Thursday , 23 January 2020

SOCIALE

MBETURINAT PUSHTOJNE TROTUARIN PERGJATE RRUGES SE SHIROKES

Afrimi i stines se veres dhe turisteve te shumte qe e frekuentojne zonen e Shirokes po e gjejne kete zone te papergatitur. Kjo pasi mbeturina te shumta ndodhen te shperndara ne kete zone turistike. Ashtu sic shihet edhe ne pamje, mbeturinat ne vend qe te hidhen ne kontinieret e mbetjeve, hidhen jashte tyre, duke krijuar nje pamje te shemtuar per …

Lexo me shume

DEMIRAJ, RRUGA E FSHATIT E AMORTIZUAR

Rruga e fshatit Demiraj te njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe ndodhet teresisht ne nje gjendje te amortizuar dhe te pakalueshme. Shqetesimin per kete e kane ngritur vete banoret e ketij fshati te cilet kane kerkuar nga bashkia nderhyrjen sa me te shpejt per zgjidhjen e ketij problemi. Edhe pse me heret bashkia e Malesise se Madhe …

Lexo me shume

ROLI DHE FUNKSIONIMI I BORDIT TE SHKOLLAVE

World Vision ne bashkepunim me Drejtorine Arsimore Shkoder ka realizuar nje trajnim me kryetaret e bordeve te shkollave te qytetit te Shkodres. Ne fokus te ketij trajnimi ishte roli dhe funksioni i bordit te shkolles ne planifikimin, monitorimin dhe vleresimin e proceseve qe zhvillohen me bashkepunim e trinomit shkolle familje komunitet. Bordi i shkolles ka si mision te …

Lexo me shume

VLERAT E LIQENIT TE SHKODRES NE NJE FILM

A eshte Liqeni i Shkodres i paster? Cfare e kercenon ate ? Cfare po behet per ta mbrojtur ate ? A eshte jashte mase i ndotur dhe cilat jane rreziqet ? Mbi bazen e ketyre pyetjeve eshte zhvilluar pasditen e se Merkures nje takim i hapur ku te pranishmit shikuan nje film te shkurter per Liqenin e Shkodres. Filmi u …

Lexo me shume

KONFERENCE MBI PROJEKTIN ADRIGOV

Bashkepunimi territorial ne makro- rajonin Adriatiko-Jonian dhe strategjia e lidhjes se rajoneve ka qene ne fokus te konferences se zhvilluar gjate te se Merkures. Kryetarja e keshillit te qarkut Shkoder Greta Bardeli tha se projekti Adrigov ka sjelle nje zhvillim te metejshem te rajonit te Shkodres. Kryebashkiakia Voltana Ademi ne fjalen e saj theksoi se rendesia e projektit qendron tek …

Lexo me shume

KONTRATE KOLEKTIVE ME MINISTRINE E MIREQENIES SOCIALE

Konfederata e sindikatave te pavarura shqiptare dhe federata e sindikatave te arsimit dhe shkences, ne bashkepunim me Ministrine e Mireqenies Sociale dhe Rinise, me date 21 Prill te ketij viti, kane lidhur nje kontrate kolektive. Nje gje e tille u be e ditur nga kryetari i konfederates se sindikatave te pavarura ne Shkoder, Fatmir Smajli, gjate nje konference per mediat. …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E MALARIES

25 Prilli shenohet si dita boterore e malaries. Ne vendin tone, kjo semundje, ka qene e perhapur, ku jane zbuluar shume raste, por jane mjekuar ne kohen e duhur. Nje gje te tille e beri te ditur edhe shefi i repartit te infektivit ne Shkoder, Fatmir Bushati. Por, kjo semundje sipas tij ka qene me e perhapur ne Shqiperine e …

Lexo me shume

MENAXHIMI I UJRAVE SJELL NE SHKODER PERFAQESUES TE MIN.BUJQESISE

Menaxhimi i ujrave ndrkufitar dhe ndarja e re territoriale q ka sot vendi yn kane sjelle ne Shkoder perfaqesues te Ministrise se Bujqesise dhe institucioneve lokale ne Shkoder. Mbledhja u zhvillua ne prefekture ndersa per Ministrine e Bujqesise Shkodra ka nje rol kyq ne menaxhimin e ujrave. Hartimi i nje plani te mirefillte per qarkun Shkoder si emergjence per shmangien …

Lexo me shume

KOMUNITETI ROM, JETESA MES MJERIMIT

Komuniteti rom vazhdon te jete i diskriminuar ne vendin tone. Nje situate te veshtire kjo pakice kalon edhe ne qytetin e Shkodres. Tv Rozafa ishte paraditen e kesaj te diele prane banesave te tyre dhe ashtu sic e shihni ne pamje ato vazhdojne te jetojne ne kushte skandaloze, duke mos pasur as kushtet me minimale te jeteses. Ato shprehen se …

Lexo me shume

FRPD MBJELL 200 FIDANE TEK LULISHTJA AFER “URES SE BUNES”

Rreth 200 fidane jane mbjellur ne lulishten e demtuar afer ures se Bunes.Iniciativa ka ardhur nga te rinjte e forumit rinor te partise demokratike.Kryetari I forumit Arvit Bushati tha se synohet qe kesaj lulishte ti jepet pamja e merituar Te rinjte demokrate kane edhe nje mesazh te drejtperdrejte per qeverine Shqiptare dhe fondet qe ajo akordon per Shkodren Ne fillim …

Lexo me shume