SOCIALE

Rikthehet ndriimi ne sheshin Isa Boletini, por mungon ne sheshe dhe rruge te tjera

Eshte rikthyer ndriimi n nj nga sheshet me kryesore t qytetit t Shkodres, tek sheshi Isa Boletini pas shum kohesh q ka munguar. Investimi sht br nga ana e bashkis me buxhet t saj dhe kap shifren e 1.9 miljon lekesh t reja. Sebashku me ndricimin sht br dhe vendosja e tubacioneve pr diferencimin e ujrave te zeza nga ato …

Lexo me shume

8 Marsi- Feste apo proteste ne Shkoder ?!

8 marsi proteste per te drejtat e tyre apo feste? Ne qytetin e Shkodren me dhjetera gra kane dale ne pedonalen e qytetit te Shkodres ku jane bashkuar ne festen e kesaj dite. Mirpo disa prej tyre mendojne se ky eshte koncepti I gabuar I te festuarit. Grate shprehen per TV Rozafa se kjo dite duhet te sherbeje si proteste …

Lexo me shume

Qente Endacak, Kraja: Penalizime per bashkine Shkoder

Shoqata te ndryshme te cilat po sensibilizojne qytetaret por qe nuk kane bere asgje. Eleminimi I qeneve te rruges ka rezoltuar nje deshtim per bashkine Shkoder. Ne kete menyre eshte shprehur Krye- veterineri I drejtorise se bujqesise Selim Kraja per tv rozafa. Kraja ka beret e ditur edhe rrezikshmerine qe qejte endacak kane me afrimin e stines se pranveresKa nje …

Lexo me shume

Tryeze e rrumbullaket me teme Evropa per grate

Evropa per grate ne nje tryeze te rrumbullaket duke diskutuar mbi te drejtat e tyre, te kaluaren dhe emancipimin gjate ketyre viteve. Shkodra ne fakt njeh si shembull ish kryeparlamentaren Jozefina Topalli. Ne kete menyre eshte shprehur Sekretaria e prefectures Felek Kasemi gjate nje tryeze ku ne fokus kane qene pikerish grate Drejtoria e sherbimit social Shkoder Valbona Tule e …

Lexo me shume

Forumi i liqenit Shkoder mbjell 50 peme

Forumi I liqenit Shkoder ne bashkpunim me komunen Berdice kane mbjelle 50 peme ne oborrin e shkolles 9-vjeare Trush si dhe ne Berdice. Mahir Hoti Kryetar I Forumit te Liqenit Shkoder tha se kjo eshte bere ne bashkpunim edhe me Shkolla te tjera te qytetit Nga ana tjeter Kryetari I komunes Berdice Besnik Brahimi tha se eshte I gatshem qe …

Lexo me shume

Perkujtohet vrasja e Luigj Gurakuqit

Kurora me lule dhe perulje para bustit te patriotit Luigj Gurakuqikane ardhur nga veteranet e luftes, prefektura dhe sherbimi social. Ndonese asnje student apo personalitet u iniversitetit I cili mban te njejten emer nuk eshte kujtuar. Ne kete pervjetor veteranet e luftes nacional lirimtare kane vene theksin tek patriotizmi I Luigj Gurakuqit, ndersa kane shigjetuar edhe institucione qe nuk jane …

Lexo me shume

Qytetaret:Qarkullimi me biikleta mjaft i rrezikshem

Per vite me radhe eshte shigjetuar Bashkia Shkoder e cila nuk beri te mundur qe qytetaret te kene korsite e tyre per qarkullimin e Biikletave.. Aktualisht ne rruget kryesore te qytetit korsite e biikletave jane por sherbejne si parkingje per automjetet. Qytetaret shprehen se ky eshte nje problem I perditshem dhe veanarisht ne fundjave. Te detyruar qe te ecin ne …

Lexo me shume

AKU, aksione ndaj tregjeve informale!

Situata n tregjet n Shkodr por jo vtm sht nj problm I cili nuk sht zgjidhur akoma prfundimitsht pasi ka akoma tregjet q jkan jasht cdo kushti higjeno-sanitar. Granit Sokolaj, Pergjegjes i Marredhenieve me Publikun ne drejtorine e Pegjithshme te AKU-se pohon se situata eshte drejt permiresimit. Problem tashm jan kthyer dhe tregtart ambulant q tregtojn n trotuare. Sokolaj krkon …

Lexo me shume

Staka: Afati i fundit per plotesimin e dokumetacionit eshte data 27 Prill

Pr t prfituar nga konpensmi I energjis elektrik t gjith pensionistt apo familjart duhet t plotsojn dokumentacionet e nevojshme Brenda dats 27 prill. T gjith prsonat q kan plotsuar m hrt kto dokumentacione me vendim t Kshillit t Ministrave duhet t rifreskohen.Prsonat q prfitojn kt konpnsim jan prsonat m aftesi t kufizuar, prsonat q trajtohen me ndihm ekonomik. Staka sqaron …

Lexo me shume

Gjylbegaj: Tregjet jane te liensuara!

Jane kthyer ne nje objekt debati ne distance. Reagime dhe kunder reagime..Tregjet e zdrales dhe te Rusit jane apo jot e liensuar?? Pas deklarates se agjensise se kontrollit ushqimor qe keto tregje nuk jane te liensuar, vjen edhe reagimi I drejtorise se te ardhurave prane bashkise Shkoder. Pjesa e brendshme e merkatos ne Rus rezulton e pa liensuar pasi eshte …

Lexo me shume