Monday , 25 October 2021

SOCIALE

GRUDE E RE, RRUGA E LENE NE HARRESE

Prej vitesh, rruga ne Grude te Re te qytetit te Shkodres nuk njoh nderhyrje nga pushteti lokal. Nje gje e tille pranohet edhe nga banoret e kesaj zone. Ata shprehen se pervec amortizimit, kjo rruge eshte kthyer ne vend-grumbullim mbetjesh. Sipas banoreve, askush nuk ka bere investime per kete rruge dhe kane marre vetem premtime te shumta ne fushate elektorale. …

Lexo me shume

“MBESHTETJE PER MENAXHIMIN E QENDRUESHEM AFATGJATE TE LIQENIT NDERKUFITAR TE SHKODRES”

Mbeshtetje per menaxhimin e qendrueshem afatgjate te Liqenit Nderkufitar te Shkodres, ka qene tema e takimit te zhvilluar ne Shkoder nga Instituti per mbrojtjen e natyres ne bashkepunim me institute te tjera ballkanike. Boris Erg, specialist I mjedisit ne Serbi tha se ky projekt sherben per uljen e nivelit te ndotjes edhe ne liqenin e Shkodres. Nga ana e tjeter …

Lexo me shume

RRUGA VLLAZNIMI MES UJIT DHE GROPAVE

Kane mjaftuar reshjet e shiut gjate 24 oreve te fundit qe rruga Vllaznimi prane ures se Kirit ne qytetin e Shkodres te mbushet me uje. Amortizimi i rruges dhe gropat e shumta te mbushura me uje e veshtiresojne se tepermi kalimi ne kete rruge. Vete banoret e shfaqin nje shqetesim te tille dhe kerkojne nderhyrje per asfaltimin e rruges ne …

Lexo me shume

MENAXHIMI I INTEGRUAR I BURIMEVE UJORE NE BASENIN E LUMIT DRIN

Shkodra ka qene ndalesa e dyte e cila ka pritur projektin Menaxhimi i integruar i burimeve ujore ne basenin e lumit Drin Te pranishem ishin perfaqesues te ministrise se bujqesise, zhvillimit urban, pushtetit vendor, si ekspert te ujrave. Erjola Keqi koordinatore e ketij projekti tha se kjo iniciative I ka fillesat qe ne moratoriumin e mirkuptimit nderkufitar per Drinin te …

Lexo me shume

DOBRA, 15 FAMILJE PA ENERGJI ELEKTRIKE

Ne lagjen Dobra prej ditesh ka nderprerje te energjise elektrike. Kete situate, me se shumti e vuajne 15 familje te cilet kane nje transformator te vendosur me parate e tyre perpara 15 viteve. Islam Vuaj thote se shkendijat elektrike krijojne mase ne tension duke u djegur edhe pajisjet eketrike. Thirrja e ketyre banoreve shkon per drjetuesit e OSHEE- qe te …

Lexo me shume

HIMN JETES, JEPET NE ITALI MIMI I NENE TEREZES

Eshte zhvilluar ne Pallatin Mbreteror ne Milano edicioni i trete i mimit “Himn Jetes” dedikuar Nene Terezes. Ky mim promovohet dhe organizohet nga Fondacioni shkencor humanitar “Ali Spahia”, fondacion qe drejtohet nga Nausika Spahia, presidente e fondacionit dhe ish Konsulle e Pergjithshme e Republikes se Shqiperise ne Milano dhe nga Bardh Spahia, ish Zv. Minister i Shendetesise. Cmimi iu dedikua …

Lexo me shume

ISH-BASHKESHORTJA I MERR FEMIJET DHE LARGOHET NGA SHQIPERIA. BISHI:

Eshte ndare nga bashkeshortja, por kjo e fundit i ka marre tre femijet dhe eshte larguar nga Shqiperia. Nje rast i tille i ka ndodhur Nikolin Bishit nga Malesia e Madhe. Vete Bishi denoncon nje veprim te tille ne Tv Rozafa dhe shton se drejtesia i ka dhene te drejte te takoje femijet nje here ne muaj. Por, Bishi akuzon …

Lexo me shume

SHKODER, 6 RASTE TE REJA ME KANCER GJIRI

Gjate muajit Tetor kane kryer mamografine ne Shkoder rreth 700 femra nga te cilat 6 kane rezoltuar pozitive. Kete e ben me dije Agim Dokaj Shef i radiologjise ne spitalin Rajonal Shkoder   Mamografia do te vijoje te kryhet edhe ne muajit e tjere te vitit, prandaj bluzat e bardha bejne apel qe per ndergjegjesimin e grave ne kryerjen e …

Lexo me shume

UJESJELLES-KANALIZIME PUNESOJNE 4 NXENES TE ARBEN BROCIT

Nga matura e ketij viti 4 nxenes te perzgjedhur nga drejtoria e shkolles industrial Arben Broci ne qytetin e Shkodres do te punesohen ne drejtorine ujesjelles-kanalizime Shkoder si ndihmes-hidraulik. Nje gje e tille u be e ditur nga vete drejtori i ujesjelles-kanalizimeve Shkoder, Mark Molla. Ndersa, drejtori i shkolles Arben Broci tha se shkolla po shkon drejt dualizmit, ndersa praktika …

Lexo me shume

FERMERI NGA TRUSHI KERKON DREJTESI DHE NDIHME

Fermeri nga Trushi i qytetit te Shkodres, Lush Ndoci, vazhdon te protestoje per kushtet e veshtira ekonomike. Fermeri Ndoci shprehet se eshte i pajisur me license tregtie, por nuk e lejojne te tregtoje. Ndoci kerkon drejtesi, pasi sipas tij nuk mund te jetohet me keshtu. Ne fakt, kjo nuk eshte hera e pare qe fermeri nga Trushi proteston per kushtet …

Lexo me shume