANTE NGA METROPOLI VERIOR MARRIN PJESE NE LEVIZ ALBANIA

Me shume se 200 aplikime te organizatave jo fitim prurese kane marre pjese ne projekti Leviz Albania ku jane kualifikuar 104 aplikane. Ku 30 prej tyre jane nga kryeqendra e veriut ndersa 18 aplikimet e para jane prezantuar gjate dites se sotme. Valdet Sala drejtuese e Leviz Albania tha se qllimi kryesor i Lviz Albania sht q qytetart t prfitojn …

Lexo me shume

RRJETET SOCIALE, PUBLIKOJNE PANORAMEN E SHEMTUAR NE SHKODER ME QENTE ENDACAKE

  Panorama qe te ofron pedonalia e qytetit te Shkodres eshte kthyer ne barcolete dhe tallje ne rrjetet sociale. Qente endacake te cilet serviren me mbeturinat ne mes te pedonales e publikuar ne faqen jeta osh qef eshte kthyer ne nje debat ku kane vershuar komentet te cilet fajesojne drejtuesit vendor per kete pamje qe i serviret metropolit verior. Por …

Lexo me shume

LEZHE, ABUZIME ME NDIHMEN EKONOMIKE DHE PAAFTESINE

Nje Administrator Shoqeror eshte shkarkuar nga puna, ndersa 11 te tjereve u eshte terhequr verejtje pershkak te abuzimeve me ndihmen ekonomike ne Qarkun e Lezhes. Kete fakt e ka bere te ditur Drejtoresha e Sherbimit Social Shteteror ne Lezhe Ardiana Jaku gjate analizes vjetore qe dikasterit qe ajo drejton. Sipas Jakut nga kontrollet e kryera ka rezultuar se 185 familje …

Lexo me shume