Tuesday , 22 October 2019

SOCIALE

INVALIDET NE QYTET NUK MARRIN KEMPIN NE AFATE

Ndonese nje dite me pare drejtori I ndihmes ekonomike prane bashkise Shkoder Shkelzen Mustafaraj tha se invalidet ne qytet nuk kane probleme me terheqjen e invaliditetit ndryshe ndodh ne realitet. Jane invalidtet te cilet ankohen se duhet ti kishin terhequr parate qe me daten 5 por ne fakt ka kaluar nje jave dhe askush nuk jep nje pergjigje.Nese me inmvalidet …

Lexo me shume

LUSH NDOCI EDHE KETE TE HENE NE PROTESTE

I kane thene se dikush te shtyn per te protestuar, dhe fermeri nga Trushi thote se nuk shtyhet nga askush por jane hallet e medha qe e bejne ate te protestoje.Ne fakt ka disa jave qe i vetem ne menyre demostrative kerkon te drejtat e tij te mohuara por askush nuk ka reagur. Teksa e pyesim nese ehste takuar me …

Lexo me shume

QENTE ENDACAK, FRIKE PER TE JETUAR NE QYTETIN E LEZHES

Kopete e qenve endacake jane banoret me te ri te Lezhes qe ndjehen te paprekshem nga askush. Ata levizin cdo dite nga nje lagje ne tjetren, ne qender te qytetit ndersa bejne karshillek edhe ne sheshin e ri te Lezhes ku ndodhet bashkia. Prej disa ditesh keto kafshe jane rritur ndjeshem ne numer duke u konsideruar jo vetem nje shqetesim …

Lexo me shume

LEZHE, PREGATITJE PROFESIONALE PA LIBRA

Nxenesit lezhjane qe zgjedhin per arsimimin e tyre shkollat profesionale duhet te pregatiten edhe per kosto financiare shtese. Pershkak se librat mungojne, fotokopjet jane shpenzimi i tyre i perditshem. Shtepite botuese nuk e kane plotesuar kete shkolle me librat e lendeve profesionale. Kete problematike drejtori i shkolles se mesme profesionale kolin gjoka ne lezhe Bardh Dedegjonaj ia faturon paraardhresve te …

Lexo me shume

10 TETOR DITA NDERKOMBETARE E SHENDETIT MENDOR

10 tetor dita nderkombetare e shendetit mendor. Ne kuader te kesaj dite reparti I psikiatrise Shkoder organizoj nje aktivtet me te semuret. Drejtoresha Valdete Hoxha tha se rastet me crregullime jane ne rritje, shkak paresor eshte jetesa vetem e te moshuarve e po ashtu problemet sociale.Pozitiv eshte fakti se familjaret e te semurve jane ndergjegjsuar, ndersa tashme Hoxha tha se …

Lexo me shume

GJAKMARRJA NE FOKUSIN E SHOQERISE CIVILE

Gjakmarrja ne fokusin e shoqerise civile ka qene tema e forumit akademik te organizuar nga Fondacioni Jo gjakmarrjes, pro jetes. Organizatoria Elona Prroi tha se kjo nisme vjen ne nder te burrit te saj te vrare pikerisht per shkak te gjakmarrjes pastorit Dritan Prrojt.Arqipeshkvi metropolitan Imzot Angelo Massafra e vuri theksin tek perdorimi I droges, kjo si nje arsye …

Lexo me shume

SKURAJT E KURBINIT DALIN NGA IZOLIMI, RIKONSTRUKTOHET URA DHE REHABILITOHET RRUGA

Ura qe ka mbajtur prej kohesh te izoluar 5 fshatra te Malesise te Kurbinit eshte rikonstruktuar. Protestat dhe ankesat e vazhdueshme te banoreve nuk moren vemendjen e institucioneve te shtetit, por te nje individi. Fitimtar Lala eshte personazhi qe lehtesoi problemet e levizjes bashkfshatareve te tij. Ai ka nisur te investoje nga te ardhurat e vete ne zonen e skurajve …

Lexo me shume

NIS FAZA E DYTE E PROJEKTIT IPARD-LIKE NE BUJQESI

Eshte zhvilluar faza e dyte e projektit IPARD LIKE me fermeret e qarkut Shkoder e lezhe. Qeveria Shqiptare se bashku me fondet e bashkimit Europian te cilat arrijne vleren e 94 milion euro qe do te perfitojne fermeret e zonave rurale. Ne hyrje te fjalimit Drejtori i bujqesise u shpreh jo shume optimist duke patur parasysh edhe sugjerimet e shumta …

Lexo me shume

DAR: TRANSPORTI I NXENESVE NE FAZE TENDERIMI

Pas lajmit te dhene ne Tv Rozafa per problematiken e transportit ne Shkollen Bardhaj DAR Shkoder ka reaguar duke sqaruar edhe ligjin e ndryshuar. Sipas pergjegjesit te sektorit te sherbimeve publike ne Drejtorine arsimore Franc Pici transporti perfitohet nga ata nxenes qe shkollen e kane 2 kilometer larg baneses, por nuk perfitojne nxenesit te cilet kane nje shkolle afer fshatit …

Lexo me shume

220 NXENES UDHETOJNE 5 km PER TE MBERRITUR NE SHKOLLE!

Rreth 220 nxenes te shkolles 9-vjecare Bardhaj duhet te bejne me shume se 5 kilometer rruge ne kembe per te mberritur ne shkolle. Drejtoresha Tereze Brigjaj tha se kjo eshte shqetesim pasi orari I fillimit te mesimit nuk eshte I rregullt. Apeli eshte I hapur per ministrine dhe drejtorine e arsimit qe te akordoje fondin per venjen ne dispozicion te …

Lexo me shume