SOCIALE

Festat, AKU aksion ne Lezhe

Festat e fund- viti kan sjell dyfishim t inspektimve nga Autoritetit Kombtar t Ushqimit n Lezh, kjo pr t siguruar konsumatort Lezhjan.Gjat gjith ktij muajit inspektort e AKU-s, kan dal n terren duke kontrolluar dhe monitoruar tregjet dhe subjektet e tjera private n t gjith qarkun e Lezhs.Prqndrimi m i madh ka qen edhe tek tregjet informale q jan krijuar …

Lexo me shume

Romet te harruar: Kujtohen vetem per fushata!

Romt nuk mund t festojn festen e vitit t ri sepse ato jetojne ne skamje dhe jasht cdo kushti minimal jetese. Pr tv Rozafa ato shprehen se vetem kur jan votimet ndihmohen por muajt dhe vitet e tjera harrohen plotsisht. Studimet kan treguar se niveli i varfris s tyre sht pothuajse dy her m i lart se tek shqiptart dhe …

Lexo me shume

Qytetaret: Rritja e mimit te energjise i paperballueshem

Enti Rregullator I Energjis ditn e premte ka marr vendimin pr rritjen e imit t energjis elektike. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2015 pr t gjith konsumatort familjar do t jet 9.5 lek/kWh. Te pyetur pr rritjen e cmimit t energjise qytetart shkodran shprehen se sht I paprballueshem. Gjat mbledhjes u vendos heqja e fashs prej 300 k/h …

Lexo me shume

Te ngujojme fenomenin e gjakmarrjes

Ne sbashku duhet te ngujojme gjakmarrjen, deklarata sht br nga ministrja e arsimit dhe sportit Lindita Nikolli gjat prezantimit te programit School & Me e cila sht dritarja e re ku fmijt e ngujuar n veriun shqiptar do t mund t marrin msimet pr ciklin shkollor 9-vjear. Ky program u prezantua nga vet ministrja e arsimit Lindita Nikolla, ndrsa mori …

Lexo me shume

Shperblimet per festa, perfitojne pensionistet

Rreth 560 mij pensionist do t prfitojn nga vendimi i qeveris pr shprblimet e fundvitit, vese masa e tij do t varet nga kushti i t qenit ose jo kryefamiljar. Qeveria, ka prcaktuar edhe skemn se si do t veprohet pr ndarjen.T gjith ata q jan kryefamiljar do t prfitojn shprblim prej 3 mij lek. Shifra e atyre q perfshihen …

Lexo me shume

Deshton projekti i diferencimit te mbetjeve!

N fillim t nntorit t 2013-s n mbledhjen e Kshillit Bashkiak t Shkodrs u miratua projekt-vendimi pr bashkfinancimin e Bashkis me programin e decentralizimit te zhvillimit lokal, pr grumbullimin e diferencimin e mbetjeve urbane. Ekspertt e mjedisit bn nj prezantim t detajuar t projektit t diferencimit t mbetjeve, dhe n fund projekti miratua me shumic votash. Por ka kaluar nj …

Lexo me shume

Mungesa e parave, pensionistet ne radhe ne Berdice

Mungesa e parave dtyron 530 pensionistt e komuns Berdics t qndrojn n radh pr dit t tra ndrsa kjo situat prsritet pothuasje cdo muaj. Sipas pensionistve shkak I ksaj situate sht mungesa e parave pran sportelit t posts n kt komun. N dijeni t ktij problem sht edhe kryekomunari i Berdics Besnik Brahimi i cili e quan jonormale kt situat …

Lexo me shume

Shembjet, rrezikojne rrugen Lezhe- Rubik

Rruga nacionale q lidh Lezhn me Rubikun rrezikon t bllokohet prshkak t shembjeve n disa pjes t saj.Grryejet nga Lumi Mat te ketij segmenti jane me prezente n hyrje t Rubikut.N dy pjes t ktij segmenti kalimi i mjetve bhet vetm vetem ne njeren korsi, duke u br dhe nj rrezik serioz pr aksidente. Ndonse sht n dijeni t problematiks …

Lexo me shume

ISHPSHSH, rritet numri i personave te siguruar!

Pas deklarats q kryeministri Rama ka br pr biszneset q nuk kan t regjistruar punjonjesit e tyre do ndeshkohen me burg, bizneset n qarkun e Shkodres kan filluar t ndrgjegjsohen pr t ber deklarimin e sakt t punonjesve dhe regjistrimin e tyre brnda t gjitha ligjeve. Ky fakt bht I ditur nga kryeinspektori I i ISHP-se Agim Shimaj. Duke br …

Lexo me shume

Heqja e rroges 13- te, shkodranet: Aspak e drejte!

Qeveria Rama i heq shperblimin e fundvitit punonjesve te administrates por vendimi q qeveria Rama ka ndrmarr pr mosdhnie e rroges s 13-t dhe shprblimet pr pensionistet nuk sht mirpritur nga qytetart shkodran. Ato shprehen se nuk sht e drejt mosdhnia e shprblimit pr pensionistet. Kryeministri Rama gjat priudhes q ishte Partia Demokratike n pushtet ka kritikuar pr mosdhnien e …

Lexo me shume