Saturday , 7 December 2019

SOCIALE

MASH KA PUBLIKUAR DATAT PR PROVIMET E MATURS SHTETRORE PR SEZONIN E VJESHTS

Ministria e Arsimit ka publikuar datat pr provimet e Maturs Shtetrore pr sezonin e vjeshts. Provimi i Gjuhs s Huaj do t zhvillohet m 1 shtator ndrsa provimi i Gjuhs Shqipe zhvillohet m 3 shtator. N deklaratn pr mediat MASH njofton se Provimi i Matematiks do t zhvillohet m 7 shtator dhe lndt me zgjedhje m 11 shtator Provimet kombtare …

Lexo me shume

NIS PLOTESIMI I FORMULARI A2

Duke filluar nga sot , 27 korrik 2015, maturantt mund t plotsojn formularin A2 pr przgjedhjen e programeve t studimit preferenciale midis atyre t ofruara nga Institucionet Publike t Arsimit t Lart, pr vitin akademik 2015 2016.Formuali plotsohet online n do mjedis q ka internet. Agjensia Kombtare e Provimeve ka publikuar udhzimin se si do t plotsohet formulari A2 …

Lexo me shume

MJEKJA BILALI: CHECK UP- i FUNKSIONON RREGULLISHT!

Kontrollet falas vijojne ne menyre te rregullt prane poliklinikes Shkoder, por oraret jane te percaktuara ndaj analizat behen deri ne oren 12-00. Ky Ka qene reagimi I Hidije Bilalit pas lajmit te dhene nje dite me pare ne Tv Rozafa mbi parregullesite qe e shoqerojne check up- in. N kontrollin shndetsor pa pages prfshihen kontrolli i gjakut, EKG, analizat e …

Lexo me shume

DESHTON CHECK UP-i FALAS NE SHKODER

Edhe pse kontrolli baz shndetsor duhet t zbatohet cdo dit n t gjitha qndrat shndetsore, n poliklinikn e qytetit t shkodrs aty ku dhe kryhen check up falas, nuk po zbatohet. Nuk dihen motivet se pse nuk vijon puna pr kontrollet shndetsore falas. Qeveria e ka prezantuar kontrollin shndetsor falas m nj zhurm t madhe , ndrsa nuk po interesohet …

Lexo me shume

KEPI: KEMI PATUR KONTROLLE NGA AUDITI

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizme ka patur ne menyre te vazhdueshme kontrolle si nga ana e Bashkise Shkoder ashtu edhe nga kontrolli I larte I shtetit. Fjalet qe fliten ne mbledhje te institucioneve te tjera jane vetem thashetheme, une nuk kam asnje kerkese ne menyre zyrtare. Ne kte menyre eshte shprehur drejtori I ujesjelles kanalizime Leonard Kepi mbi aludimet se disa punonjes …

Lexo me shume

KEPI: KEMI PATUR KONTROLLE NGA AUDITI

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizme ka patur ne menyre te vazhdueshme kontrolle si nga ana e Bashkise Shkoder ashtu edhe nga kontrolli I larte I shtetit. Fjalet qe fliten ne mbledhje te institucioneve te tjera jane vetem thashetheme, une nuk kam asnje kerkese ne menyre zyrtare. Ne kte menyre eshte shprehur drejtori I ujesjelles kanalizime Leonard Kepi mbi aludimet se disa punonjes …

Lexo me shume

SITUATA N PEDIATRIN E QYTETIT E QETE

Situata n pediatrin e spitalit rajonal ne Shkodr sht e qet, pavarsisht temperaturave t larta kjo pohohet pr tv Rozafa nga shefja pediatre Greta Naraci. Me tej Naraci pohon se gjat nj dite paraqiten rreth 20 fmij ndrsa t shtruar jan me pak se 5 fmije.   Naraci jep dhe kshilla pr prinderit se si duhet t kujdesen pr t …

Lexo me shume

FUSHATE SENSIBILIZUESE KUNDER TRAFIKIMIT!

Rritja e siguris s kufijve dhe shmangia e do lloj trafiku sht n fokus t puns s strukturave t policise kufitare. Fushata sensibilizuese e policis s Shkodres me shprndarjen e broshurave informuese vjen n nj koh kur fluksi i hyrje daljeve n kufi sht i lart dhe rreziku pr kto raste rritet. Pjes e takimi ishin drejtues t policis …

Lexo me shume

MBETURINAT PUSHTOJN˔ QYTETIN

Pastrimi i metropolit verior le shume per te deshiruar prej disa ditesh dhe shkak jane bere grumbujt e mbetjeve te cilat nuk hiqen nga ndermarrja e pastrimit. Mbeturinat kan pushtuar cdo cep t qytetit dhe askush nuk po merr ndonj mas pr pastrimin e tyre. Ne kete periudhe pastrimi kryehet vetem nj her n dit ndersa grumbuj mbetjesh derdhen nga …

Lexo me shume

SHKODRA NDRIOHET EDHE GJAT DITS

Ndrkoh q vijojn aksionet nga OSHEE pr energjin elektrik dhe policia e Shtetit vijon aksionin e saj pr ndalimin e shtetasve, qe kan abuzuar me energjin elektrike, bashkia Shkodr ka harruar t fik dritat gjat dits q ndriojn qytetin. Tek ish dega, n qnder, n pedonalen Kole Idromeno apo dhe n disa lagje t qytetit ndriuesit ishin ndezuar gjat dits …

Lexo me shume