Tuesday , 28 January 2020

SOCIALE

Tregtaret e Rusit: Konkurrenca e pandershme po na falimenton!

Tregtart ambulant po na dmtojne dhe nse situata vijon t jt e njjt ne do t falimentojm kshtu jan shprehur tregtart e fruta-perimeve ne Rus t cilt paguajn t gjitha taksat Bashkis Shkodr. Nga ana tjeter ato shprehen se tregu sht jasht cdo kushti higjeno-sanitar. Tregtart pohojn se situate vijon t jt e njjt prej disa vitsh dhe krkojn nga …

Lexo me shume

Ndryshimet ne kodin rrugor

N vendin tone vijojne te qarkullojne automjetet me timon n krah t kundert dhe me xhama t zinj. Me ndyshimet e fundit t kodit rrugor sht parashikuar q t dalin jasht qarkullimit makinat me timon n krah t djatht si dhe me xhama t zinj, por pergjegjesi i degs s regjistrimit t mjetve ne drejtorin rajonale t shrbimve t transportit, …

Lexo me shume

Lezhe, prishet lulishtja e qytetit, akuza bashkise

Lulishtja kryesore e qytetit te Lezhes eshte prishur, ndersa jane prere edhe pemet dhjetra vjeare qe ndodheshin aty. Ky veprim eshet kryer nga Bashkia e Lezhes, pasi kjo lulishte eshte pjese e investimit qe po kryhet per qendren e qytetit te Lezhes. Prishja e lulishtes per tu betonuar ka sjelle reagim e qytetareve lezhjane te cilet e konsiderojne kete veprim, …

Lexo me shume

Lezhe, shkollat pa ngrohje!

Shkolla te reja por histori e vjeter. Nxenesit ne lezhe do ta perballojne te ftohtit e dimrit pa ngrohje ne klasa dhe vetem duke u veshur trashe. Edhe ne shkollat e reja ,systemet e ngrohjejes nuk jane vene ne funksion. VeshtIrsite pranohen edhe nga drejtoret e shkollave. Sipas tyre ne kete situate mesimi nuk mund te zhvillohet normalisht. Ngrohen ne …

Lexo me shume

Lezhe, refuzohen ofertat per pune

Nuk mungojne vendet e punes per ata qe jane regjistruar si te papune, por ato refuzohen nga punekerkuesit lezhjane. Aktualisht vetem biznesi fason ne lezhe kerkon te punesoje 380 persona kryesisht ne fabrikat e perpunimit te peshkut dhe ato te kepuceve, por kjo mangesi nuk po zgjidhet. Duke iu referuar kesaj situate, drejtori i sherbimit te punesimit ne lezhe fatmir …

Lexo me shume

Festat, ekonomia ndikon ne levizjen e lezhjaneve

    Nje vit i varfer. Keshtu i kane konsideruar levizjet per jashte vendi te lezhjaneve operatoret turistik te ketij qyteti. Numri i udhetareve per ta kaluar festat e fund vitit prane familjeve te tyre ka qene tejet i ulet, por shume here me e ulet ka qene kerkesa per udhetime turistike jashte vendi. Si radhe here, kthimet e emigranteve …

Lexo me shume

Shkoder, demtohen investimet publike!

Vijon prishja dhe thyerja e investimeve publike ne qytetin e Shkodres. Pre e vandalizmit kete here kane qene vazot decorative dhe koshat e mbetjeve pergjate pedonales Kole Idromeno. Demtimi i ketyre objekteve eshte bere pas 31 dhjetor nga personate papergjegjshem. Keto veprime denohen nga qytetart shkodran, pasi cdo investim qe behet ne qytet behet me taksat e tyre. Prishja e …

Lexo me shume

Nata e Vitit te Ri, asnje i plagosur nga fishekzjarret!

Gjat nates se nderrimit te viteve dhe 1 janar n repartin e urgjencs Shkoder nuk sht paraqitur asnj i plagosur nga fishekzjarret, por vetem prsona qe e kishin tejkaluar me perdorimin e pijeve alkoolike. Kt e pohon mjeku i prgjithshm n repartit te urgjencs n spitalin rajonal, Asrit Lahi. Gjat dits s premte sht rikthyer normaliteti ne repartin e urgjencs. …

Lexo me shume

Festat, AKU aksion ne Lezhe

Festat e fund- viti kan sjell dyfishim t inspektimve nga Autoritetit Kombtar t Ushqimit n Lezh, kjo pr t siguruar konsumatort Lezhjan.Gjat gjith ktij muajit inspektort e AKU-s, kan dal n terren duke kontrolluar dhe monitoruar tregjet dhe subjektet e tjera private n t gjith qarkun e Lezhs.Prqndrimi m i madh ka qen edhe tek tregjet informale q jan krijuar …

Lexo me shume

Romet te harruar: Kujtohen vetem per fushata!

Romt nuk mund t festojn festen e vitit t ri sepse ato jetojne ne skamje dhe jasht cdo kushti minimal jetese. Pr tv Rozafa ato shprehen se vetem kur jan votimet ndihmohen por muajt dhe vitet e tjera harrohen plotsisht. Studimet kan treguar se niveli i varfris s tyre sht pothuajse dy her m i lart se tek shqiptart dhe …

Lexo me shume