Breaking News

SOCIALE

SEMUNDJA E KANCERIT, BEGA: APEL PER KONTROLLE TE HERSHME

Sot ne diten nderkombetare te semundjes se kancerit ne spitalin rajonal te Shkoder marrin sherbim ne repartin paliativ 200 paciente te semure gjate vitit 2015. Shefia e ketij reparti Daniela Bega thote se stadet e zbulimit mbeten ato te avancuara ndersa lloji i kancerit dominues mbetet ai i mushkrive i ndjekur me pas nga kanceri i gjirit tek femrat Apeli …

Lexo me shume

RRUGA “SHTRAUS”, PROJEKTI ME PROBLEME TE DUKSHME

Shtyllat e tensionit te mesem qendrojne ne mes te trotuarit, ndersa rruga ngushtohet pershkak te daljes nga garazhi qe ka nje pallat. Kete problematike e ka rruga Shtraus ne Lezhe e cila po i nenshtrohet nje rikonstruksioni te plote. Me kete situate qytetaret do te jene serish te detyruar te kalojne ne mes te rruges. Sipas tyre keto problematika duhej …

Lexo me shume

BOSHATISET PALLATI 16 NE RREZIK SHEMBJE

Merr fund frika e banoreve qe jetonin ne pallatin numer 16 ne lagjen skenderbeg te lezhes. I shpallur i pabanueshem qe prej vitit 2008 pasi rrezikonte shembjen, banoret tashme e kane braktisur. Pasi e vlersoi situaten si tejet te renduar bashkia e lezhes u ka mundesuar strehimin ne nje tjeter godine 15 familjeve qe jetonin ne pallatin qe rrezikonte shembjen. …

Lexo me shume

MALAJ: NIVELI I MESUESVE I DOBET, PROBLEME NE ARSIM

Zevendes ministria e arsimit Nora Malaj pranoi se sistemi arsimor ne shqiperi ka probleme dhe qe niveli I mesuesve le shume per te deshiruar ndaj thote se per kete po ndiqet projekti Pisa nje model tregues I nivelit arsimor. Historite e dhunes ne shkolla nuk duhet te jene pjese e realitetit tone.Ka qene kjo deklarata e bere nga shkodra e …

Lexo me shume

UJERAT E ZEZA PERSHKOJNE ZEJMENIN

Ujerat e zeza ne Zejmen te Lezhes jane mbi siperfaqen e tokes dhe pershkojne te gjithe fshatin. Kanali qe mbledh keto ujera te zeza kalon ngjitur me shkollen dhe sigurisht qe gjate stines se veres rreziku i perhapjes se semundjeve eshte edhe me i larte. Banoretkerkojne qe te gjendet nje zgjidhje, pasi sipas tyre eleminimi i kesaj problematike eshte krejtesisht …

Lexo me shume

NDRYSHIMET NE TRANSPORTIN NDERQYTETAS, REAGON BSPSH

Heqja nga qarkullimi I shume autobuseve sipas udhezimit te Ministrit te Transporteve Edmond Haxhinasto pasi kane 15 vite pune eshte ne kundershtim me interesat e qytetareve. Deklarata u be nga Kryetari I BSPSH-se Albert Tuka I cili tha se eshte ne pergjegjesi te kolaudimeve gjendja fizike e automjeteve dhe jo e Ministrit. Ndersa qindra qytetare do te mbeten te papune. …

Lexo me shume

PULAJ KUNDERSHTON MINISTRINE E ARSIMIT

Percaktimi i Lezhes si nder te fundit ne rezultate gjate testit te zhvilluar me klasat e treta dhe te pesta nga Ministria e Arsimit eshte kundershtuar nga drejtori i arsimit ne Lezhe Bardhok Pulaj. Sipas tij sistemi arsimor shqiptar ka nje prerje gjithandej dhe se nuk ka te pare e te fundit. Pyetjes mbi kete rezultat te publikuar nga vete …

Lexo me shume

VUKATANE, KANALET KTHEHEN NE DEPOZITIM MBETJESH

Apeli i drejtorit te bujqesise per fermeret ka rene ne vesh te shurdher. Ne fshatin Vukatane kanalet e kullimit kane marre nje pamje landfildi mbeturinash, duke i kthyer ata ne joefiente. Ne kanalet kryesore te kullimit, ne daljet e tyre aty edhe ku jane instaluar portat per tu hapur dhe mbyllur ne raste te ndryshme jane bllokuar nga mbetjet e …

Lexo me shume

100- VJETORI I VRASJES SE ISA BOLETINIT, ASNJE KURORE

Nje dite me pare u mbushen 100 vjet nga vrasja e patriotit Isa Boletini. Nje shekull por qe ka sherbyer si harrese per brezat e rinj e sidomos pushtetin lokal. Asnje perfaqesues i pushteit lokal apo qendror nuk ka kujtuar patriotin Isa Boletini. Asnje tufe me lule nuk eshte vendosur prane statujes se tij. Patrioti Isa Boletini mbetet nj nga …

Lexo me shume

TREGTIMI NE TROTUARE DHE VENDE TE PALEJUARA, BASHKIA LEZHE NIS AKSIONIN

Ishte deklaruar se menjehere pas festave te fund vitit do te vinte edhe nderhyrja per te larguar tregtaret ambulante nga trotuaret si dhe disiplinimin e tregjeve. Nderhyrja tashme ka nisur ne bashkine e Lezhes. Policia bashkiake ka bllokuar tregun informal dhe qe ishte jashte cdo kushti prane ures se Cenit, ndersa nuk hezitoi te kerkonte edhe mirekuptimin e tregtareve ambulant …

Lexo me shume