Wednesday , 1 April 2020

SOCIALE

Semundja e Diabetit, nis sensibilizimi!

Jan zhvilluar aktivitete n kuader t javs s smundjes s diabetit n ambjentet e jashtme t polikliniks s qytetit. Endokrinologu Ermir Nelaj pohon se numri i prsonave t prekur nga diabeti rritet do dit.     Java kunder semundjes se diabetit do te mundesoje analiza falas per nje numer te larte qytetaresh ne Shkoder, ndersa mendohet se do te sherbeje …

Lexo me shume

Nis moszbatimi i ligjit “Antiduhan”

Ligji antiduhan ka filluar t neglizohet dhe subjektet nuk po e zbatojn at me prpikmri, kt pohuar Shefi i Inspektoriatit t Higjens n Shkodr, Burim Gjyli. I pyetur se cila sht arsyeja q nuk sht vendosur asnj gjob, ai prgjigjet se pasi kane marre informacionet ne momentin qe kane shkuar per te verifikuar, ato nuk i kane gjetur personat qe …

Lexo me shume

Piraj, rruga e shkaterruar e nje Heroi

Kjo rruge ne fshatin piraj te komunes blinisht ne lezhe mban emrin e deshmorit te paqes Gentian Marku, e megjithate eshte lene ne kete gjendje. Ky segment rrugor jo me shume se 1.6 km nuk ka marre vemendjen e ministrise se transporteve, ambasades amerikane flamurin e te ciles mbrojti ky deshmor, e sigurisht te qeverise shqiptare qe flet per luften …

Lexo me shume

Ura e vjeter e Bunes drejt degradimit!

Ura e vjeter e Bunes cdo dite po shkaterrrohet,dhe askush nuk nderhyn per ta frenuar kete shkaterrim, ndonese eshte nje monument me vlera historike dhe arkitekturore. Me perjashtim te mediave dhe qytetarve, asnje nga institucionet qofshin vendore qofshin qendrore, nuk e ka ngritur zerin ruajtjen e kesaj ure.   Me ndrtimin e urs s re mbi lumin Buna prej 4 …

Lexo me shume

ALUIZNI, gati 284 dosje ne Shkoder!

Jane 284 familje ne Qarkun e Shkodres per te cilat ka perfunduar procesi I plotesimit te dosjeve dhe u eshte pergatitur fatura te cilet duhet te paguajne per truallin e zene. Kjo shifer eshte pozitive per Qarkun e Shkodres, pasi tregon se legalizimet jane ne udhe te drejt shprehet Drejtori I Aluiznit Shkoder, Ardian Dodani ne nje interviste per televizionin …

Lexo me shume

Fushate vaksinimi kunder terbimit

Ne drejtorine e Bujqesise ne Shkoder eshte organizuar seminari rreth Vaksinimit Oral te Dhelprave pasi semundja e terbimit eshte e pranishme ne vendin tone , kete e ben te ditur edhe kryeveterineri ne Drejtorin e Bujqesise , Selim Kraja.Per te parandaluar perhapjen e kesaj semundje dhe per ta zhdukur ate plotesishte duhet te vaksinohet e gjithe popullata e dhelprave sepse …

Lexo me shume

Rikthehet ngrohja me dru

Aksioni qe OSHEE ka ndermarr ne te gjithe Shqiperine ka bere qe te rikthehet perseri ngrohja me dru dhe gaz pasi frika dhe cmimi i larte i energjise elektrike eshte i paperballueshem per familjet shkodrane. Qytetaret shprehen se eshte me ekonomike dhe e shendetshme ngrohja me gru sesa ngrohja me energji elektrike.Rikthimi i ngrohjes me dru ka ardhur si pasoje …

Lexo me shume

Dhuro gjak-shpeto jete!

Kryqi I kuq dega Shkoder ka vijuar traditen e pervitshme me fokus Dhuro gjak,shpeto nje jete. Ka qene departamenti I infermjerise dhe studentet te cilet I jane bashkuar dhurimit vullnetar. Ndersa koordiantorja e kesaj nisme Vera Gjinaj tha se sensibilizimi duhet te jete I madh pasi nevoja per gjak eshte urgjenteDhurimi ka vijuar gjate gjithe paradites ndersa me shume se …

Lexo me shume

Shtepite karakteristike ne Shkoder drejt shembjes

Gjendja e ketyre fasadave te vjetra sht tjet e degraduar. Cdo dit sht nj sfid pr mbijetsen e tyre, pasi rrezikojn shembjen totale. Banort shprehin keqardhje pr humbjen e ktyre vlerave t qytetit t Shkodres. Ata i drejtojn thirrje shtetit q t vndos dor pr rikonstruksionin e tyre.Rikonstruksioni I tyre sht nj premtim i dhn nga Ministria e Kulturs, por …

Lexo me shume

VERIFIKIM PER PERSONAT QE MARRIN NDIHME EKONOMIKE

Personat me aftesi te kufizuara e kane te veshtire te punesohen pasi tregu nuk ofron shume mundesi , por Zv/ministria e Mireqenies Sociale dhe Rinis, Bardhylka Kospiri eshte shprehur se eshte duke u organizuar nje reforme e cila do te ndihmoje personat me aftesi te kufizuar per tu punesuar.Zv/Ministra ka folur dhe per verifikimin e te gjithe personave qe marrin …

Lexo me shume