Sunday , 19 September 2021

SOCIALE

SHKODER-GUR I ZI VEND-GRUMBULLIMI INERTERSH

Aksi Shkoder-Gur I zi eshte kthyer ne nje vend-grumbullim inertesh. Pergjate gjithte kesaj rruge firma te ndryshme kane zgjedhur qe inertet ti thedhin pikerish ne anesore te rruges. Nje pamje aspak normale ku mes gjelberimim vendin e zene inertet e shumta. Pavarsisht se u prezantuan disa skema menaxhuese per mbetjet ne kete njesi administrative e cila eshte pjese e Bashkise …

Lexo me shume

KALAJA: PAPUNESIA SJELL KRIMINALIZIM TE SHOQERISE SHQIPTARE

Nje situate e rrezikshme po I kanoset qeverise shqiptare dhe vete shtetit Shqiptar, pasi vendit tone po I ik truri i intelegjences. Emigrimi eshte perqendruar tek ikja e te rinjeve me arsim te larte thote kryetari I Bashkimit te sindikates se pavarur Shqiptare Gezim Kalaja Papunesia po ben qe te rritet nje brez I kriminalizuar tha Kalaja. Bashkimi sindikatave te …

Lexo me shume

PIRRO MOSI I DHURON FOTOGRAGI FOTOTEKES MARUBI

Pirro Mosi eshte fotografi i rradhes qe i bashkohet arkivit te Muzeut Kombetar te Fotografise Marubi me nje koleksion prej 4203 imazhesh. Drejtori i Fototekes Marubi Luciano Bedeni tha se falenderimi me i madh qe fotografi na ben ne eshte besueshmeria. E pranishme ne kete ceremoni ishte edhe ministrja e kultures, Mirela Kumbaro, qe foli rreth ketij fotografi. Ndersa, ne …

Lexo me shume

ZHVILLOHET PROVIMI I GJUHES SHQIPE LETERSISE

Pas provimit te Gjuhes se Huaj, maturantet e gjimnazeve ne vendin tone kane dhene kete te Shtune provimin e dyte te Matures Shteterore, ate te Gjuhes Shqipe-Letersise. Kryetarja e komisionit te provimeve, Frida Kopliku, tha se jane marre te gjitha masat qe cdo gje te shkoje ne rregull, ndersa beri me dije se ne kete provim ne rrethin e Shkodres …

Lexo me shume

BUJAR QAMILI NDIHMA PER SHTEPINE E FEMIJEVE SHKOLLORE SHKODER

Ashtu sic ishte premtuar, qe te ardhurat nga koncerti i mjeshterit te madh Bujar Qamili do te shkonin per shtepine e femijeve shkollore Shkoder, ashtu ka ndodhur. Kete te Shtune, kengetari i njohur ka shperndare ndihmat per femijet e kesaj qendre. Ne fjalen e tij, ai u shpreh i emocionuar dhe ftoj edhe te tjeret te kujtohen per vepra te …

Lexo me shume

TAKIM KONSULATIV PER TE DREJTEN E INFORMIMIT

“E drejta e informimit ka qene tema e takimit konsulativ te zhvilluar paraditen e kesaj te Premte ne Qendren e Informimit te Bashkimit Evropian Shkoder. Qellimi i ketij aktiviteti ishte promovimi i zbatimit te ligjit per te drejten e informimit nga ana e administrates se komunave te reja, si nje kusht kryesor per nje qeverisje transparente. Koordinatori i Insitutit te …

Lexo me shume

LEZHE, RRITEN TREGUESIT E PUNESIMIT

Treguesit e punesimit kane njohur rritje te konsiderueshme gja dy maujve t fundit n Qarkun e Lezhs, ku jan punsuar 400 punkrkues t papun.Kjo sht mundsuar fal programve t t ndrmarr pr nxitjen e punsimit, ku n kt qark kan prfituar rreth 40 subjekte.Ky fakt sht br i ditur nga Drejtori i Zyrs s Punsimt n Lezhs Fatmir Delishi sipas …

Lexo me shume

LEZHE, SIGURIA USHQIMORE GJATE SEZONIT TURISTIK

Rritja e temperatuarave dhe nisja e sezonit turistik ka sjelle intesifikim t kontrolleve prsa i prket siguris ushqimore nga Zyra e Mbrojtes s Konsumatorit n Bashkin e Lezhs. Q prej 1-Qrshorit n baz t nj plani pune t hartuar inpektoret kan dal n terren n t gjith territorin e ksaj njesie vendore, ndrsa vmendja m e madhe do t jet …

Lexo me shume

PAK REAGON PER NGJARJET NE QENDRAT REZIDENCIALE

Ngjarjet e fundit te ndodhura ne qendrat rezidenciale te sherbimit social ne qytetin e Shkodres kane sjellur edhe reagimin e partise se personave me aftesi te kufizuar per degen Shkoder. Nepermjet nje deklarate per shtyp, kryetarja e kesaj partie ne Shkoder, Gjina Ndou, tha se shqetesimet e qytetareve, e ne vecanti te atyre me aftesi te kufizuar, nuk kane sherbyer …

Lexo me shume

KOVAI: ASNJE PENALIZIM PER MJEKEN VERA HAXHIJA

Nje dite me pare emisioni investigativ Fiks fare transmetoi nje video ku mjekia gjinekologe e Shkodres shfaqej me nje paciente e cila ishte shtatzene dhe kerkonte qe te kryente abort ndonese ishte ne javen e 20. I menjehereshem ka qene reagimi i Urdherit te mjekut i cili thote se nuk sheh ansje shkelje ligjore per te marre masa ndaj mjekes …

Lexo me shume