SOCIALE

“3 LENDE NE 6 ORE”, NIS ZBATIMIN EDHE NE LEZHE

Që prej 1 shkurtit edhe në shkollat e Lezhës ka nisur të zbatohet orari i ri mësimor “3 lëndë në 6 orë”, ndërsa kjo nisem është pritur mjaft mire nga mësuesit dhe nxënësit.Ky fakt bëhet i ditur nga Drejtori i Arsimit në Lezhë, Bardhok Pulaj, i cili se në këtë mënyre mësuesit dhe nxënësit do të përqëndrohen më shumë në …

Lexo me shume

SITUATA NE UJIN E LIQENIT TE SHKODRES

Situata e ujit te liqenit te Shkoders eshte e mire, edhe pse ka vend per permiresim. Keshtu shprehet shefi i higjenes prane Drejtorise se Shendetit Publik Shkoder, Burim Gjyli. Sipas tij, derdhja e ujerave te zeza nuk ka ndikuar ne ndotjen e ujit. Gjyli thekson se duhet te vijojne kontrollet apo perdorimi i banjove qe jane afer pedonale, sepse lehtesojne …

Lexo me shume

“LEXO PER MUA – LETERSIA E NDALUAR”

Studente te Universitetit te Durresit kane zhvilluar kete te shtune nje aktivitet ne qytetin e Shkodres. Ne muzeun “Vendi i Deshmise dhe Kujteses”, studentet prezantuan aktivitetin “Lexo per mua – Letersia e ndaluar”. Per pedagogen Rregjina Gokaj Prendushi, ky takim eshte i rendesishem per vleren qe mbart  dhe zhvillohet per ndergjegjesimin e te rinjve. Ndersa, nje ish- i burgosur gjate …

Lexo me shume

“FLUTURAT”, ÇERDHJA ME E RE NE QYTETIN E SHKODRES

Kete te Premte eshte organizuar inagurimi i çerdhes “Fluturat” ne qytetin e Shkodres. Nje çerdhe qe hapet ne ambjentet e kopshtit “Tome Alimhilli” per dy rajone te Shkodres. E pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, qe tha se numri i rregjistrimeve arrin deri ne 22 dhe e rendesishme qe ne keto 2 vite perveç dy kopshteve te reja …

Lexo me shume

AKSION PER PASTRIMIN E TERRITORIT NE LEZHE

Administrata shteterore në Lezhë, sëbashku më nxënësit e shkollave ju përgjigjen pozitivish thirrjes për pastrimin e territorit.Gjatë dites së premte ata ndërmoren një aksion për largimin e mbetjeve në zonat e identifikuara si më problematike në qytetin e Lezhës.Prefekti i Lezhës, Gjergj Prendi, tha se është e nevojshme sensibilizimi i të gjithë shoqërisë për mbajtjen paster të mjedist, ndërsa ka …

Lexo me shume

“LEZHA, NJE NDER ZONAT ME TE NDOTURA”

Rajoni i Lezhës i cili ka në fokus turizmin, renditet një ndër zonat më të ndotura në vendin tonë dhe kështu nuk mund të jemi konkurues nw sektorin e turzimit.Kështu është shprehur prefekti i Lezhës, Gjergj Prendi gjatë një takimi me përfasues të insitucioneve ku në fokus të diskutimeve ishte aksioni që do të ndërmerret për pastrimin e territorit.Sipas Prendit …

Lexo me shume

FATURIMI I UJIT PA KONTRATE, PROBLEM NE LEZHE

Në Lezhë uji është faturuar për abonetët familjarë edhe pse ata nuk kanë asnjë kontratë me ndërmarrjen e ujësjellësit, apo ish komunat e bashkitë. Problemi u përcoll në zyrat e Bashkisë, nga banorë të njësisë administrative të Balldrenit.Ata e konsiderojnë vjedhje pagesën që u kërkohet vetëm, sepse një tub uji mund të ketë kaluar pranë banesave të tyre. Nëse qendrojnë pretendimet, …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGES “SAMI REPISHTI” NE SHKODER

Ne kuader te inspektimeve qe po zhvillon ne lagje te qytetit te Shkodres, kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, ishte e pranishme kete te marte ne punimet per rikonstruksionin e rruges “Sami Repishti” ne qytetin e Shkodres. Gjate bisedes me banoret e zones, Ademi degjoi nga afer problematikat e kesaj zone te shfaqur nga vete banoret. Ndersa, vete kryebashkiakja Ademi …

Lexo me shume

RAMA DHE NIKOLLA NE LEZHE

Lezha është ndër qytetet e para që nisi implementimin e projektit të Ministrisë së Arsimit “Të bëjme detyrat e shtëpisë në shkollë”.Për të pare nga afer këtë nisem Kreministri Edi Rama dhe Ministria e Arsimit Lindita Nikolla, pasditesn e së hënës ishin në ambjentet e Shkollës 9-vjeçare Besëlidhja, nga ku ministria garantoi se pas vlersimiit të arritjeve projekti do të …

Lexo me shume

LEZHE, VIDHEN DHE DEMTOHEN KOSHAT E VEGJEL

Demtimi dhe vjedhja e prones publike vijon të mbetet një problem shqetësues në qytetin e Lezhës.Koshat e vegjel të mbeturinave të vendosur sëfundmi në disa zonë të qytetit janë vjedhur dhe dëmtuar nga përsona të papërgjeshem dhe të paidentifikuar.Shqetësimi është ngritur nga Drejtori i Shërbimeve në Bashkinë Lezhë, Ndue Lushi.Ai ju ka bërë thirrje qyetareve që të jenë të kujdesshem …

Lexo me shume