SOCIALE

SHULLANI: NDALNI VRASJET PËR DROGË!

Kryetari i misionit të pajtimeve të gjaqeve në Qarkun e Shkodrës, Nikollë Shullani ka një thirrje të fortë për të gjithë qytetarët e këtij qarku. Ai bën thirrje mbarë popullit të Qarkut Shkodër dhe mbarë veriut të Shqipërisë të parandalojnë vrasjet. Për çdo problematikë që të kenë të drejtohen tek misionaret e paqes ose tek shteti thotë Shullani. Gjithashtu, i …

Lexo me shume

ALTIN PRENGA “PERSONAZHI I VITIT 2017”

Shoqata Kulturore Shega lezhjane i ka akorduar titullin “Përsonazhi i vitit 2017” kuzhinierit dhe biznesmenit të njohur Altin Prenga.Vlersimi për Prengen erdhi për mbështetje të vazhdueshme në zhvillimet artistike dhe kulturore të Lezhës, ndërsa titulli ju dorëzua nga përafsues të shoqates kulturore shega lezhjane. Altin Prenga ka falenderuar shoqaten kulturore “Shega Lezhjane” për vlersimin që i është bërë. Krahas zhvillimit …

Lexo me shume

DËMSHPËRBLIMET E TRASHIGIMTARËVE TË DËNUARVE POLITIK

Ministria e Financave ndërmorri një vendim për të shtyrjen e afatit të dëmshpërblimit për trashigimtarët e të dënuarve politik. Në lidhje me këtë vendim ka reaguar edhe kryetari i shoqatës së të përndjekurve politik dega Shkodër, Zenel Drangu. Në një prononcim për mediat, ai tha se nuk e sheh me shqetësim këtë ndryshim. Por, sipas Drangut kjo “zhurmë” vjen edhe …

Lexo me shume

3.000 KM ME ZIL 157, AVENTURA E SHKODRANIT GENTI JAKUPI

Pasi ka udhëtuar 3000 kilometra me mjetin ZIL 157, nga Bristoli I Anglisë Genti Jakupi nga Shkodra së bashku me mikun  tij nga anglia kanë mbërritur në Shkodër. Në një intervistë për TV Rozafa Genti sqaron edhe peripecitë që kanë hasur rrugës pasi me një mjet të vjetër defektet janë të pa shmangshme. Por si I lidni ideja që me …

Lexo me shume

LEZHE, MBYLLET PER AUTOMJETET SHESHI “GJERGJ KASTRIOTI”

Sheshi “Gjergj Katrioti” në qytetin e Lezhës është mbyllur për automjetet dhe do të vijojë të qëndroje ashtu, deri sa të bëhet proçedura për dhënien me konçesion të këtij parkingu, siç është miratuar nga Këshilli Bashkiak.Vendimi për mbylljen e tijë është marrë nga Bashkia Lezhë dhe prej disa ditesh Policia Bashkiake është vendosur në hyrje të sheshit, duke mos lejuar …

Lexo me shume

200 ALPINISTE NGJITEN NE MALIN E SKENDERBEUT

Alpinistë nga qytetet të ndryshme të vendit Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi u mblodhen në Krujë këtë të të diele dhe u ngjiten në malin e Skëndërbeut. Aktiviteti u organizua nga Federata Shqiptare e Alpinizmit, në kuader të 550 vjetorit të vdekjes së Skëndërbeut.Plot 200 alpinist sfiduan kushtet atmosferike dhe terrenin e vështirë, duke u ngjitur në vargmalin e Skëndërbeut …

Lexo me shume

SHTYHET ME 2 DITE APLIKIMI PER SKEMEN E RE TE NDIHMES EKONOMIKE

Aplikimi për ndihmën ekonomike sipas skemës së re ka bërë që Ministria e Mirëqenies sociale dhe ekonomisë të shtyjë edhe me 2 ditë afatin për qytetarët. Një gjë e tillë u bë e ditur nga drejtorja e Shërbimit Social në Qarkun Shkodër, Valbona Tula në një prononcim për mediat. Tula kërkoi që administratorët të sqarojnë qytetarët, para se këto të …

Lexo me shume

ZYRAT E INFORMACIONIT TURISTIK, JO VETEM FUNKSION INFORMUES

Zyrat e informacionit turistik ne Theth, Velipoje dhe Bashkine Shkoder nuk kane vetem funksion te japin informacion, por edhe te promovojne zonat e ndryshme te territorit te Bashkise Shkoder. Keshtu shprehet drejtori i Drejtorise se Turizmit ne Bashkine Shkoder, Gentian Mema, i cili vlereson rolin e ketyre zyrave qe kur jane hapur ne 3 vendet. Mema shton se ne te …

Lexo me shume

UJERAT E ZEZA DALIN NE SIPERFAQE, ASKUSH NUK NDERHYN

Prej disa vitesh, banorët e rrugës “Gjon Buzuku” në lagjen “3 Heronjtë” të qytetit të Shkodrës vuajnë problemin e ujërave të zeza. Bllokimi i tubave ka sjell edhe daljen në sipërfaqe të këtyre ujërave. Banorët e zonës shprehen se situata është e padurueshme sidomos në verë dhe pavarësisht kërkesave të shumta askush nuk ka ndërhyrë për zgjidhjen e këtij problemi. …

Lexo me shume

BIZNESET GJATE DHJETORIT ARKETOJN ME SHUME

Rritja e cmimeve gjatë vitit 2017 ka ndikuar që në Shkodër gjatë dhjetorit të këtij viti të ketë një rritje të arkëtimeve nga ana e bizneseve. Sipas burimeve pranë Drejtorisë së Tatim Taksave Shkodër në gjithë territorin e qarkut Shkodër janë  2300 biznese të mëdha dhe 4120 biznese të vogla, dhe sipas të dhënave nga deklarimi online sipas faturimit të …

Lexo me shume