Saturday , 20 April 2019

SOCIALE

TRAFIKU NE LEZHE NE PRAG TE SEZONIT TURISTIK!

Rruga drejt bregdetit te shengjinit vijon te jete e ngushte, me gropa te hapura rishtazi dhe nderhyrje qe nuk jane riparuar sic duhet. Kjo situate rrit pritshmerite per nje trafik te renduar gjate sezonit veror. Kerkesen per nderhyrje, autoritetit rrugor ne veri dhe ministrise se transporteve ia ka derguar edhe seksioni i qarkullimit rrugor ne drejtorine e policise ne lezhe. …

Lexo me shume

MBETURINA Q DIGJEN N MES T DITS

Ndrkoh ditt e ngrohta t pranvers, banort e lagjeve periferike t qytetit t Shkodrs po i kalojn me dritaret e shtpive t mbyllura pr shkak t tymit dhe ers s rnd q vjen si pasoj e hedhjes dhe djegies s mbeturinave t qytetit n afrsi t banesave t tyre. Tymrat dhe gazrat e dala nga plehrat q digjen n afrsi …

Lexo me shume

SHKOLLA MARK LULA AKOMA NUK VIHET N FUNKSION

Shkolla Mark Lula e ndrtuar para 2 vitesh ende nuk dihet nse do t ket nj staf msimdhns n shtator apo nxnsit do t vijojn t shkojn n shkolla t tjera. Drejtori i zyrs arsimore pran Bashkis Shkodr Lodovik Vuka tha se bashkia i ka drejtuar nj shkres kryeministrit t Shqipris por q nuk ka marr asnj prgjigje. Ndrsa pr …

Lexo me shume

JAVA E VAKSINIMIT, MESI: TE VAKSINOHEN FEMIJET!

Ne kuader te javes se vaksinimit shefi I epidemiologjis prane Drejtorise se shendetit publik Artan Mesi beri nje apel te gjitha nenave qe te vaksinojne femijet e tyre per parandalimin e shume semundjeve. I pytur mbi disa shkrime qe qarkullojne internet mes nje lidhje te mundshme vaksinim-autizem Mesi tha se jane te paverteta. Shefi I epidemiologjise se bashku me doktoreshat …

Lexo me shume

TRAJNIM PER PERMIRESIMIN E SHERBIMEVE TE INSTITUCIONEVE

Sot per te ardhmen ka qn tema e trajnimi I cili ka nisur sot ku ne fokus sht barazia gjinore, zgjerimi I aftsive dhe qndrimeve t duhura pr t ndrmarr inciativa te integrimit gjinor si dhe t ndrtoje plane te nevojave me qllim ofrimin e njohurive te mtejshme dhe fuqizimin e kapaciteteve te punonjsve ne kto fusha. Trajnimi erdhi n …

Lexo me shume

SHKOLLA N GRUD T RE JASHT DO KUSHTI M MINIMAL

Nxnsit e shkolls 9- vjeare n Grud t Re prej disa kohsh detyrohen t bjn msim jasht do kushti m minimal. Prindrit dhe vet nxnsit shprehen s proesi msimor zhvillohet pa dyer, dritare apo dhe pa karrige. Nxnsit pohojn se asnj institucion nuk ka qen n kt shkoll pr t verifikuar gjendjen n t ciln ndodhet kjo godin n t …

Lexo me shume

RRADHE PER PAISJEN ME KARTEN E SHENDETIT

sht paralajmruar se do t kt shtim t servave pr paisjen me kartn e shendeti por deri m tani nuk ka ndryshuar asgje. Pika e cila ndodhet pran polikliniks s qytetit sht e vetmja q banort e qytetit por dhe t fshatrave I drejtohen pr tu pajisur me karten e shendetit ndersa radhet jane te shumta. Qytetart krkojn shtim t …

Lexo me shume

KOMUNA RRETHINA MES MBETURINASH

Kjo eshte pamja e cila te ofrohet sapo kalon uren e bardhajve. Mbeturina qe jo vetem kundermojne ere te keqe dhe I japin nje imazh jot e pershtatshem kesaj zone por qe rrezikon te perhape edhe epidemic. Ky shqetesim eshte shprehur nga banoret e Fshatit Bardhaj te cilet shprehen te pa kenaqur me punen e komunes. Mbeturinat kane qene nje …

Lexo me shume

70 FIDANE PISHE MBJELLIN GJIMNAZISTET E MEDRESESE!

Kane sensibilizuar qytetaret duke kontriubuar dhe mbjelle 70 fidante ne kuader te pyllezimit. Kane qene pikerisht klasat e 11 dhe 12 te medereses se djemve ne bashpunim me drejtorine pyjore dhe shoqaten instambul kane mbjelle keto fidane ne zonen e Shirokes. Ne fjalen tij kordinatori I projektit Ylber Dyli tha se kjo nisme le te sherbeje sin je ogur I …

Lexo me shume

E HENA PUSHIM KRIJON PAKENAQESI TEK QYTETARET

Pas do dite feste kombtare apo fetare, q i bie t jet n fundjave, dita e hn do bhet pushim. Ky vendim bhet edhe pr t respektuar Kodin e Puns. Kjo ka qene deklarata e zevendes kryeministrit Niko Peleshi me daten 1 prill. Edhe kjo e hene per administraten ka qwene pushim per te respektuar pashken e ortodokseve, Per qytetaret …

Lexo me shume