Monday , 28 September 2020

SOCIALE

NIS MONITORIMI I PISHINAVE N QYTETIN E SHKODRES

Tashm q temperaturat jan t larta qytetart u drejtohen liqenit detit apo dhe pishinave. Pr t pasur nn kontroll nse kto t fundit I plotsojn kushtet e krkuar nga drejtoria rajonale e shendetit publik ushtrohen kontrolle nj hr n muaj. Gjithsej n qytetin e Shkodrs jan 7 pishina te cilat po monitorehen kjo pohohet nga SHef i Sherbimit Mjedisor prane …

Lexo me shume

IMPLEMENTOHET PROJEKTI FLOODIS N QARKUN E SHKODRES

Pr t shmangur fnomenin e prmbytjeve sht prezantuar projekti FLOODIS i cili do t implementohet pr her t par n qarkun e Shkodrs dhe n Shqipri. Ky projekt do t rekrutoj vzhgues nga terreni n mnyr q t merren masa sa m shpejt dhe t ndalohet prmbytja kshtu sht shprehur Shemsi PRENI, drejtor i pergjithshem i emergjencave civile. Ky projekt …

Lexo me shume

AKSION NGA POLICIA PR PASTRIMIN E TROTUAREVE

Policia bashkiak ka ndrmarr aksion pr pastrimin dhe krijimin e hapsirave n trotuaret e qytetit. Aksioni sht prqendruar n Rus Ku ditn e sotme ne rreth 15 subjekte dhe u jan dorzuar akt-kontrolle pr arsye znien e hapsirave publike mbi lejen e dhene m ligj. N akt kontrollet e lshuar nga policia bashkiake krkohet heqja e tavolina,e karrigeve apo dhe …

Lexo me shume

MBETURINAT MBIJNE NE ZONAT TURISTIKE NE SHENGJIN!

Pasteria ne zonat turistike te lezhes eshte e dyshimte. Inspektoriati mjedisor deklaroi pak dite me pare se zonat po mbaheshin nen monitorim e tyre dhe nuk kishte probleme me mbetjet urbane.Keto pamje jane xhiruar sot prane zones se Knalles ne hyrje te shengjinit, nga ku duket qarte se askush nuk shqetesohet per hedhjen e mbeturinave ne kete zone. Krahas pirgut …

Lexo me shume

DITA BOTRORE E LUFTS NDAJ ABUZIMIT T DROGAVE

Data 26 qershor sht dita Botrore e Lufts ndaj Abuzimit t Drogave dhe Trafikimit Ilegal t tyre. N qendrn Aksion plus jan 20 individ t cilt trajtohen ndaj lnds narkotike heroin. Personat t cilt paraqiten pran ksaj qendre pr t marr mjekimin e duhur kundr ktyre lndve narkotike kan moshat nga 18 deri ne 45 vje. 12 persona t cilt …

Lexo me shume

MALAJ: SHOQATAT PO ABUZOJN ME SHIFRAT E FMIJVE T NGUJUAR

Ndonse projekti School and Me sht prezantuar prej disa muajsh se do t zbatohet dhe fmijt e ngujuar do t marrin msimet e duhura, ky projekt nuk ka nisur t zbatohet akoma sepse si shprehet zvnds ministrja e arsimit dhe sportit ky projekt duhet t kaloj disa faza, tani sht faza e trajnimit t msuesve. M tej Malaj ka akuzuar …

Lexo me shume

5 VITE NGA HAPJA E QENDRS KOMUNITARE E SHNDETIT MENDOR

Qendra komunitare e shndetit mendor sot shnon 5 vjetorin e hapjes s saj. N ceremonin e hapjes ishin t pranishm doktor, infermier dhe pacient. Gjon Prei, neopsikiatr dhe njkohsisht shef i shrbimit t qendrs komunitare t shndetit mendor pohon se pacientt gjejn t gjitha kushtet e nevojshme pran ksaj qendre. Kjo qendr ofron vizita t specializuara mjeksore, diagnostifikime, kshillim social …

Lexo me shume

STOP PUNSIMIT T FMIJVE

Stop punsimit t fmijve ka qen motoja e marshimit n pedonalen Kol Idromeno e organizaur nga DAR Shkodr n bashkpunim me shkollat e qytetit t Shkodrs. Suela Pomnori, prgjegjse e shrbimit psiko-social n drejtorin arsimore rajonale thekson se ky marshim sht organizuar pr t sensibilizuar sa m shum opinionin publik mbi punsimin e fmijve. Tashm ky marshim nga nxnsit sht …

Lexo me shume

ZHVILLOHET PROVIMI I PAR I LIRIMIT

T gjith nxnsit e klasave t nnta i jan nnshtruar provimit t par t lirimit. I pari ishte ai i gjuhs angleze, nj provim i konsideruar i leht nga nxnsit e shkolls Dshmort e Prishtins dhe shkolls Austriake. N kt ambjent ishin 133 nxns ndrsa kan munguar 7 nxns, kjo u pohua nga administratoria e sekretimit Alketa Zaimaj. Vet nxnsit …

Lexo me shume

FERMERET: TE ORGANIZOHEN KOOPERATIVA, TOKAT DJERRE!

11 mije hektare toke ne lezhe nuk punohen, ndersa shteti nuk imponon punimin e saje dhe rritjen e siperfaqeve te mbjedha me kultura bujqesore. Ndonese cilesia e tokes mundeson rendimente te larta per shume nga produktet bujqesore, mungon dhe nuk ka asnje premise per te ndryshuar kete situate, e cila sipas specialistet te mujqesise Bardhosh Ferraj edhe pamjen e ka …

Lexo me shume