SOCIALE

NSV DHE BASHKIA SHKODER SHTOJNE BUZEQESHJE NE RRUGE

Korsia e biikletave per shkodranet ka nje domethenje te rendesishme. Prandaj edhe nisma vullnetare studentore e mbeshtetur nga bashkia Shkoder ka nisur ngjyrosjen e tyre. Me larmishmeri ngjyrash ne forme buzeqeshje, dhe animacione te ndryshme kane zbukuruar rruget e qytetit Ajo cfare eshte e pa shmangshme vijon te jete zaptimi I korsive te bicikletave me automjete. Edhe studentet thone se …

Lexo me shume

LEZHE, QENDRA KULTURORE E FEMIJEVE E CUNGUAR

Zyrat e drejtorise arsimore ne katin e dyte dhe privatizimi i disa prej ambjenteve te saj e kane cunguar ndjeshem qendren kulturore te femijeve ne Lezhe. Dhomat zhveshjes per femije, salla e komandimit te fonise, ajo e ndricimit si dhe disa zyra tashme jane kthyer ne dyqane apo lokal duke e ngushtuar ndjeshem siperfaqen e kesaj qendre. Per drejtorin e …

Lexo me shume

SINDIKATA KUNDER TESTIMIT TE ARSIMTAREVE

Sindikata e arsimit qarku Shkoder vijon qe te jete totalisht kunder testimit te arsimit. Kryetari I kesaj sindikate Arjan Peraj jep edhe arsyet se perse ky testim eshte I panevojshem dhe me prapavije politike. Peraj thote se eshte per bojkot te testimit. Testimi I arsimtareve po ndonese nuk ka nje date fikse se kur do te behet ai eshte ndeshur …

Lexo me shume

BINO: LIQENI I SHKODRES NE RREZIK NGA NDOTJA

Liqeni i Shkodres kohet e fundit po perballet me nje rrezik te madh nga ndotjet e shumta. Nje nder specialistet e biodivesitetit te liqenit Taulant Bino tregon edhe shkaqet qe kane cuar ne kete shkaterrim te heshtur te liqenit te Shkodres. Nderkohe Bino tregon dhe feedback-un qe vjen si pasoje e ndotjes.   Ky liqen i cili per qytetin e …

Lexo me shume

REZULTATET E SHKOLLES VERORE PER BIODIVERSITETIN

Ne biblioteken shkencore te Universitetit eshte organizuar konferenca per prezantimin e rezultateve te se pares shkolle verore rajonale per biodiversitetin rreth vlerave ekonomike te sherbimeve te ekosistemit te liqenit,ku pjese e saj eshte edhe liqeni i Shkodres. Nje nga supervizoret e kesaj shkolle per biodiversitetin u shpreh se ne liqenin e Shkodres jane zbuluar specie te reja ne liqenin e …

Lexo me shume

LEZHE, TRYEZE DISKUTIMI PER TE PARANDALUAR DHUNEN ME BAZE GJINORE

Forcimi i aksionit per te parandaluar dhunen me baze gjinore eshte bere pjese e nje tryeze diskutimi ne nivel lokal ku vemendjen kryesore e ka bashkia, qe tashme ka nje akses me te madh ne trajtimin e ketij fenomeni nepermjet punonjesve social. Ne bashkine e Lezhes projekti qe mbeshtet nga Ambasada Gjermane ka gjetur edhe bashkpunimin e shume aktoreve te …

Lexo me shume

LUGUESME, PROBLEME ME INFRASTRUKTUREN!

Rruge te shkaterruara,gropa te hapura e asnje meter rruge e asfaltuar.Kjo eshte situata ne nje nder lagjet me te vjetra te qytetit te Shkodres,lagjes Lugucesme. Banoret e kesaj zone tashme jane mesuar me kete situate e cila eshte bere perditshmeria e tyre, por cdo dite rrine me shpresen se dikush do te vendose dore mbi kete rruge,pasi qe nga viti …

Lexo me shume

SHIMA: NUK MUNGON TREGU I BIMEVE MEDICIONALE

Tregu I bimeve medicionale nuk eshte problem, ndersa kete vit per shkak te thatesires eshte rritur cmimi dhe ulur prodhimi I kesaj bime. Ne kete menyre deklarojne specialistet e bujqesise te pyetur nese sherbela ka treg shitje kete vit.Shima quan problempajisjen e fermereve me ertefikaten e pronesise, kjo I penalizon ata qe te perfitojne edhe grande te ndryshme, Shima thote …

Lexo me shume

NGADALSOHET PUNA PER NDERTIMIN E SHKOLLES “KOLIN GJOKA”

Pasi u deshen gati 2 vite qe te percaktohej se cili do te ishte fati i nderhyrjes ne shkollen profesionale “Kolin Gjoka” ne Lezhe, aktualisht ka serish ngadalsim te punimeve. Shkak eshte perfundimi i kontrates se supervizoreve te punimeve, per te cilet deklarohet se problemi do te zgjidhet shume shpejt. Drejtori i shkolles Bardh Dedegjonaj ka shpjeguar se pavarsisht kesaj …

Lexo me shume

POLICIA: SENSIBILIZIMI NIS NGA NXENESIT E SHKOLLAVE

Ti themi “ndal alkolit,duhanit dhe droges” tek te rinjte. Nen kete motiv drejtoria e policise ne Lezhe ka zhvilluar nje takim sensibilizues me nxenes te shkolles 9- vjecare beselidhja ne kete qytet. Duke iu referuar shqetesimit per rritjen e numrit te te rinjve qe konsumojne droge, duhan dhe alkol, shefi i rendit dhe sigurise Daut Bracaj u ka prezantuar te …

Lexo me shume