SOCIALE

LEZHE, BRAKTISET FEMIJA 2-VJE

Nj fmij 2-vje sht braktisur nga nna e saj prej gati tre muajsh n qytetin e Lezhs. Rasti n fjal sht denoncuar nga gjyshja e vajzes s mitur e cila jeton n lagjen “Skndrbeg” t qytetit t Lezhs. Majlinda Uka thot se nna e voglushes e cila sht vetem 18-vje sht larguar nga banesa, ndrsa nuk dihet vendodhja e saj. …

Lexo me shume

HARROJENI PLAZHIN NE FUNDJAVE…

Kushdo q kishte planifikuar nj fundjav n det apo liqen dhe pishina, bni mir q t thurni nj plan tjetr, kjo pasi koha nuk u premton temperatura t larta. MeteoAlb parashikon vransira lokale dhe erra t forta. E shtuna dhe e diela do t sjell edhe dallg mbi normalen dhe sipas MeteoAlb kjo vjen si pasoj e ndryshimit t qarkullimit …

Lexo me shume

KRAJA: AKU ME HATERMBETJE, APEL QE TE BASHKPUNOJNE

Nje jave pas alarmit per te ndaluar konsumimin e mishit Kryeveterineri i drejtorise se bujqesise Selim Kraja ripwrserit te njejtin apel per qytetaret qe te mos konsumojne mish, te pakten deri ne sqarimin e plote te situates dhe vaksinimin e kafsheve. I pyetur per rolin e autoritetit te kontrollit ushqimor dhe faktin se kjo e fundit nuk ka ushtruar asnje …

Lexo me shume

MUNGESA E VIJAVE TE BARDHA NE KRYQEZIMIN E RUSIT

Mungesa e vijave te bardha ne kryqezimin e lagjes se Rusit te qytetit te Shkodres eshte kthyer ne nje shqetesim serioz per kalimtaret. Keto te fundit duhet te tregohen teper te kujdesshem kur kalojne nga njera ane ne tjetren ne kete rruge. Kete shqetesim e shfaqin edhe qytetaret te pyetur nga Tv Rozafa. Ata kerkojne edhe nderhyrje nga Bashkia Shkoder, …

Lexo me shume

TELEFONATAT E RREME, PROBLEM PER URGJENCEN

Telefonatat e rreme ne sherbimin e urgjences prane poliklinikes se qytetit te Shkodres jane kthyer prej kohesh ne nje fenomen shqetesues per stafin e ambulances se qytetit. Nje shqetesim te tille e shfaq edhe shefja e urgjences levizese, Sehar Baraku. Ajo shprehet se brenda dites ka rreth 30 telefonata apo vizita dhe nga keto 5 deri ne 7 telefonata jane …

Lexo me shume

SEMUNDJA E KANCERIT, NUMRI I TE PREKURVE NE RRITJE

Ne vendin tone, si ne shume vende te tjera te botes, kanceri vazhdon te jete nje problem i shendetit publik. Sipas onkologes prane Spitalit Rajonal te Shkodres, Daniela Bega, ne vendin tone ka nje rritje te numrit te personave te prekur nga kanceri, prandaj nevojitet nje promocion per parandalimin e saj, ku njerezit te njihen me shenjat apo simptomat e …

Lexo me shume

ULAJ: MA HOQEN FJALEN NE AKTIVITETIN E DATES 25 QERSHOR

Ndoc ulaj kryetar i shoqates se trashigimtareve te te vrareve, njeheresh edhe i aferm i te vrareve ne kufi ne vitin 1989 nuk eshte lejuar qe te flase ne aktivitetin qe ish te perndjekurit zhvilluan me daten 25 Qershor. ulaj thote se disa eksponente te caktuar duan te krijojne parti politike me ish- te perndjekurit, gje te cilet ulaj e …

Lexo me shume

“REZOLUTA 1325- TE DREJTAT E GRAVE NE REALITETIN SHQIPTAR”

“Rezoluta 1325- Te drejtat e grave nga koncepti ne realitetin shqiptar” ka sjelle ne Shkoder shoqaten e grave me probleme sociale te cilet kane mbledhur institucione dhe shoqwata te tjera per te diskutuar mbi problemet sociale. Drejtuesja e kesaj shoqate Bajana CEVELI tha se vendi yne eshte i prapambetur ne hartimin e kesaj rezolute e cila mbron grate. Rezoluta e …

Lexo me shume

MIJRA KILOVAT I FATUROHEN AFROFE FAMILJES REKAJ

Nj familje n lagjen Drain i vogl pretendon se sht mbifaturuar n mnyr t padrejt nga Operatori i Shprndarjes s Energjis Elektrike n Shkodr. Faturat e ktyre 6 muajve t fundit fillojn nga shifra 10 000 deri n 35 000 lek t reja n muaj, pavarsisht se n shtpin e tyre pajisjet elektroshtpiake jan t pakta. Kryefamiljari Agim Rekaj thot …

Lexo me shume

MBUSHJA E KONTINIEREVE ME MBETURINA NE SHKODER

Hedhja e mbeturinave jashte kontiniereve te mbetjeve vazhdon te jete nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Tejmbushja e ketyre kontiniereve detyron qytetaret qe ti hedhin mbetjet jashte tyre. Por, edhe kur kontinieret jane te pastruar perseri qytetaret tregohen te papergjegjshem duke hedhur mbetjet ne trotuar. Nje situate e tille vihet re ne shume zona apo lagje te qytetit te …

Lexo me shume