Saturday , 14 December 2019

SOCIALE

20 MAJI, DITA NDRKOMBTARE E JETIMEVE

N kuadr t dits ndrkombtare t jetimve, shoqata e jetimve Shkodr, ka organizuar nj aktivitet festiv n kineman e qytetit t Shkodrs. Kng, valle dhe interpretime t ndryshme patn si aktor kta fmij t cilve n harmonin e tyre u mungon nj copz jo e vogl. Prfaqsues t ksaj shoqate u kan br thirrje autoriteteve t pushtetit lokal dhe qendror …

Lexo me shume

SEMINAR BASHKPUNIMI NDRMJET ITALIS DHE SHQIPRIS

sht zhvilluar workshop-i i par n Shkodr mbi prmirsimin e shrbimeve ndaj personave dhe profileve profesionale sipas standarteve europiane, ku synim sht krahasimi dhe implementimi i modelit italian t Rajonit t Toskans. Zv/drejtoria e Shrbimit Social Shtetror Lida Leskaj thekson faktin se prse sht e rendsishme krahasimi me modelin italian dhe futja n zbatim e tij edhe n vendin ton. …

Lexo me shume

MEHMETAJ: VETM 2 T PUNSUAR PR KT 3-MUJOR

Punsimi i personave me aftsi ndryshe vijon me ritme t knaqshme, dhe po punohet q t ndrgjegjsohen m tepr bizneset pr punsimin e ksaj kategorie kshtu sht shprehur drejtori i zyrs s puns Dod Mehmetaj. Ndonse procesi i punsimit vijon me ritme t knaqshme, shifrat flasin ndryshe sepse gjat ktij 3 mujori t par t vitit 2015 jan punsuar vetm …

Lexo me shume

NGA 1874 FAMILJE VETEM 800 PRFITOJN KOMPENSIM T ENERGJIS

Nga 1874 familje n Shkodr t cilt trajtohen me ndihm ekonomike vetm 800 familje prfitojn kompensimin e energjis elektrike. Drejtori i ndihms ekonomike Shklzen Mustafaraj thot se tashm t dhnat jan drguar pran OSHEE-s. Familjet q prfitojn kt kompensim duhet t plotsojn nj sr kriteresh, pr kt shkak jan t pakta familjet q do t kompensohen. Kompensimi i ktyre familjeve …

Lexo me shume

PENSIONISTT PRESIN ME OR T TRA N RADH

Tashm duket s sht kthyer n nj tradit q pensionistt detyrohen t presin m or t tra pr t trhequr pensionin. Pensionistt shprehen se shkak pr kto or pritjeje pas dyerve t posts shqiptare dega Shkodr sht si pasoj e numrit t vogl t sporteleve si dhe si pasoj e ditve t pushimit. Pensionistt jan dyndur q n ort e …

Lexo me shume

RICIKLO EDHE TI VIJON SENSIBILIZIMI N QYTET

Diferencimi i mbetjeve edhe n kt 3 mujor t par t vitit 2015 po ecn me ritme t knaqshme, kjo pohohet nga Mirash Curri administrator n nj prej pikave t grumbullimit t mbeturinave t riciklueshme n qytet. Gjithnj e m tepr ky projekt po prkrahet dhe nga bizneset n qytet. Curri u bn apel qytetarve q t sensibilizohen m tepr. …

Lexo me shume

RRITET PUNSIMI I FEMRAVE N BIZNESET FASON

Ndrmjetsimi i zyrs s puns pr punsimin e femrave gjat ktij viti ka njohur rritje n krahasim m t njjtn periudh t nj viti m par, shifra ka arritur vetm pr Shkodrn n mbi 300 persona. Kjo pohohet nga drejtori i zyrs s puns Dod Mehmetaj. Mehmetaj pohon se punsimi i meshkujve vijon t jet nj problem. Ndrsa po bashkpunohet …

Lexo me shume

TRAFIKU NE LEZHE NE PRAG TE SEZONIT TURISTIK!

Rruga drejt bregdetit te shengjinit vijon te jete e ngushte, me gropa te hapura rishtazi dhe nderhyrje qe nuk jane riparuar sic duhet. Kjo situate rrit pritshmerite per nje trafik te renduar gjate sezonit veror. Kerkesen per nderhyrje, autoritetit rrugor ne veri dhe ministrise se transporteve ia ka derguar edhe seksioni i qarkullimit rrugor ne drejtorine e policise ne lezhe. …

Lexo me shume

MBETURINA Q DIGJEN N MES T DITS

Ndrkoh ditt e ngrohta t pranvers, banort e lagjeve periferike t qytetit t Shkodrs po i kalojn me dritaret e shtpive t mbyllura pr shkak t tymit dhe ers s rnd q vjen si pasoj e hedhjes dhe djegies s mbeturinave t qytetit n afrsi t banesave t tyre. Tymrat dhe gazrat e dala nga plehrat q digjen n afrsi …

Lexo me shume

SHKOLLA MARK LULA AKOMA NUK VIHET N FUNKSION

Shkolla Mark Lula e ndrtuar para 2 vitesh ende nuk dihet nse do t ket nj staf msimdhns n shtator apo nxnsit do t vijojn t shkojn n shkolla t tjera. Drejtori i zyrs arsimore pran Bashkis Shkodr Lodovik Vuka tha se bashkia i ka drejtuar nj shkres kryeministrit t Shqipris por q nuk ka marr asnj prgjigje. Ndrsa pr …

Lexo me shume