Saturday , 20 April 2019

SOCIALE

LEZHE, PREGATITJE PROFESIONALE PA LIBRA

Nxenesit lezhjane qe zgjedhin per arsimimin e tyre shkollat profesionale duhet te pregatiten edhe per kosto financiare shtese. Pershkak se librat mungojne, fotokopjet jane shpenzimi i tyre i perditshem. Shtepite botuese nuk e kane plotesuar kete shkolle me librat e lendeve profesionale. Kete problematike drejtori i shkolles se mesme profesionale kolin gjoka ne lezhe Bardh Dedegjonaj ia faturon paraardhresve te …

Lexo me shume

10 TETOR DITA NDERKOMBETARE E SHENDETIT MENDOR

10 tetor dita nderkombetare e shendetit mendor. Ne kuader te kesaj dite reparti I psikiatrise Shkoder organizoj nje aktivtet me te semuret. Drejtoresha Valdete Hoxha tha se rastet me crregullime jane ne rritje, shkak paresor eshte jetesa vetem e te moshuarve e po ashtu problemet sociale.Pozitiv eshte fakti se familjaret e te semurve jane ndergjegjsuar, ndersa tashme Hoxha tha se …

Lexo me shume

GJAKMARRJA NE FOKUSIN E SHOQERISE CIVILE

Gjakmarrja ne fokusin e shoqerise civile ka qene tema e forumit akademik te organizuar nga Fondacioni Jo gjakmarrjes, pro jetes. Organizatoria Elona Prroi tha se kjo nisme vjen ne nder te burrit te saj te vrare pikerisht per shkak te gjakmarrjes pastorit Dritan Prrojt.Arqipeshkvi metropolitan Imzot Angelo Massafra e vuri theksin tek perdorimi I droges, kjo si nje arsye …

Lexo me shume

SKURAJT E KURBINIT DALIN NGA IZOLIMI, RIKONSTRUKTOHET URA DHE REHABILITOHET RRUGA

Ura qe ka mbajtur prej kohesh te izoluar 5 fshatra te Malesise te Kurbinit eshte rikonstruktuar. Protestat dhe ankesat e vazhdueshme te banoreve nuk moren vemendjen e institucioneve te shtetit, por te nje individi. Fitimtar Lala eshte personazhi qe lehtesoi problemet e levizjes bashkfshatareve te tij. Ai ka nisur te investoje nga te ardhurat e vete ne zonen e skurajve …

Lexo me shume

NIS FAZA E DYTE E PROJEKTIT IPARD-LIKE NE BUJQESI

Eshte zhvilluar faza e dyte e projektit IPARD LIKE me fermeret e qarkut Shkoder e lezhe. Qeveria Shqiptare se bashku me fondet e bashkimit Europian te cilat arrijne vleren e 94 milion euro qe do te perfitojne fermeret e zonave rurale. Ne hyrje te fjalimit Drejtori i bujqesise u shpreh jo shume optimist duke patur parasysh edhe sugjerimet e shumta …

Lexo me shume

DAR: TRANSPORTI I NXENESVE NE FAZE TENDERIMI

Pas lajmit te dhene ne Tv Rozafa per problematiken e transportit ne Shkollen Bardhaj DAR Shkoder ka reaguar duke sqaruar edhe ligjin e ndryshuar. Sipas pergjegjesit te sektorit te sherbimeve publike ne Drejtorine arsimore Franc Pici transporti perfitohet nga ata nxenes qe shkollen e kane 2 kilometer larg baneses, por nuk perfitojne nxenesit te cilet kane nje shkolle afer fshatit …

Lexo me shume

220 NXENES UDHETOJNE 5 km PER TE MBERRITUR NE SHKOLLE!

Rreth 220 nxenes te shkolles 9-vjecare Bardhaj duhet te bejne me shume se 5 kilometer rruge ne kembe per te mberritur ne shkolle. Drejtoresha Tereze Brigjaj tha se kjo eshte shqetesim pasi orari I fillimit te mesimit nuk eshte I rregullt. Apeli eshte I hapur per ministrine dhe drejtorine e arsimit qe te akordoje fondin per venjen ne dispozicion te …

Lexo me shume

FAMULLIA SHEN SHTJEFEN ORGANIZON DHURIM GJAKU

1 muaj perpara perkujtimit te meshes se pare e dhene nga Dom Simon Jubani, Arqipeshkevia ne bashkpunim me Famulline Shen shtjefenikane organizuar dhurim gjaku per Kryqin e Kuq Shqiptare.Dom Artur Jaku apeloj per te gjithe qytetaret qe te dhurojne gjak pasi ne kete menyre shpetojne nje jete. Dhjetera besimtare por edhe qytetare te tjere kane dhuruar gjak gjate dites se …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE KUNDER DHUNES

Ne kuader te dites nderkombetare kunder dhunes eshte organizuar nje aktivitet sensibilizues ne shkollen Shejnaze Juka. Pjese e aktivitetit kane qene perfaqesues te drejtorise rajonale arsimore si dhe organizata Gruaja tek gruaja. Mesuesja e kesaj shkolle Trendelina Borii tha se dhuna eshte nje koncept delikat por manifestime te ndryshme ku pjesmarrs jane djem dhe vajza tregon mbi gadishmerine per ta …

Lexo me shume

1 TETORI DITA BOTERORE E TE MOSHUARVE

1 tetori dita nderkombetare e te moshuarve. Sot edhe ne shtepine e te moshuarve Shkoder aktivitetet kane qene te shumta. Medreseja e vajzave dhe ajo e djemve si cdo vit nuk kane munguar ne kete dite te vecante per te moshuarit. Ata kane sjelle disa pako dhe dhurata modeste per keta te moshuar.   Nj Tetori shnon Ditn Botrore t …

Lexo me shume