Breaking News

SOCIALE

KONFERENCA SHKENCORE “DITET E MJEDES”

Për të 14 vit me radhë është mbajtur në qëndren Muzeore “Ndre Mjeda” në Kukël Konferenca Shkencore kushtuar poetit dhe studjuesit Dom Ndre Mjeda. Për Organizatorin njëherësh edhe famullitar i Kuklit Dom Nikë Ukgjini ky vit vjen me promovimin edhe të një libri mbi jetën e Dom Ndre Mjedës si student në seminarin Jezuit në Krakovë të Polonisë. Në konferencën …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER FITON KONKURSIN PER “QENDRA KOMUNITARE PER FAMILJEN”

Bashkia e Shkodrës është shpallur fituese e konkursit kombëtar të Praktikave më të mira me modelin “Qendra Komunitare “Për Familjen””. Bashkia Shkodër u vlerësua për modelin e ndërtuar të shërbimeve sociale multisektoriale të qëndrueshme dhe të standartizuara pranë komunitetit, në mbështetje dhe fuqizim të familjes si qeliza bazë e shoqërisë. Projektimi dhe krijimi i 12 Qendrave Komunitare “Për Familjen” është …

Lexo me shume

JO CELULARE NE SHKOLLA, DEL URDHERI I RI

Pas urdhrit të parë të ministres së Arsimit, Lindita Nikolla për mospërdorimin e celularëve në shkolla gjatë mësimit, vjen një tjetër pasues. Nikolla është detyruar të bëjë një udhëzim të ri edhe më të rreptë që vjen bashkë me sanksionet në rast shkeljeje nga nxënës e mësues. Nëse i pari, ndalon përdorimin vetëm gjatë procesit mësimor, udhëzimi nr.34, datë 16.11.2018 …

Lexo me shume

“PERJETIMI ARTISTIK I SKENDERBEUT NE KULTUREN ITALIANE, FRANCEZE E SHQIPTARE”

Këtë të shtunë është organizuar takimi i 6-të për Festivalin Letrar të Shkodrës në edicionin e 11-të të tij. Në takimin e zhvilluar në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” merrnin pjesë studiuesit e artit Edmond Buharaja dhe Qamil Gjyrezi. Tema ishte: “Përjetim artistik i Gjergj Kastriotit-Skënderbeu në kulturën italiane, franceze dhe shqiptare”. Gjatë takimit u diskutua për operat e ndryshme, …

Lexo me shume

ATMOSFERE KUQ E ZI NE KOLEGJIN “HASAN RIZA PASHA”

Atmosfera kuq e zi nuk mungon asnjëherë në kolegjin turk “Hasan Riza Pasha” të qytetit të Shkodrës, sidomos në kuadër të Festave të Nëntorit. Kjo gjë vihet re që në hyrje të saj, ku spikasin flamujtë, projektet dhe zbukurimet e shumta të realizuara nga nxënësit e kësaj shkolle. Këtë të premte u mbajt një tjetër aktivitet në këtë shkollë, ku …

Lexo me shume

IUTECREDIT HAP ZYREN E RE NE SHKODER

IuteCredit vjen tashmë me zyrën më të re në qytetin e Shkodrës. Opëron prej 3 vitesh në tregun shqiptar, por ka qenë edhe më herët në Shkodër nëpërmjet bashkëpunimeve me institucionet e tjera. Por, zyra e re në Shkodër vjen pas atyre të hapura në Tiranë, Durrës, Elbasan dhe Fier. Drejtori i përgjithshëm i IuteCredit Albania, Akan Ajdini tregon se …

Lexo me shume

VITI EUROPIAN I TRASHEGIMISE KULTURORE

Në kuadër të vitit europian të trashëgimisë kulturore, Departamenti i Romanistikës dhe i Gjermanistikës në Universitetin e Shkodrës organizuan këtë të enjte një tjetër aktivitet. Aktiviteti u zhvillua në ambjentet e biblotekës universitare dhe titullohej: “Udhëtim nëpër trashëgimi”. Përgjegjësja e departamentit të italianistikes Eliana Laçej tregon më shumë rreth organizimit të këtij aktiviteti dhe qëllimit të tij. Në këtë takim …

Lexo me shume

NATA FINALE E “FJALES ARTISTIKE”

Aktivitetet e planifikuara nga Bashkia Shkodër në kuadër të Javës së Pavarësisë kanë startuar pasditën e së mërkurës me natën finale të “Fjalës Artistike”. Një aktivtitet i organizuar nga Qendra Kulturore e Fëmijëve dhe mbështetur nga Bashkia Shkodër. Drejtuesi i QKF Shkodër, Kujtim Alija, thotë se nga kjo skenë e vogël kanë dalë talente të mëdha që sot përformojnë edhe …

Lexo me shume

PASTRIMI I TERRITORIT, MINISTRI KLOSI NE SHKODER

Aktivetet e fundit të organizatave mjedisore, e kryesisht të Eko Mendje, kanë sjellë në Shkodër ministrin e turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi. Ai mori pjesë në një aktivitet të zhvilluar pasditën e së martes, teksa u shpreh se aktivitete të tilla janë shumë të nevojshme sepse nxisin pjesëmarrjen e vullnetarëve sa më të shumtë në këtë proçes pastrimi, ndërkohë që …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 74-VJETORI I ÇLIRIMIT TE LEZHES

Lezha ka përkujtuar 74-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashit.Në nderim të kësaj dite veteran të luftes, pasardhes të familjave të dëshmoreve dhe përfasues të insitucioneve vendosen kurora me lule dhe bënë homazhe pranë verrezave të dëshmoreve.Nën Kryetarja e Bashkisë Alfrida Maku dhe Prefekti Gjergj Prendi, ne fjalen e tyre e konsideruan si një ngjarje mjaft të rëndësishme diten e çlirimit …

Lexo me shume