Monday , 16 September 2019

SOCIALE

URA E BARDHAJVE DREJT DEGRADIMIT

Ura e Bardhajve mbi lumin Kir prej vitesh eshte ne nje gjendje te shkaterruar.Kjo situate vazhdon pej vitesh e me kalimin e kohes rritet edhe rreziku i shembjes se saj.Gropa te hapura ne te gjithe uren dhe plasaritjet perbejne nje rrezik me vete. Gjendja e saj perben nje rrezik te madh per banoret te cilet cdo dite kalojne mbi kete …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKJA ADEMI RIKUJTON KONTRATEN SOCIALE

Projekti “Vleresimi i komunitetit ne qeverisje” i ndermarre nga qendra e gruas “Hapat eLehte” ku ne fushaten elektorale organizoj 27 takime mes tyre eshe me krybashkiaken Voltana Ademi. Sipas Drejtueses se qendres ky takim behet me synim rikujtimin e premtimeve te bera nga Kryebashkiakia atehere kandidate. Nga ana e saj Ademi tha se do te plotesoje me perpikmeri cdo program …

Lexo me shume

MIMET E KRIPURA TE GJELAVE PER FESTEN E “SHEN KOLLIT”

Ardhja e festave si gjithmone shoqerohet edhe me cmime me te larta. Dhe sigurisht kjo gje ndodh pasi tregtaret i rrisin cmimet duke e ditur qe festat detyrojne cdo familje qe tryeza te jete plot. Vetem nje dite perpara festes se ShenKollit, feste e cila ka tradite gjelin ne tryeze, ky i fundit nuk kishte se si ti shpetonte cmimit …

Lexo me shume

SHKOLLA 3 DHJETORI FESTON ME FEMIJET

Ne kuader te dites nderkombetare te personave me aftesi ndryshe edhe shkolla 3 dhjetori I eshte bashkuar festes. Drejtoresha Vjollca Jahja tha se brenda pak diteve pritet edhe inagurimi I kesaj shkolle me parametra Europian.Per minuta te tera kane qene vete femijet te cilet kane interpretuar, kenge valle dhe pjese te tjera teatrale duke deshmuar se keta femije jane si …

Lexo me shume

“JO SHFRYTEZIMIT PER PUNE TE FEMIJEVE

“Save the Children” ne bashkepunim me shoqaten “Gruaja ne Zhvillim” te ndihmuar nga Bashkia Shkoder kane organizuar nje marshim sensibilizues per ti thene jo shfrytezimit per pune te femijeve. Organizatoret e ketij marshimi treguan se kjo gje behej per te terhequr vemendjen autoriteteve perkatese per marrjen e masave konkrete per ndalimin e ketij fenomeni. Qellimi kryesor i ketij marshimi eshte …

Lexo me shume

BUJQESIA, KRAJA: JO ME E RENDESISHME SHERBELA

Sherbela nuk do te jete me ne vemendjen e qeverise Shqiptare pasi eshte hequr edhe nga subvensionet. Per Malesine e Madhe ky nuk eshte aspak lajm i mire, por drejtori i bujqesise Mustafe Kraja sugjeron mbjelljen e levandos. Kete vit ka rene prodhimi i sherbeles, kjo pasi nje vit me pare ajo mbeti stok, prandaj eshte rritur edhe mimi i …

Lexo me shume

KRYQI I KUQ DHE GJIMNAZI 28 NENTORI AKTIVITET SENSIBILIZUES

Ne diten boterore kunder hiv-aids kryqi I kuq dega Shkoder ne bashkpunim me gjimnazin “28 Nentori”kane organizuar nje aktivitet sensibilizuesne pedonalen perbara Bashkise Shkoder. Qellimi I aktivitetit ka qene sensibilizimi I qytetareve dhe informimi per semundjen e SIDA- snepermjet broshurave. Ne oret mesimore ka lende te vecanta me informacione te mjaftueshme per semindjen e hiv-aids thone nxenesit. Ndersa interesi I …

Lexo me shume

1DHJETORI, DITA BOTERORE E HIV/AIDS

Qe prej vitit 1988, 1 Dhjetori njihet ne te gjithe boten si dita kunder virusit vdekjeprures Hiv/Aids. Ne kuader te kesaj dite i ftuar ne emisionin Mirmengjes ne Tv Rozafa ishte mjeku Artan Mesi i cili beri nje panorame te qarte per kete patoligji qe cdo vit ne bote merr mijera jete njerezish. Nderkohe Mesi foli edhe per menyren e …

Lexo me shume

LEZHE, JANE EVIDENTUAR DY RASTE TE REJAME HIV- AIDS

Edhe kete vit jane diagnostikuar 2 persona te prekur nga virusi Hiv Aids ne Lezhe, ndonese numri i atyre qe kryejne analizat eshte shume i ulet. Ky numer eshte sigurisht me i larte po ti referohemi faktit se te tjere indidvide i referohen Tiranes apo klinikave private per kryerjen e testit, ndaj duhet ndergjegjsim me i madh dhe sensibilizim i …

Lexo me shume

POLITIKAT E BUXHETIMIT GJINOR

Zyra e Informimit te BE ne bashkepunim me shoqaten Gruaja tek Gruaja dhe gruaja ne zhvillim kane organizuar nje trajnim dy ditor per politikat e buxhetimit gjinor. Ky aktivitet organizohet per te perfshire femren ne vendimarrje dhe per ti dhene asaj rendesine e duhur. Drejtorja e Zyres se BE Shehiada Piraniqi tregoi dhe synimet e ketij trajnimi. Rendesia e perfshirjes …

Lexo me shume