SOCIALE

TREGTARET AMBULANT TE ZDRALES TAKOHEN ME KRYEBASHKIAKEN

Tregtaret ambulant te Zdrales kane zhvilluar nje takim me kryebashkiaken Voltana Ademi. Takimi u zhvillua me dyer te mbyllura ndersa pas takimit tregtaret u shprehen optimist pasi Voltana Ademi ka premtuar zgjidhje te ketij shqetesimi. Alternativa me e mire eshte gjetja e nje hapsire per te shitur produktet e tyre. Tregtaret shprehen se jane aty qe nga viti 1994, ndersa …

Lexo me shume

SMAJLAJ: PA MARREVESHJE ME QEVERINE, PROTESTA NE ARSIM!

Kontrata kolektive dhe heqja e pagess s rrugs pr msuesit jan disa nga problemet q konfederata sindikale e qarkut Shkodr I ka parashtruar qveris shqiptare. Kt t hn pritet t ket nj takim pr t diskutuar rreth ktyre problemeve, kjo pohohet nga kryetari I konfederats s qarkut Shkoder, Fatmir Smajli dhe Shyqyri Dibra, kryetar i konferderats s shkollave t mesme. …

Lexo me shume

KRAJA: RREZIK MEDIKAMENTET PA RECETE

Nga 12 subjekte qe ofrojne sherbime veterinere dhe bujqesore ne qarkun Shkoder jane lejuar qe te hapen vetem 4 prej tyre. Kjo behet e ditur nga kryeveterineri Selim Kraja I cili tha se ishin mbyllur 20 dite me pare per shkak te mos plotesimit te kushteve.Por Kraja ka edhe nje apel te rendesishem per feremeret qe te mos marrin medikamente …

Lexo me shume

TUKA: NESER PROTESTE NE OREN 11:00 PERPARA PREFEKTURES

Kryetari I bashkimit sindikatave te pavarura Albert Tuka beri thirrje per protesta neser perpara Prefektures, ndersa sqaroj se kjo nuk do te jete proteste politike por ekonomike. Tuka tha se protesta do te jete nje procession I cili nis nga Shkodra, kryeqendra e varferise, dhe do te jete e para ne vazhden e nje sere protestash deri ne plotesimin e …

Lexo me shume

URA E RE E BUNS DREJT SHKATRRIMIT

E ndrtuar 5 vite m par, me nj fond prej 7.2 milion dollarsh, akorduar nga qeveria shqiptare dhe Banka Islamike pr Zhvillim, Ura e Re e Buns vazhdon t dmtohet. Fillimisht u dmtua mekanizmi i hapjes s urs s re t Buns duke prvetsuar rreth 50 metra linear kabllo elektrik dhe duke sjell dme t mdha n funksionimin e pajisjeve …

Lexo me shume

19 SHTATORI AFATI I FUNDIT PR REGJISTRIME N UNIVERSITETE

sht dita e dyt e regjistrimeve pr n universitete. N universitetin e Luigj Gurakuqi cdo gj po shkon normalisht. Kjo sht faza e dyte e regjistrimeve pasi faza par ishte regjistrimi online, kjo pohohet nga zv/rektori I ktij universiteti Fatmir Vadahi. Numri 2 I universitetit Luigj Gurakuqi se rritja e numrit t pikve do t ndikoj ndjshm n rritjen e …

Lexo me shume

PROGRAMI I RI QEVERISES 2017-2021

Shkodra ishte ndalesa e rradhes e zyres se kombeve te bashkuara ne bashkpunim me Partneret Shqiperi ne turin e takimeve consultative per pergatitjen e Programit te Qeverise se Shqiperise ne periudhen 2017-2021. Specialistja e komunikimit Nora Kushti foli mbi rendesine dhe fokusin e programit. Takimet do te vijojne gjate muajt shtator, ne disa rajone te vendit ku pikenisja ishte kryeqendra …

Lexo me shume

NIS SEZONI I VJESHTES NE TEATRIN MIGJENI

Prej nj jave kan nisur provat intensive nga trupa teatrale e teatrit Migjeni per t vn n sken nj vepr t shkrimtarit Martin Camaj. Regjizori Fatbardh Smaja flet mbi rndsin e veprs. Me tejSmaja thekson se kjo vepr trajton nj problem mjaft akual sic jane shpronsimet.Kjo vepr do t hap zyrtarisht sezonin e vjeshts n teatrin Migjeni. Kjo vepr sht …

Lexo me shume

PERPLASEN DAR DHE SHOQATAT PER FEMIJET E NGUJUAR

Ndryshe nga deklarata e DARqe thote se ka vetem 11 femije te ngujuar ne rajonin e Shkodres, kryetari I shoqates Misionaret e paqes Nikolle Shullani deklaron tjeter shifer. Sipas tij jane plot 35 femije te ngujuar ne qarkune Shkodres qe smund ti drejtohen shkolles me 14 Shtator. Ndersa Shullani ben me dije se nuk ka asnje liber per keta femije. …

Lexo me shume

SHKODER, RRITET INTERESI PER ARSIMIN PROFESIONAL

Pran gjimanazit profesional Hamdi Bushati jan regjistruar 170 nxns. Lajmi behet i ditur nga drejtoresha e ketij institucioni arsimor Jasemina Lumani. Lumani pohoi se duke e krahasuar me nj vit m par shte rritur numri i regjistrimeve me 10 % ndrsa dega me e krkuar sht ajo e Hoteleri- Turizmit. Lumani thekson se duhet t ndrhyhet n godinn e ksaj …

Lexo me shume