Monday , 25 October 2021

SOCIALE

KUMBARO: DENOI SHKATERRIMIN E PLLKES NE KALANE E LEZHES

Askush nuk guxon te veje dore mbi kalane e lezhes. Ky ka qene qendrimi I Ministres se Kulturs Mirela Kumbaro .Ndrsa dnoi aktin, ajo shtoi se pr kt kala jan hedhur 35 mij euro pr t riparuar dmet e shkaktuara nga dora e njeriut.N fund Kumbaro shprehu vendosmrin e institucionit q drejton pr mbrojtjen e cdo monumenti kulturor, por nuk …

Lexo me shume

Shkoder, 3 raste pozitive me kancer gjiri nga 130 ekzaminime

Ndonese ka kaluar 2 jave qe nga nisja e muajit kunder kancerit te gjirit mamografia dne poliklinike duket se ka gjetur riparimin e difektit.Zedhensia e marredhenjeve me publikun prane spitalit Rajonal Besmira Haxhija drejtoj apel per grate qe te diagnostikohen.Mamografia ne poliklinike ndonese nga spitali e thene se ka disa dite qe nuk funksionon, ne fakt ajo eshte jashte funksionit …

Lexo me shume

VOCI: JETIMET SHQETESIM I VAZHDUESHEM, DUHET TE LARGOHEN

Konvikti Arben Broci kete vit ka patur nje rritje te nxenesve te regjistruar. Kjo pohohet nga drejtori Angjelin Voci.Ajo qe eshte tejet shqetesuese per konviktin eshte prania e jetimeve te cilet kane zaptuar katin e pare duke shkaktuar deme ne faturat e energjise te cilat paguhen nga konvikti e po ashtu duke rrezikuar ne jo pak raste edhe qetesine e …

Lexo me shume

INVALIDET NE QYTET NUK MARRIN KEMPIN NE AFATE

Ndonese nje dite me pare drejtori I ndihmes ekonomike prane bashkise Shkoder Shkelzen Mustafaraj tha se invalidet ne qytet nuk kane probleme me terheqjen e invaliditetit ndryshe ndodh ne realitet. Jane invalidtet te cilet ankohen se duhet ti kishin terhequr parate qe me daten 5 por ne fakt ka kaluar nje jave dhe askush nuk jep nje pergjigje.Nese me inmvalidet …

Lexo me shume

LUSH NDOCI EDHE KETE TE HENE NE PROTESTE

I kane thene se dikush te shtyn per te protestuar, dhe fermeri nga Trushi thote se nuk shtyhet nga askush por jane hallet e medha qe e bejne ate te protestoje.Ne fakt ka disa jave qe i vetem ne menyre demostrative kerkon te drejtat e tij te mohuara por askush nuk ka reagur. Teksa e pyesim nese ehste takuar me …

Lexo me shume

QENTE ENDACAK, FRIKE PER TE JETUAR NE QYTETIN E LEZHES

Kopete e qenve endacake jane banoret me te ri te Lezhes qe ndjehen te paprekshem nga askush. Ata levizin cdo dite nga nje lagje ne tjetren, ne qender te qytetit ndersa bejne karshillek edhe ne sheshin e ri te Lezhes ku ndodhet bashkia. Prej disa ditesh keto kafshe jane rritur ndjeshem ne numer duke u konsideruar jo vetem nje shqetesim …

Lexo me shume

LEZHE, PREGATITJE PROFESIONALE PA LIBRA

Nxenesit lezhjane qe zgjedhin per arsimimin e tyre shkollat profesionale duhet te pregatiten edhe per kosto financiare shtese. Pershkak se librat mungojne, fotokopjet jane shpenzimi i tyre i perditshem. Shtepite botuese nuk e kane plotesuar kete shkolle me librat e lendeve profesionale. Kete problematike drejtori i shkolles se mesme profesionale kolin gjoka ne lezhe Bardh Dedegjonaj ia faturon paraardhresve te …

Lexo me shume

10 TETOR DITA NDERKOMBETARE E SHENDETIT MENDOR

10 tetor dita nderkombetare e shendetit mendor. Ne kuader te kesaj dite reparti I psikiatrise Shkoder organizoj nje aktivtet me te semuret. Drejtoresha Valdete Hoxha tha se rastet me crregullime jane ne rritje, shkak paresor eshte jetesa vetem e te moshuarve e po ashtu problemet sociale.Pozitiv eshte fakti se familjaret e te semurve jane ndergjegjsuar, ndersa tashme Hoxha tha se …

Lexo me shume

GJAKMARRJA NE FOKUSIN E SHOQERISE CIVILE

Gjakmarrja ne fokusin e shoqerise civile ka qene tema e forumit akademik te organizuar nga Fondacioni Jo gjakmarrjes, pro jetes. Organizatoria Elona Prroi tha se kjo nisme vjen ne nder te burrit te saj te vrare pikerisht per shkak te gjakmarrjes pastorit Dritan Prrojt.Arqipeshkvi metropolitan Imzot Angelo Massafra e vuri theksin tek perdorimi I droges, kjo si nje arsye …

Lexo me shume

SKURAJT E KURBINIT DALIN NGA IZOLIMI, RIKONSTRUKTOHET URA DHE REHABILITOHET RRUGA

Ura qe ka mbajtur prej kohesh te izoluar 5 fshatra te Malesise te Kurbinit eshte rikonstruktuar. Protestat dhe ankesat e vazhdueshme te banoreve nuk moren vemendjen e institucioneve te shtetit, por te nje individi. Fitimtar Lala eshte personazhi qe lehtesoi problemet e levizjes bashkfshatareve te tij. Ai ka nisur te investoje nga te ardhurat e vete ne zonen e skurajve …

Lexo me shume