Thursday , 22 August 2019

SOCIALE

SHKOLLA MARK LULA AKOMA NUK VIHET N FUNKSION

Shkolla Mark Lula e ndrtuar para 2 vitesh ende nuk dihet nse do t ket nj staf msimdhns n shtator apo nxnsit do t vijojn t shkojn n shkolla t tjera. Drejtori i zyrs arsimore pran Bashkis Shkodr Lodovik Vuka tha se bashkia i ka drejtuar nj shkres kryeministrit t Shqipris por q nuk ka marr asnj prgjigje. Ndrsa pr …

Lexo me shume

JAVA E VAKSINIMIT, MESI: TE VAKSINOHEN FEMIJET!

Ne kuader te javes se vaksinimit shefi I epidemiologjis prane Drejtorise se shendetit publik Artan Mesi beri nje apel te gjitha nenave qe te vaksinojne femijet e tyre per parandalimin e shume semundjeve. I pytur mbi disa shkrime qe qarkullojne internet mes nje lidhje te mundshme vaksinim-autizem Mesi tha se jane te paverteta. Shefi I epidemiologjise se bashku me doktoreshat …

Lexo me shume

TRAJNIM PER PERMIRESIMIN E SHERBIMEVE TE INSTITUCIONEVE

Sot per te ardhmen ka qn tema e trajnimi I cili ka nisur sot ku ne fokus sht barazia gjinore, zgjerimi I aftsive dhe qndrimeve t duhura pr t ndrmarr inciativa te integrimit gjinor si dhe t ndrtoje plane te nevojave me qllim ofrimin e njohurive te mtejshme dhe fuqizimin e kapaciteteve te punonjsve ne kto fusha. Trajnimi erdhi n …

Lexo me shume

SHKOLLA N GRUD T RE JASHT DO KUSHTI M MINIMAL

Nxnsit e shkolls 9- vjeare n Grud t Re prej disa kohsh detyrohen t bjn msim jasht do kushti m minimal. Prindrit dhe vet nxnsit shprehen s proesi msimor zhvillohet pa dyer, dritare apo dhe pa karrige. Nxnsit pohojn se asnj institucion nuk ka qen n kt shkoll pr t verifikuar gjendjen n t ciln ndodhet kjo godin n t …

Lexo me shume

RRADHE PER PAISJEN ME KARTEN E SHENDETIT

sht paralajmruar se do t kt shtim t servave pr paisjen me kartn e shendeti por deri m tani nuk ka ndryshuar asgje. Pika e cila ndodhet pran polikliniks s qytetit sht e vetmja q banort e qytetit por dhe t fshatrave I drejtohen pr tu pajisur me karten e shendetit ndersa radhet jane te shumta. Qytetart krkojn shtim t …

Lexo me shume

KOMUNA RRETHINA MES MBETURINASH

Kjo eshte pamja e cila te ofrohet sapo kalon uren e bardhajve. Mbeturina qe jo vetem kundermojne ere te keqe dhe I japin nje imazh jot e pershtatshem kesaj zone por qe rrezikon te perhape edhe epidemic. Ky shqetesim eshte shprehur nga banoret e Fshatit Bardhaj te cilet shprehen te pa kenaqur me punen e komunes. Mbeturinat kane qene nje …

Lexo me shume

70 FIDANE PISHE MBJELLIN GJIMNAZISTET E MEDRESESE!

Kane sensibilizuar qytetaret duke kontriubuar dhe mbjelle 70 fidante ne kuader te pyllezimit. Kane qene pikerisht klasat e 11 dhe 12 te medereses se djemve ne bashpunim me drejtorine pyjore dhe shoqaten instambul kane mbjelle keto fidane ne zonen e Shirokes. Ne fjalen tij kordinatori I projektit Ylber Dyli tha se kjo nisme le te sherbeje sin je ogur I …

Lexo me shume

E HENA PUSHIM KRIJON PAKENAQESI TEK QYTETARET

Pas do dite feste kombtare apo fetare, q i bie t jet n fundjave, dita e hn do bhet pushim. Ky vendim bhet edhe pr t respektuar Kodin e Puns. Kjo ka qene deklarata e zevendes kryeministrit Niko Peleshi me daten 1 prill. Edhe kjo e hene per administraten ka qwene pushim per te respektuar pashken e ortodokseve, Per qytetaret …

Lexo me shume

SHOQATA E GJUETAREVE HEDH POSHTE DEKLARATEN E KRYEMINISTRIT

Ne do te kerkojme qe moratorium te mos shtyhet per 10 vite ashtu sikurse Kryeministri Rama ka deklaruar. Ndersa marreveshja nnshkruar nga federate shqiptare e gjuetarve me Ministrin e Mjedisit nuk eshte zbatuar pikerisht tek pika e ndalimit te gjuetise. Kt e bn t ditur nepermjet nje deklarate per mediat Zyhdi Mustafa, kryetar i shoqats Jakup bajri n Shkodr. Pavarsisht …

Lexo me shume

KONTROLLI SHENDETSOR PER 40- 60 VJE FALAS NE LEZHE!

27 prillI eshte percaktuar si data kur ne lezhe do te filloje kontrolli shendetsor falas per grupmoshen 40 deri ne 65 vjec. Perzgjedhja e kesaj date ka ardhur pas takimit qe zevendesministri i shendetsise klodian rjepaj zhvilloi me drejtues te institucioneve shendetsore ne lezhe. Duke iu referuar iniciatives se ndermarre se fundmi nga ministria e shendetsise, rjepaj ka prezantuar detyrat …

Lexo me shume