SOCIALE

PIRANI: SHTJA E TRANSPORTIT PUBLIK T INVALIDVE TASHM N GJYKAT

Problemi i hasur nga invalidt e puns pr transportin publik tashm ndodhet n gjykat sepse nuk sht arritur nj marrveshje ndrmjet shoqats s invalidve dhe kompanis s urbanve t qytetit. Kshtu sht shprehur kryetari i Shoqats s Invalidve t Puns, Myhedin Pirani. Transporti i invalidve t puns vijon t mbetet nj problem n metropolin verior. Duhet t pritet vendimi i …

Lexo me shume

KAMPI RAJONAL I INOVACIONIT

N kuadr t programit Junior Achievement n Shqipri sht organizuar kampi rajonal i inovacionit. Ky sht nj program q zhvillohet me shkollat e mesme t prgjithshme dhe profesionale. Kjo pohohet nga Rezarta Godo Drejtore Ekzekutive. I pranishm ishte dhe Nnkryetari i Bashkis Shkoder Ahmet OMI, i cili kt kamp i cilsoi si nj program pozitiv i cili ndihmon n zhvillimin …

Lexo me shume

DIPLOMOHEN MATURANTT E KOLEGJIT TURK

65 maturant t kolegjit turk Hasan Riza Pasha jan diplomuar sot n ambjentet e teatrit Migjeni. Drejtori i ksaj shkolle Ahmet Yilmaz vlerson punn dhe vullnetin e ktyre nxnsve gjithashtu thekson se jan shprndar dhe bursa pr nxnsit t cilt moren pjes n provimet e zhvilluar nga kolegji turk. Shkolla Hasan Riza Pasha vijon t vlersohet pr …

Lexo me shume

MALTESER 20 VITE N VENDIN TON

Shoqata e Urdhrit t Malts n Shkodr ka zhvilluar konferenc n kuadr t 20 vjetorit n vendin ton. Don Luciano Avgustini Ipeshkvi i Saps dhe njkohsisht presidenti i shoqats Malteser thekson se puna do t vazhdoj n ndihm t atyre q kan nevoj. I pranishm n kt konferenc ishte dhe kryetari i kshillit t Qarkut Shkodr Maxhid Cungu ku n …

Lexo me shume

DITA NDRKOMBTARE E HIPERTENSIONIT

N kuadr t dits ndrkombtare t hipertensionit drejtoria e shndetit publik ka ofruar kontrolle falas pr t gjith qytetart. Specialistja pran Drejtoris s Shndetit Publik Mirena Marashi jep kshilla se si duhet t monitorohet hipertensioni, duhet t kujdesemi pr peshn, t ndalohet duhani, t kemi kujdes me ushiqmet dhe duhet t bjm nj jet aktive. Gjat ktij kontrolli jan shprndar …

Lexo me shume

20 MAJI, DITA NDRKOMBTARE E JETIMEVE

N kuadr t dits ndrkombtare t jetimve, shoqata e jetimve Shkodr, ka organizuar nj aktivitet festiv n kineman e qytetit t Shkodrs. Kng, valle dhe interpretime t ndryshme patn si aktor kta fmij t cilve n harmonin e tyre u mungon nj copz jo e vogl. Prfaqsues t ksaj shoqate u kan br thirrje autoriteteve t pushtetit lokal dhe qendror …

Lexo me shume

SEMINAR BASHKPUNIMI NDRMJET ITALIS DHE SHQIPRIS

sht zhvilluar workshop-i i par n Shkodr mbi prmirsimin e shrbimeve ndaj personave dhe profileve profesionale sipas standarteve europiane, ku synim sht krahasimi dhe implementimi i modelit italian t Rajonit t Toskans. Zv/drejtoria e Shrbimit Social Shtetror Lida Leskaj thekson faktin se prse sht e rendsishme krahasimi me modelin italian dhe futja n zbatim e tij edhe n vendin ton. …

Lexo me shume

MEHMETAJ: VETM 2 T PUNSUAR PR KT 3-MUJOR

Punsimi i personave me aftsi ndryshe vijon me ritme t knaqshme, dhe po punohet q t ndrgjegjsohen m tepr bizneset pr punsimin e ksaj kategorie kshtu sht shprehur drejtori i zyrs s puns Dod Mehmetaj. Ndonse procesi i punsimit vijon me ritme t knaqshme, shifrat flasin ndryshe sepse gjat ktij 3 mujori t par t vitit 2015 jan punsuar vetm …

Lexo me shume

NGA 1874 FAMILJE VETEM 800 PRFITOJN KOMPENSIM T ENERGJIS

Nga 1874 familje n Shkodr t cilt trajtohen me ndihm ekonomike vetm 800 familje prfitojn kompensimin e energjis elektrike. Drejtori i ndihms ekonomike Shklzen Mustafaraj thot se tashm t dhnat jan drguar pran OSHEE-s. Familjet q prfitojn kt kompensim duhet t plotsojn nj sr kriteresh, pr kt shkak jan t pakta familjet q do t kompensohen. Kompensimi i ktyre familjeve …

Lexo me shume

PENSIONISTT PRESIN ME OR T TRA N RADH

Tashm duket s sht kthyer n nj tradit q pensionistt detyrohen t presin m or t tra pr t trhequr pensionin. Pensionistt shprehen se shkak pr kto or pritjeje pas dyerve t posts shqiptare dega Shkodr sht si pasoj e numrit t vogl t sporteleve si dhe si pasoj e ditve t pushimit. Pensionistt jan dyndur q n ort e …

Lexo me shume