Breaking News

SOCIALE

NGA 1874 FAMILJE VETEM 800 PĖRFITOJNĖ KOMPENSIM TĖ ENERGJISĖ

Nga 1874 familje nė Shkodėr tė cilėt trajtohen me ndihmė ekonomike vetėm 800 familje pėrfitojnė kompensimin e energjisė elektrike. Drejtori i ndihmės ekonomike Shkėlzen Mustafaraj thotė se tashmė tė dhėnat janė  dėrguar pranė OSHEE-sė. Familjet qė pėrfitojnė kėtė kompensim duhet tė plotėsojnė njė sėrė kriteresh, pėr kėtė shkak janė tė pakta familjet qė do tė kompensohen. Kompensimi i kėtyre familjeve …

Lexo me shume

PENSIONISTĖT PRESIN ME ORĖ TĖ TĖRA NĖ RADHĖ

Tashmė duket sė ėshtė kthyer nė njė traditė qė pensionistėt detyrohen tė presin mė orė tė tėra pėr tė tėrhequr pensionin. Pensionistėt shprehen se shkak pėr kėto orė pritjeje pas dyerve tė postės shqiptare dega Shkodėr ėshtė si pasojė e numrit tė vogėl tė sporteleve si dhe si pasojė e ditėve tė pushimit. Pensionistėt janė dyndur qė nė orėt e …

Lexo me shume

“RICIKLO EDHE TI” VIJON SENSIBILIZIMI NĖ QYTET

Diferencimi i mbetjeve edhe nė kėtė 3 mujor tė parė tė vitit 2015 po ecėn me ritme tė kėnaqshme, kjo pohohet nga Mirash Curri administrator nė njė prej pikave tė grumbullimit tė mbeturinave tė riciklueshme nė qytet. Gjithnjė e mė tepėr ky projekt po pėrkrahet dhe nga bizneset nė qytet. Curri u bėn apel qytetarėve qė tė sensibilizohen mė tepėr. …

Lexo me shume

RRITET PUNĖSIMI I FEMRAVE NĖ BIZNESET FASON

Ndėrmjetėsimi i zyrės sė punės pėr punėsimin e femrave gjatė kėtij viti ka njohur rritje nė krahasim mė tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, shifra ka arritur vetėm pėr Shkodrėn nė mbi 300 persona. Kjo pohohet nga drejtori i zyrės sė punės Dodė Mehmetaj. Mehmetaj pohon se punėsimi i meshkujve vijon tė jetė njė problem. Ndėrsa po bashkėpunohet …

Lexo me shume

TRAFIKU NE LEZHE NE PRAG TE SEZONIT TURISTIK!

Rruga drejt bregdetit te shengjinit vijon te jete e ngushte, me gropa te hapura rishtazi dhe nderhyrje qe nuk jane riparuar sic duhet. Kjo situate rrit pritshmerite per nje trafik te renduar gjate sezonit veror. Kerkesen per nderhyrje, autoritetit rrugor ne veri dhe ministrise se transporteve ia ka derguar edhe seksioni i qarkullimit rrugor ne drejtorine e policise ne lezhe. …

Lexo me shume

MBETURINA QĖ DIGJEN NĖ MES TĖ DITĖS

Ndėrkohė ditėt e ngrohta tė pranverės, banorėt e lagjeve periferike tė qytetit tė Shkodrės po i kalojnė me dritaret e shtėpive tė mbyllura pėr shkak tė tymit dhe erės sė rėndė qė vjen si pasojė e hedhjes dhe djegies sė mbeturinave tė qytetit nė afėrsi tė banesave tė tyre. Tymrat dhe gazrat e dala nga plehrat qė digjen nė afėrsi …

Lexo me shume

SHKOLLA “MARK LULA” AKOMA NUK VIHET NĖ FUNKSION

Shkolla “Mark Lula” e ndėrtuar para 2 vitesh ende nuk dihet nėse do tė ketė njė staf mėsimdhėnės nė shtator apo nxėnėsit do tė vijojnė tė shkojnė nė shkolla tė tjera. Drejtori i zyrės arsimore pranė Bashkisė Shkodėr Lodovik Vuka tha se bashkia i ka drejtuar njė shkresė kryeministrit tė Shqipėrisė por qė nuk ka marrė asnjė pėrgjigje. Ndėrsa pėr …

Lexo me shume

JAVA E VAKSINIMIT, MESI: TE VAKSINOHEN FEMIJET!

Ne kuader te javes se vaksinimit shefi I epidemiologjis prane Drejtorise se shendetit publik Artan Mesi beri nje apel te gjitha nenave qe te vaksinojne femijet e tyre per parandalimin e shume semundjeve. I pytur mbi disa shkrime qe qarkullojne  internet mes nje lidhje te mundshme vaksinim-autizem Mesi tha se jane te paverteta. Shefi I epidemiologjise se bashku me doktoreshat  …

Lexo me shume

TRAJNIM PER PERMIRESIMIN E SHERBIMEVE TE INSTITUCIONEVE

“Sot per te ardhmen” ka qėnė tema e  trajnimi I cili ka nisur sot ku ne fokus ėshtė barazia gjinore, zgjerimi I aftėsive dhe qėndrimeve  tė duhura pėr tė ndėrmarrė inciativa te integrimit gjinor  si dhe tė ndėrtoje plane te nevojave me qėllim ofrimin e njohurive te mėtejshme dhe fuqizimin e kapaciteteve te punonjėsve ne kėto fusha. Trajnimi  erdhi nė …

Lexo me shume

SHKOLLA NĖ GRUDĖ TĖ RE JASHTĖ ĒDO KUSHTI MĖ MINIMAL

Nxėnėsit e shkollės 9- vjeēare nė Grudė tė Re prej disa kohėsh detyrohen tė bėjnė mėsim jashtė ēdo kushti mė minimal. Prindėrit dhe vet nxėnėsit shprehen sė proēesi mėsimor zhvillohet pa dyer, dritare apo dhe pa karrige. Nxėnėsit pohojnė se asnjė institucion nuk ka qenė nė kėtė shkollė pėr tė verifikuar gjendjen nė tė cilėn ndodhet kjo godinė nė tė …

Lexo me shume