SOCIALE

Staka: Afati i fundit per plotesimin e dokumetacionit eshte data 27 Prill

Pr t prfituar nga konpensmi I energjis elektrik t gjith pensionistt apo familjart duhet t plotsojn dokumentacionet e nevojshme Brenda dats 27 prill. T gjith prsonat q kan plotsuar m hrt kto dokumentacione me vendim t Kshillit t Ministrave duhet t rifreskohen.Prsonat q prfitojn kt konpnsim jan prsonat m aftesi t kufizuar, prsonat q trajtohen me ndihm ekonomik. Staka sqaron …

Lexo me shume

Gjylbegaj: Tregjet jane te liensuara!

Jane kthyer ne nje objekt debati ne distance. Reagime dhe kunder reagime..Tregjet e zdrales dhe te Rusit jane apo jot e liensuar?? Pas deklarates se agjensise se kontrollit ushqimor qe keto tregje nuk jane te liensuar, vjen edhe reagimi I drejtorise se te ardhurave prane bashkise Shkoder. Pjesa e brendshme e merkatos ne Rus rezulton e pa liensuar pasi eshte …

Lexo me shume

AKU- Tatim Taksat, Sokolaj: Nevojitet bashkepunim!

Deklaratat dhe kundr deklaratat ndrmjet AKU-se dhe tatim-taksave qe ishte kthyer n tme t nxehete ndermjet ktyre dy institucioneve nuk ka kalaur n hije as nga drejtoria e pergjithshme e AKU-se. Granit Sokolaj pohon se ndermjet ktyre dy institucioneve ka pasur bashkepunim gjithmon. Sokolaj pohon se ndodhet n qytetin e Shkodres pr t inspektuar punen q AKU Shkoder po ndrmerre. …

Lexo me shume

Mesi: 560 paciente ne jave, moshat me te prekura jane 0-5 vjee

Permiresohet situate epidemiologjike ne qytet edhe pse jemi ne nj priudh t vitit ku moti sht I paqndrueshem kjo nuk ka ndikuar n shtimin e pacinteve q drejtohen per t marr ndihmen e duhur pran urgjencs apo dhe mjekut t familjes. Kjo behet e ditur nga Shefi i Sherbimit Epidemiologjik Artan Mesi   Pr afatin kohor te nj jave jan …

Lexo me shume

Ish te perndjekurit konfirmojne se ne takimin me Ministrin kishte vetem gra

Me nje gjuhe aspak te pershtatshme dhe tone arrogande ka nisur konferenca per shtyp e kryetarit te shoqates se ish te perndjekurve kunder individeve te caktuar.Ndonese nuk ka permendur emra konkret Drangu ka shigjetuar gazeta te caktuara te cilat sipas tij po denigrojne emrin e vete Drangut Deklarata kishte ne thelb takimin qe eshte zhvilluar disa dite me pare me …

Lexo me shume

Romet ne proteste per energjine elektrike!

Nderprerja e energjise elektrike familjeve te varfera ne lezhe sepse jane debitore po u rrezikon jeten e te semureve. Ky nuk eshte rasti i vetem qe prezantojne familjet rome dhe egjyptiane kur energjia elektrike eshte e domosdoshme. Pasi nuk kane marre asnje zgjidhje per kete shqetesim, keto familje kane protestuar para bashkise se qytetit. Ata i kerkojne kreut te kesaj …

Lexo me shume

OSHEE, qytetaret presin me ore te gjata edhe diten e diel per te paguar faturat!

Radht vijojn te jen prezent pran sherbimit ndaj klientit n qytetin e Shkodr. Edhe pse sht dit e diel dhe sherbimi ndaj klientit duhet t ishte pushm ndodh e kundrta pasi kan mbetur dhe 6 dit nga afati prfundimtar pr shlyerjen e fatura t prapambetura t energjis elektrike. Qytetart pohojn se kan or dhe dit q presin pas dyerve pr …

Lexo me shume

Mesi: Tregjet jo brenda standarteve, me shume vemendje!

Tregjet n qytetin e Shkodres por dhe tregtart ambulant n qytet jan nj problem I vazhdueshem pr shum institucione pasi ato jan jasht cdo kushti higjeno-sanitar. Shefi I shrbimit epidemiologjik, Artan Mesi I pyetur nga TV ROZAFA se sa ndikon gjndja e trgjeve n shendetin ton ai pergjigjet se situata po monitorohet. Jan br krkesa pr ndrhyrj nga institucionet n …

Lexo me shume

AKU: 420 subjekte te pa liensuara

Jo vetem qe perbejne pasiguri ne ate cfare konsumojme cdo dite por subjektet e tyre nuk jane as te regjistruara. Vetem ne qytetin e Shkodres jane 420 subjekte te pa pajisura me leje perkatese ndersa 60 te tjera nuk kane siguri pasi I shmangen kontrolleve. I pyetur mbi deklaraten qe drejtori I tatim taksave ka dhene per tv rozafa disa …

Lexo me shume

Komunat lidhin kontrata per menaxhimin e mbetjeve

Kane lidhur kontrate me lanfildin e Bushatit per menaxhimin e mbetjeve. Kjo ka ardhur pas mases administrative qe moren bashkia Shkoder dhe 11 njesi te tjera vendore per keq menaxhim te mbetjeve. Kontrata eshte lidhur nga Komuna Postrribe dhe ajo e Dajit ndersa ne tentative eshte edhe komuna Rrethina. Megjithate problematike mbetet Bashkia Shkoder ndonese ka nje kontrate ekszostuese me …

Lexo me shume