Tuesday , 25 February 2020
Breaking News

SOCIALE

RIKONSTRUKSIONI I RRUGEVE DYTESORE!

N kuadr t projektit pr rikonstruksionin e rrugve dytsore, bashkia Shkoder vijon punn pr prmbylljen e projekteve t parashikuara n fillim t vitit. Jan 8 rrugica n rajonin 3 t cilat pasi kan prmbyllur pjesn e rrjetit nntoksor, do t asfaltohen brenda ktyre ditve duke prmirsuar kshtu shrbimin pr qytetart. Paralelisht do t prfundohet lulishta Luigj Gurakuqi n kt bllok …

Lexo me shume

ALUIZNI LEZHE, PRIORITET KERKESAVE TE EMIGRANTEVE

Kerkesat e emigranteve do te kene perparsi pershkak te afatit te limituar qe kane ata per te qendruar ne shqiperi. Kjo eshte menyra qe ka zgjedhur Agjensia e Legalizimeve ne Lezhe per tju sherbyer emigranteve. Fluksit ne rritje te kerkesave ALUIZNI ne Lezhe i eshte pergjigjur edhe me zgjatje te orareve qe do te vijojne deri ne fund te sezonit …

Lexo me shume

QENTE ENDACAK RREZIK PER QYTETARET!

Prania e qenve endacak n rrugt e qytetit t Shkodrs sht kthyer n nj prej problemeve kryesore pr banort. Ata i gjen n do rrug, n do lagje, duke rrezikuar seriozisht qytetart e metropolit verior pasi qent endacak jan t pavaksinuar dhe mbartin smundje t ndryshme. Qent e rrugs jan nj problem gjithmon aktual n rrugt e Shkodres. Si n …

Lexo me shume

LEZHE, SHATERVANI QE RREZIKON KALIMTARET

Nga nje pamje e larget, ky uji qe del mbi guret e sheshit te lezhes duket si dicka interesante. I ndertuar para obeliskut te Beselidhjes dhe i emertuar si shatervan, ky model artistik modern ka shfaqur nje tjeter ane te saj, e sigurisht ajo eshte vetem negative. Askush nuk mund te shpjegoje arsyetimin e perdorur nga arkitektet kur kane konceptuar …

Lexo me shume

SITUATA EPIDEMOLOGJIKE NE QYTET ESHTE E QETE

Pavarsisht temperaturave t larta situata epidemologjike ne qytetin e Shkodres eshte e qendrueshme, megjithate eshte rritur numri i pacienteve por cdo gje eshte nen kontroll keshtu eshte shprehur shefi I sherbimit te epidemologjise Artan Mesi ne nje interviste per televizionin Rozafa. Mesi pohon s brnda nj jave paraqiten rreth 400 pacient ndrsa kjo shifr sht paksa e lart edhe si …

Lexo me shume

ROMT DHE EGJYPTIANT N PIKN KUFITARE T MURIQANIT!

Turistt apo dhe emigrantt t cilt kan hyr apo kan dal nga pika kufitare e Muriqan- Sukobins po prballen dhe m nj numr t madh t romve apo egjyptianve t cilt jan pran ksaj pik kufitar pr t krkuar lmoshe nga turistt apo emigrantt. Ato shprehen se po qndrojn pr or t tera n diell pr bukn e gojs. Ndrkaq …

Lexo me shume

PENSIONISTT PRESIN ME OR T TRA N RADH

Fillimi I muajit pr cdo pensionist do t thot ore pritjeje pr t marr pensionin. Situata pran postt shqiptare dega Shkoder sht e njjt cdo fillim muaji. Pensionistt bjne thirrje t shtohet numri I sporteleve pasi tempereratura e larta po e bjn t pamundur qndrimin e tyre. Pensionistt shprehen se shkak pr kto or pritjeje pas dyerve t posts shqiptare …

Lexo me shume

DEDVUKAJ: NE MUAJIN TETOR NISIN PUNIMET NE UREN E BAHALLEKUT

  Ura e Bahallekut pamvarsisht premtimeve dhe rikonstruksioneve siperfaqesore edhe kete sezon do te vuaje te njejten gjendje amortizimi qe ka aktualisht. Kjo u pohua nga vete drejtorti I autoritetit rrugor Nikolin Dedvukaj I cili tha se ne tetor pritet qe te nise rikonstyruksioni I saj I pyetur mbi menyren se si do te kryhen keto punime Dedvukaj tha se …

Lexo me shume

SHIROKES I RIKTHEHEN PUSHUESIT

Shiroka kete vit ka me shume pushues se vitet e meparshme. Kjo per disa arsye. Se pari eshte rruga e cila duket se ka sjelle mjaft vizitore ne kete zone e se dyti edhe investimet qe bashkia Shkoder ka bere ne bregun e Shirokes. Dikur, q para lirimit Shiroka ishte pika turistike dhe plazhi m i populluar pr shkodrant. Pas …

Lexo me shume

DITEN E MART PRITET T KEMI NJ ULJE T LEHT T TEMPERATURAVE SI DHE RESHJE T SHIUT

Ditet e par te gushtit, t cilat prkojn edhe me fundjavn, por edhe me fillimin e pushimeve pr shum qytetar, kan shnuar temperatura tepr t larta.Shrbimi Meteorologjik Ushtarak thekson se termometri n vendet e ulta t diel do t shnoj 40 grad n hije, ka do t thot q realisht ne e ndjejm 4 deri n 5 grad m shum. …

Lexo me shume