Friday , 22 November 2019

SOCIALE

QYTETARET: QENTE E RRUGES MJAFT TE RREZIKSHEM

Qente e rruges jane kthyer ne nje shqetesim serioz per qytetaret shkodrane. Te zhgenjyer me faktin se asnje mase konkrete nuk po merret per zgjidhjen e ketij problemi, ata ankohen se qente endacake jane shtuar masisvisht, ndersa perbejne rrezik serjoz si per semundje ashtu edhe per kafshime.   Ne fakt problemi i qenve te rruges eshte trajtuar gjeresisht ne kronikat …

Lexo me shume

LEZHE, SEMUNDJA E KANCERIT TE GJIRIT NJEH RRITJE!

Numri i grave dhe vajzave ne rajonin e Lezhes qe diagnostikohen me kancer gjiri sa vjen dhe rritet, por serish ky numer nuk percakton sakte shkallen e semundshmerise. Sipas drejtorit te spitalit te Lezhes Nevruz Bare jane nje numer i konsiderueshem qe trajtohen ne spitale private apo jashte vendit, por nga ana tjeter rritja e pacienteve te prekura nga kanceri …

Lexo me shume

GRUAJA TEK GRUAJA ORGANIZON MOS I SHISNI VAJZAT

Ne kuader te muajtit te antitrafikimit shoqata Gruaja tek Gruaja ne bashkepunim me shkollen “Oso Kuka” ka zhvilluar nje performance me teme “Mos i shisni Vajzat”. Nepermjet pankartave por edhe nje parade qe nxenesit kishin organizuar dhane mesazhet e tyre per ti mbrojtur te drejtat e femrave. Koordinatorja Besara Podgorica tha se ky aktivitet vjen ne nje forme sesnsibilizimi ndryshe …

Lexo me shume

AVOKATI I POPULLIT ORGANIZON “DITET E HAPURA”

Avokati i popullit ka organizuar “Ditet e hapura” ku gjate paradites ka pritur ankesa te shumta te qytetareve. Komisioneri i ardhur nga Tirana tha se ankesat me te medha jane per punesimin dhe faturat e energjise elektrike. Komisioneri Shkembi sqaroj edhe proceduren qe ndiqet pas marrjes se ankesave. Prane zyres se avokatit Shkoder sot jane paraqitur dhjetera persona te cilet …

Lexo me shume

RAPORTI MONITORUES I URDHERAVE TE MBROJTJES

Prezantimi i gjetjeve t raportit monitorues t vendimeve gjyqsore me objekt lshimin e Urdherave te menjehershme te mbrojtjes dhe urdherave te mbrojtjes n Gjykatn e Rrethit Gjyqsor Shkoder ka qene ne qender te diskutimeve te organizuar ne qytetin e Shkodres nga organizata Gruaja tek Gruaja dhe AWEN. T dhnat jane prezantuar n lidhje me profile dhe aspekte sociale t dhuns …

Lexo me shume

TE VERBERIT AKTIVITET ME GAZETARET SPORTIV

Ne kuader te dites nderkombetare te shkopit te bardhe te verberit kane organizuar nje ndeshje futbolli ku pjese e ndehsjes kane qene gazetare sportive t Shkodres. Kryetari ZefVushaj dhe Ani Keriku thane se ndonese te verber nepermjet kletyre aktivteteve ata tregojne se jane si gjithe te tjeret.Gazetari sportive Gasper Marku tha se topi eshte u vecante, ka nje zile qe …

Lexo me shume

KUMBARO: DENOI SHKATERRIMIN E PLLKES NE KALANE E LEZHES

Askush nuk guxon te veje dore mbi kalane e lezhes. Ky ka qene qendrimi I Ministres se Kulturs Mirela Kumbaro .Ndrsa dnoi aktin, ajo shtoi se pr kt kala jan hedhur 35 mij euro pr t riparuar dmet e shkaktuara nga dora e njeriut.N fund Kumbaro shprehu vendosmrin e institucionit q drejton pr mbrojtjen e cdo monumenti kulturor, por nuk …

Lexo me shume

Shkoder, 3 raste pozitive me kancer gjiri nga 130 ekzaminime

Ndonese ka kaluar 2 jave qe nga nisja e muajit kunder kancerit te gjirit mamografia dne poliklinike duket se ka gjetur riparimin e difektit.Zedhensia e marredhenjeve me publikun prane spitalit Rajonal Besmira Haxhija drejtoj apel per grate qe te diagnostikohen.Mamografia ne poliklinike ndonese nga spitali e thene se ka disa dite qe nuk funksionon, ne fakt ajo eshte jashte funksionit …

Lexo me shume

VOCI: JETIMET SHQETESIM I VAZHDUESHEM, DUHET TE LARGOHEN

Konvikti Arben Broci kete vit ka patur nje rritje te nxenesve te regjistruar. Kjo pohohet nga drejtori Angjelin Voci.Ajo qe eshte tejet shqetesuese per konviktin eshte prania e jetimeve te cilet kane zaptuar katin e pare duke shkaktuar deme ne faturat e energjise te cilat paguhen nga konvikti e po ashtu duke rrezikuar ne jo pak raste edhe qetesine e …

Lexo me shume

INVALIDET NE QYTET NUK MARRIN KEMPIN NE AFATE

Ndonese nje dite me pare drejtori I ndihmes ekonomike prane bashkise Shkoder Shkelzen Mustafaraj tha se invalidet ne qytet nuk kane probleme me terheqjen e invaliditetit ndryshe ndodh ne realitet. Jane invalidtet te cilet ankohen se duhet ti kishin terhequr parate qe me daten 5 por ne fakt ka kaluar nje jave dhe askush nuk jep nje pergjigje.Nese me inmvalidet …

Lexo me shume