Monday , 25 October 2021

SOCIALE

UNE E DUA SHKODREN DHE KUJDESEM PER TE

Une e dua Shkodren dhe kujdesem per te ka qene motoja e aksionit te ndermarre nga Eko Mendje, per pastrimin e hapesirave te gjelberta te Shkodres. Ky aksion ishte lajmeruar qe prej disa ditesh dhe drejtues te kesaj shoqate ftuan edhe qytetaret per tu bashkuar ne nismen e tyre dhe keto te fundit nuk hezituan per nje gje te tille. …

Lexo me shume

SHKODER, RENDOHET TRAFIKU NE AKSET KRYESORE

Ende pa nisur sezoni turistik, automjetet mbesin per disa minuta ne rradhe.Ende pa filluar sezoni turistik dhe trafiku ne akset kryesore te qytetit te Shkodres kete te diele ka qene tejet I renduar.. Automjete qe presin per minuta te tera ne rradhe per te shkuar ne destinacionin e kerkuar.Asnje efektiv I policise rrugore nuk ka qene as ne hyrje te …

Lexo me shume

LEZHE, GJELBEROHEN AMBJENTET E SHKOLLES NE ZEJMEN

Veprim konkret per nje mjedis te deshiruar per cdo banore. Kjo eshte iniciativa e shkolles se mesme te bashkuar zejmen ne bashkine e Lezhes. Me kete motiv eshte realizuar gjelberimi i mjedisit te brendshem te kesaj shkolle me peme dekorative qe jane mundesuar fale donacioneve te siguruara nga word vizion. Nxenesit jane bere protagoniste ne mbjelljen e ketyre pemeve, por …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E AUTIZMIT NE SHKODER

Ne kuader te dites boterore te autizmit, Nisma Vullnetare Studentore Shkoder ne bashkepunim me organizaten Rreze Shprese ka organizuar nje marshim nga Bashkia Shkoder deri ne pedonalen e ketij qyteti. Qellimi i ketij marshimi ishte dhenia e informacionit mbi autizmin per qytetaret. Drilona Rrotani, pjese e Nismes Vullnetare Studentore Shkoder, tha se me ane te ketij marshimi kerkohet sensibilizimi i …

Lexo me shume

PASHUKU: PASTRIMI NE BERDICE 1 HERE NE 10 DITE

Njesia administrative Berdice vijon te vuaje mungesen e nje pastrimi te rregullt te territorit. Administratori i kesaj njesie Aleksander Pashuku tha se jane shperndare 10 kontiniere por kjo eshte e paket per mbajtjen paster te territorit. Pashuku thote se pastrimi behet nje here ne 10 dite. Kjo sjell edhe ankesat e banoreve pasi me miratimin e paketes fiskale ato paguajne …

Lexo me shume

ROMET BEJNE THIRRJE PER PROTESTA

Derdhja e ujrave te zeza ne rrugen Shkoder- Shiroke dhe mungesa e ujit te pijshem jane dy problemet kryesore te komunitetit rom, prane ures se vjeter te Bunes ne Shkoder. Banoret e kesaj zone shprehen te shqetesuar dhe te braktisur nga pushteti lokal dhe qendror per situaten e veshtire qe po kalojne. Dalja e ujerave te zeza rrezikon perhapjen e …

Lexo me shume

TULE: JANE RRETH 10 MIJE FAMILJE NE NDIHME EKONOMIKE

Jane rreth 10 mije familje ne qarkun e Shkodres te cilet trajtohen me ndihme ekonomike. Nje fakt te tille e beri te ditur drejtoria e sherbimit sociale Valbona Tule gjate nje iniciative qe kjo drejtori ka ndermarre ne bashkpunim edhe me drejtorine arsimore si dhe food- bank per te ndihmuar keto familje me ndihma ushqimore. Shkolla Oso Kuka ka bere …

Lexo me shume

“PARTITE POLITIKE EVROPIANE NE SHKODER

“Partite politike evropiane ka qene tema e takimit te zhvilluar ne Qendren e Informimit te Bashkimit Evropian ne Shkoder. Ne kete takim moren pjese te rinj te forcave politike ne qytetin e Shkodres. Qellimi i ketij aktiviteti ishte informimi i te rinjve te qytetit te Shkodres te angazhuar ne veprimtari politike me Parlamentin Evropian dhe partite politike ne kete parlament. …

Lexo me shume

GRUDA: NE RRETHINA 50 KARTA SHENDETI NE DITE

Duket se radha e stergjatur per aplikimin e kartave te shendetit ka marre zgjidhjen e duhur. Gjate kesaj te merkure prane poliklinikes se qytetit nuk pa patur radhe per aplikimkime. Nga ana tjeter 3 Pikat e aplikimit per karta shendeti po ecin ne menyre konstante. Ne qendren shendetesore te dobrait kryhetn rreth 50 karta shendeti ne dite Afrimi i dates …

Lexo me shume

PUNIME NE SHESHIN 2 PRILLI TE SHKODRES

Ne kuader te 25-vjetorit te demonstrates se 2 Prillit te vitit 1991, kane nisur punimet ne sheshin qe mbane emrin e kesaj ngjarje te shenuar. Eshte Bashkia ajo qe ka nderhyre ne restaurimin e pllakave te ketij sheshi, qe ndodhet ne qender te qytetit te Shkodres. Punimet kane nisur paraditen e kesaj te merkure dhe ashtu sic shihet edhe ne …

Lexo me shume