Thursday , 22 August 2019

SOCIALE

TREGU I RUSIT PROBLEME HIGJENO- SANITARE

Tregu i Rusit eshte ne kushte te mjerueshme higjeno-sanitare. Me ardhjen e stines se veres marrja e semundjeve infektive eshte nje rrezik evident pasi peshku, produktet shtazore dhe cdo produkt tjeter tregtohet ne toke. Bleresit ne kete treg shprehen shume te pakenqur mbi kushtet e tregu dhe kerkojne qe pushteti vendor te marr masa. Kushtet ne te cilat ndodhet tregu …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER PROBLEMATIKE PER QENTE E RRUGES

Qent endacake tashm jan nj problem q spo gjen zgjidhje n Bashkin Shkoder. Ky problem sht i prekshme do dit nga banoret e qytetin pasi n do rrug apo rrugic takon kto qenie q rrezikojn jeten e kalimtareve. Sipas kryeveterinerit Kraja shoqata t cilat prfitojn fonde nga bashkia Shkder po I keqprdorin dhe nuk po zgjidhin kt problem. Kraja m …

Lexo me shume

URGJENCE 24 ORESHE PER PUSHUESIT NE SHENGJIN

Pushuesit ne bregdetin e shengjinit kane ne sherbim te tyre gjate 24 oreve nje urgjence te vendosur ne qender te qytetit. Per tu ardhur ne ndihme te gjithe rezidenteve ne kete zone bregdetare eshte ne gadishmeri autoambulanca, stafi mjekesor dhe medikamentet e nevojshme. Mjeku n urgjencen e Shngjinit Edison Ndreka ka br t ditur se numri i pacienteve q i …

Lexo me shume

KRAJA: JAN VAKSINUAR RRETH 30 MIJ BAGETI

Drejtoria e bujqs n Qarkun e Shkodres ka prfunduar vaksinimin e rreth 30 mij krer bagti kundr smundjes s tuberkulozit, plasjes si dhe brucelozes, kjo pohohet pr TV Rozafa nga kryeveterineri I ksaj drejtororie Selim Kraja. Me tej Kraja pohon se edhe pse smundjet e lart prmenduara jan t nj rreziku t lart n Qarkun e Shkodres nuk ka pasur …

Lexo me shume

I NXEHTI, 80-90 RASTE BRENDA 24 OREVE PRANE URGJENCES

80- 90 persona paraqiten Brenda 24 oreve prane urgjences se spitalit rajonal Shkoder gjate kesaj periudhe. Shkak eshte rritja e temperaturave ndersa pjesa me e madhe eshte per shkak te semundjeve kardiake. Doktoreshe Sbahet Kraja thote se rastet jane shtuar me rritjen e temperaturave Semundjet kardiake dominojne tek moshat e treta ndaj Kraja beri thirrje qe te evitohet dalja ne …

Lexo me shume

NGA 1800 FAMILJE VETEM 780 PRFITOJN KOMPENSIM T ENRGJIS

Nga 1800 familje n Shkodr t cilet trajtohen me ndihm ekonomike vetm 780 familje prfitojn kompnsimin e energjis elektrike. Drejtori i ndihmes ekonomike Shkelzen Mustafaraj pohon se tashm jan dorzuar dhe shumat e para M tej Mustafaraj pohon se pr t mos krijuar shqetsime te prfituesit shprndarja e shumave do t bht 1 her n 3 muaj. Gjithsesi Mustafaraj garanton …

Lexo me shume

NIS MONITORIMI I PISHINAVE N QYTETIN E SHKODRES

Tashm q temperaturat jan t larta qytetart u drejtohen liqenit detit apo dhe pishinave. Pr t pasur nn kontroll nse kto t fundit I plotsojn kushtet e krkuar nga drejtoria rajonale e shendetit publik ushtrohen kontrolle nj hr n muaj. Gjithsej n qytetin e Shkodrs jan 7 pishina te cilat po monitorehen kjo pohohet nga SHef i Sherbimit Mjedisor prane …

Lexo me shume

IMPLEMENTOHET PROJEKTI FLOODIS N QARKUN E SHKODRES

Pr t shmangur fnomenin e prmbytjeve sht prezantuar projekti FLOODIS i cili do t implementohet pr her t par n qarkun e Shkodrs dhe n Shqipri. Ky projekt do t rekrutoj vzhgues nga terreni n mnyr q t merren masa sa m shpejt dhe t ndalohet prmbytja kshtu sht shprehur Shemsi PRENI, drejtor i pergjithshem i emergjencave civile. Ky projekt …

Lexo me shume

AKSION NGA POLICIA PR PASTRIMIN E TROTUAREVE

Policia bashkiak ka ndrmarr aksion pr pastrimin dhe krijimin e hapsirave n trotuaret e qytetit. Aksioni sht prqendruar n Rus Ku ditn e sotme ne rreth 15 subjekte dhe u jan dorzuar akt-kontrolle pr arsye znien e hapsirave publike mbi lejen e dhene m ligj. N akt kontrollet e lshuar nga policia bashkiake krkohet heqja e tavolina,e karrigeve apo dhe …

Lexo me shume

MBETURINAT MBIJNE NE ZONAT TURISTIKE NE SHENGJIN!

Pasteria ne zonat turistike te lezhes eshte e dyshimte. Inspektoriati mjedisor deklaroi pak dite me pare se zonat po mbaheshin nen monitorim e tyre dhe nuk kishte probleme me mbetjet urbane.Keto pamje jane xhiruar sot prane zones se Knalles ne hyrje te shengjinit, nga ku duket qarte se askush nuk shqetesohet per hedhjen e mbeturinave ne kete zone. Krahas pirgut …

Lexo me shume