Saturday , 20 April 2019

SOCIALE

LEZHE, SHTOHEN DY PROFESIONE TE REJA NE SHKOLLEN PROFESIONALE

Ne vitin e ri akademik 2015 – 2016, shkolles se mesme profesionale Kolin Gjoka ne Lezhe do ti shtohen edhe dy dege te reja. Hoteli turizem dhe sherbime sociale shendetsore do te jete dy mundesi me shume per nxenesit lezhjane apo edhe ata te rajonin qe duan te marrin shpejt nje profesion. Bardh Dedegjonaj, drejtori i shkolles profesionale ne Lezhe …

Lexo me shume

NDJEKIE PENALE PER ATO QE DJEGIN MBETURINA TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Djegia e mbeturinave prane Varrezave te Deshmoreve por edhe ne zonen e Velipojes ka kthyer vemendjen e Prefektures drejt tyre. Ne nje deklarate per mediat Prefekti Paulin Radovani tha se ne bashkpunim me policine e qarkut Shkoder do te sekuestrohet cdo mjet qe hedh mbeturina, si dhe do te kete ndjekje penale per cdo individ qe djeg mbeturina ne kete …

Lexo me shume

PRFUNDON PERZGJEDHJA E TEKSTEVE SHKOLLORE

Duke filluar nga java e ardhshme do t nis shitja e teksteve shkollore pr t gjith nxnsit e shkollave 9-vjeare dhe gjimnazeve. Msuesit kan prfunduar procesin e przgjedhjes s lnds. Udhzimi i Ministris s Arsimit prcaktonte se msuesit do t przgjidhnin nj nga 3 librat me t cilt do t punonin gjat vitit shkollor. mimet e librave pr t gjitha …

Lexo me shume

KANANI: VENDIMI PER SHKRIRIEN E UNIVERSITETETIT E PA DREJTE

Eshte turp qe Shkodra qyteti I kultures te mbetet pa akademi artesh. Une e kame thene dhe me heret se kjo eshte kunder deshires tone. Dekani i arteve pamore Sidi Kanani pas vendimit t fundit ku kjo akademi kalon si department pran fakultetit t edukimit n universitetin Luigj Gurakuqi thot se vendimi nuk sht mirpritur por nga ana tjetr duhet …

Lexo me shume

VAKSIONOHEN DHE STERILIZOHEN 70 KAFSHE

Bashkia Shkoder ne bashkpunim me Animals need kane sterilizuar dhe vaksinuar rreth 70 qen dhe mace endacak jan br pjes e projektit .Fal projektit t fituar nga fondacioni Amerikan, n kryeqendrn e veriut kan mbrritur 15 veteriner nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, t cilt po kryejn kt process ku sot ka qene dita e dyte.Kryeveterineri Selim Kraja thot se …

Lexo me shume

MBETURINAT LULEZOJNE NE PEDONALEN “KOLE IDROMENO”!

Kjo eshte panorama e cila shoqeron pedonalen Kole Idromeno gjate mbremjeve te muajt gushte. Ndonese ne mes te sezonit turistik dhe turistet jane te shumte, per Pastrim-gjelberimin ne Shkoder kjo nuk ka aspak rendesi. Ne Shkoder mbetjet jane kthyer ne gangrene, nje refren i vjeter qe vijon te mos ndryshoje dhe situata do dite e me shume po del jashte …

Lexo me shume

ZBRAZET BREGDETI I SHENGJINIT

Bregdeti i Shengjinit eshte boshatisur ne mbyllje te javes qe lam pas. Moti i vrenjtur dhe temperaturat e ulta kane larguar pushuesit nga bregu i detit, por jo nga plazhi i Shengjinit. Ky trafik i krijuar si vazhdimisht ne superstraden qe pershkon Lezhen dhe segmenti drejt Shengjinit tregon fluksin e pushuesve qe dalin dhe hyne drejt zones turistike te Shengjinit. …

Lexo me shume

MASIVI PYJOR MUNELLA, KAFSHET NE RREZIK ZHDUKJE!

Mali I Munelles n Puk rezulton t jet masivi pyjor m I pasur I Shqipris. Organizata pr Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror n Shqipri n kuadr t krkimeve pr Rreqebullin e Ballkanit, nj specie n zhduke ka arritur n prfundimin q jo vetem q Munella sht streha e Rreqebullit, por n kt masiv pyjor ka prezenc t shum kafsheve …

Lexo me shume

MYSLIMANET INAGUROJNE NJE VEPER PUBLIKE!

Myftinia e Shkodres ka inaguruar nje cezme publike prane xhamise se Parruces. Kjo veper publike sipas organizatoreve do tu sherbeje te gjithe qytetareve te Shkodres. Ka qene myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari ai I cii I ka bere thirrje qe ky shembull te ndiqet nga qytetaret e tjere ne investime qe jane ne dobi te qytetit. Perurimi I kesaj …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGEVE DYTESORE!

N kuadr t projektit pr rikonstruksionin e rrugve dytsore, bashkia Shkoder vijon punn pr prmbylljen e projekteve t parashikuara n fillim t vitit. Jan 8 rrugica n rajonin 3 t cilat pasi kan prmbyllur pjesn e rrjetit nntoksor, do t asfaltohen brenda ktyre ditve duke prmirsuar kshtu shrbimin pr qytetart. Paralelisht do t prfundohet lulishta Luigj Gurakuqi n kt bllok …

Lexo me shume