Sunday , 19 September 2021

SOCIALE

GRUDA: NE RRETHINA 50 KARTA SHENDETI NE DITE

Duket se radha e stergjatur per aplikimin e kartave te shendetit ka marre zgjidhjen e duhur. Gjate kesaj te merkure prane poliklinikes se qytetit nuk pa patur radhe per aplikimkime. Nga ana tjeter 3 Pikat e aplikimit per karta shendeti po ecin ne menyre konstante. Ne qendren shendetesore te dobrait kryhetn rreth 50 karta shendeti ne dite Afrimi i dates …

Lexo me shume

PUNIME NE SHESHIN 2 PRILLI TE SHKODRES

Ne kuader te 25-vjetorit te demonstrates se 2 Prillit te vitit 1991, kane nisur punimet ne sheshin qe mbane emrin e kesaj ngjarje te shenuar. Eshte Bashkia ajo qe ka nderhyre ne restaurimin e pllakave te ketij sheshi, qe ndodhet ne qender te qytetit te Shkodres. Punimet kane nisur paraditen e kesaj te merkure dhe ashtu sic shihet edhe ne …

Lexo me shume

QENTE ENDACAKE, PROBLEM PER QYTETARET

Shtimi i qenve ne rruget e qytetit te Shkodres eshte nje problem i madh per qytetaret. Situata behet me shqetesuese gjate orareve te mbremjes, ku numri i qenve behet me i madh dhe krijon edhe frike te qytetaret qe levizin gjate oreve te vona. Nje shtim te qenve ne rruge e pranon edhe Oli Pero, nje vullnetare qe merret me …

Lexo me shume

NJE LULISHTE DHURATE PER FESTEN E PASHKEVE

Bashkia e Lezhes e ka inauguruar mbremjen lulishten e rindertuar ne bllokun e bregut te Drinit ne lagjen “Beselidhja”. Kjo ka qene dhurata qe bashkia e Lezhes ka zgjedhur tu beje ketyre banoreve ne kremtimin e pashkeve, ngjalljes se Krishtit. Per Nenkryetarin Enver Hafizi do te vijohet serish me te njejten vemendje ndaj lagjeve per tu dhene atyre hapsirat e …

Lexo me shume

NDERHYRJE ANTIPERMBYTJE NE ZEJMEN

Permbytjet e qendres administrative te Zejmenit ne bashkine e Lezhes jane drejt tejkalimit te plote. Ky ishte kanali qe me pare ka sherbyer per te evaduar ujerat qe vinin nga perrenjte malore ne kohe rreshjesh. Prej disa ditesh eskavatoret kane nisur punen per pastrimin e plote te ketij kanali qe do te shmang permbytjet. Prej shume vitesh nuk kishte patur …

Lexo me shume

M.MADHE, KTOSH RRUGA E AMORTIZUAR

Ne Bashkine Malesi e madhe problemet jane te shumta. Fshati Ktosh i njesise administrative Gruemire vuan mungesen totale te infrastruktures. Banoret akuzojne kryetarin e Bashkise Malesi e Madhe Tonin Marinaj i cili nuk po mban asnje premtim te dhene gjate fushates elektorale Kryetari i Bashkise duhet te mbaje pergjegjesi per problemet e komunitetit, pasi per kete eshte zgjedhur thone banoret …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E TUBERKULOZIT

Shkodra eshte nje qytet qe ka nje numer te larte te personave te prekur nga semundja e tuberkulozit. Kjo deklarate erdhi nga shefja e repartit te pneumonise, Nadire Suma, ne kuader te Dites Boterore te Tuberkulozit. Ajo theksoi se ne nje vit zbulohen rreth 40 persona te prekur nga kjo semundje, ndersa kete vit ka pasur 2 raste me vdekje. …

Lexo me shume

RRUGA E FSHATRAVE ASHTE- KOSMA E AMORTIZUAR

Rruga kryesore qe lidh fshatrat Ashte me fshatin Kosma ne Bashkine e Vaut te Dejes eshte ne gjendje te amortizuar. Sikur te mos mjaftonte kjo pergjate gjithe gjatesise se saj ky segment cdo dite mbushet me mbeturina dhe mbetje te akumuluara. Banoret ankohen se paguajne taksen e pastrimit por ky sherbim nuk ofrohet, ndersa theksojne se ne fushate elektorale eshte …

Lexo me shume

LEZHE, MBETURINAT VAZHDOJNE TE MBETEN PROBLEM

Sherbimi i pastrimit ka nisur te kthehet ne nje shqetesim per shume njesi administrative ne Lezhe. Perfundimi i kontratave qe Ish njesite vendore kishin me firmat e pastrimit ka krijuar nje situate aspak te favorshme per nje zone turistike si Lezha. Veshtersite shtohen edhe me mos miratimin e buxhetit nga ana e keshillit bashkiak. Kjo ka sjelle per pasoje probleme …

Lexo me shume

SHKODER, TE MOSHUARIT I MOHOHET PENSIONI

Gani Sadiku eshte nje nga punonjesit qe vitet e punes i jane shkrumbuar gjate djegies se ish komunes Velipoje pas viteve 1990. Per kete arsye atij i eshte dashur qe eshtjen per rikthimin e viteve te punes ta qoje ne gjykate. Teksa ka fituar si ne shkallen e pare te gjyqesorit ashtu edhe ne apel, Ganiu thote se serish ka …

Lexo me shume