SOCIALE

EDICIONI I 25-të I FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJËL TË SHKODRËS KËNDOJNË”

Këtë të hënë kanë startuar finalet e edicionit të 25-të i festivalit “Bilbilat e vegjël të Shkodrës këndojnë 2020”. Në një intervistë për TV Rozafa, drejtori i QKF Shkodër, Kujtim Alija, flet më shumë rreth organizimit të këtij edicioni.Për këtë edicion foli edhe Ermir Zoga, përgjegjës i artit në QKF Shkodër.Për shkak të situatës, këtë herë formati i këtij edicioni …

Lexo me shume

PANDEMIA, 180 KERKESA PER NDIHME PSIKOLOGJIKE

Periudha e karantinës është shoqëruar me kerkesa te shumta per ndihme psikoligjike për në Qarkun e Lezhës, duke e renditur këtë zonë me numrin më të lartë të përsonave në rang vendi, që kanë kërkuar këshillim onlinë tek psikologet.Të dhënat janë bërë publike nga Urdhëri i Psikologut, teksa në harkun kohor të 50 ditëve ka patur 180 telefonata e kjo …

Lexo me shume

TË TJERA PAKO USHQIMORE NGA MYFTINIA SHKODËR

Myftinia Shkodër ka dhuruar disa pako ushqimore këtë të enjte për shoqatën e personave me aftësi të kufizuara mendore Shkodër. Për përfaqësuesin e Myftinisë Shkodër, Lavdrim Hamja, kjo është një detyrë e secilit prej nesh që të mos harrojmë njeri-tjetrin, sidomos në raste të vështira, ndërsa kryetari i shoqatës Rrok Daka vlerësoi këtë nismë.Prej ditësh, Myftinia Shkodër po shpërndan pako …

Lexo me shume

54-VJETORI I ANSAMBLIT “ÇIFTELIA”

Në 54-vjetorin e krijimit të ansamblit “ÇIFTELIA”, kreu i Bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu zhvilloi një takim me artistë e krijues të këtij ansambli në shenjë falenderimi dhe mirenjohje për kontributin e dhënë promovimin e vlerave të folkut burimor të Lezhës.Krybashkiaku Ndreu u shpreh se dikasteri që ai drejton do të ketë në qender të vemendjes mbështetjen dhe zhvillimin e projekteve …

Lexo me shume

MYFTINIA SHKODËR NË NDIHMË TË SHOQATËS SË INVALIDËVE SHKODËR

Myftinia Shkodër vijon të jetë në ndihmë të shtresave në nevojë, veçanarisht në muajin e Ramazanit. Kështu, këtë të mërkurë përfaqësues të Myftinisë Shkodër kanë dhuruar 50 pako ushqimore për shoqatën e invalidëve para-tetraplegjikë dega Shkodër.Beqiri kishte një mesazh për ato që mund të ofrojnë ndihma për këtë shtresë….Në fakt, edhe më herët Beqiri ka bërë apel në drejtim të …

Lexo me shume

BUJAR QAMILI, NË NDIHMË TË NJERËZVE NË NEVOJË

Çdo vit në muajin e Ramazanit ka shtruar iftar për njerëzit në nevojë, por në Ramazanin e këtij viti e ka pasur të pamundur për shkak të pandemisë. Gjithsesi, Mjeshtri i Madh, Bujar Qamili, është gjendur përsëri pranë këtyre njerëzve duke dhuruar pako ushqimore.Nisma erdhi në bashkëpunim me Myftininë Shkodër. Përfaqësuesi i këtij institucioni, Arben Halluni, vlerësoi këtë kontribut të …

Lexo me shume

Myftiu i Shkodrës: Janë plotësuar kushtet që njerëzit të kthehen në xhamia në mënyrë të plotë

Prej veprave të mira është leximi i Kuranit. Prandaj, jemi të ftuar në këtë kohë të meditojmë dhe reflektojmë për të kuptuar se në këtë muaj ka filluar të shpallet Kurani. Kështu u shpreh myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari, në hytben e kësaj të premte, teksa u ndal tek rëndësia e 10 ditëshit të fundit të muajit të Ramazanit.Sipas …

Lexo me shume

RINDERTOHET KISHA E SHEN LLEZHDRIT NE LEZHE

Për banoret e fshatrave Spiten e Pruell në Lezhë karantina nuk ka ekzistuar. Pasi kontribuan financiarisht sipas mundësive, 2 muajt e izolimit i shfrytëzuan për rindërtimin e kishës së tyre të vjetër në Pruell, e cila ndodhet në kodren mbi fshatit.Kisha e Shen Llezhdrit është një objekt kulti mbi 600-vjeçar dhe ka shumë gojedhena për të. Banoret te tregojne shumë …

Lexo me shume

NJE GRUA MES “DY LUFTRASH” NE LEZHE

Për këtë 50-vjeçare nga Lezha karantina nuk ka ekzistuar. Mimoza Zyberi nuk e ka ndaluar për asnjë ditë punën në mbledhjen e materialeve të riciklueshme për skrap.Me një karroce me vete ajo lëviz çdo ditë në rrugët dhe periferinë e qytetit në kërkim të materialeve që kanë kanë sadopak vlerë për ti shitur. Gjendja e vështirë ekonomike dhe nevoja për …

Lexo me shume

BOTA PAS COVID 19/ SINGAPOR, QEN-ROBOT NË RUAJTJE TË DISTANCËS FIZIKE

COVID 19 ka detyruar shumë vende në botë që me rikthimin në normalitet, të mendojnë për ndryshim të sjelljes. Singapori ka menduar të nise përdorimin e qenit-robot i cili do shfrytëzohet nëpër parqet e ndryshme me qëllim që njerëzit të ruajn distancën fizike.Bëhet fjalë për qenin-robot i cili quhet Sport, i prodhuar nga një kompani amerikane, i cili do kontrolloi …

Lexo me shume