Monday , 20 September 2021

SOCIALE

KABINAT ELEKTRIKE RREZIK PER QYTETARET

Tashme eshte kthyer ne nje situate te perditshme dhe te kudo ndodhur. Kabina elektrike te cilat nuk kane asnje mase sigurise. Kjo duke rrezikuar se pari femijet te cilet mund te luajne pa e ditur rrezikun qe ata mbartin. Mirpo qytetaret thone se ne disa prej tyre jane vendosur dyert por jane vjedhur nga qytetare te pa pergjegjshem te cilet …

Lexo me shume

SHTATOR, “AKU” NIS KONTROLLE NE ERDHE DHE KOPSHTE

Ne ditet vijuese Autoriteti I kontrollit ushqimor do te zhvendoset ne kontrollet e tyre ne te gjitha erdhet dhe kopshtet. Kjo me rastin e nisjes se vitit te ri shkollor, por edhe sipas planit te hartuar. Per TV Rozafa inspektori Hilmi Erkoi tha se ky kontigjent eshte me rrezikshmeri te larte prandaj kontrollet do te vijojne do 2 muaj. erdhet …

Lexo me shume

LEZHE, SHKOLLAT “OK”, POR FEMIJET DO TE VUAJNE

Pjesa me e madhe e shkollave te Lezhes jane gati per te nisur vitin e ri shkollor, ndersa shqetesim mbeten parashkolloret qe edhe kesaj radhe duhet te vuajne. Drejtori i arsimit ne Lezhe Bardhok Pulaj ka deklaruar se ka permirsim te kushteve ne shkolla te cilat pjesa me e madhe e tyre jane te rikonstruktuara, por sistemet e kopshteve mbeten …

Lexo me shume

10 MIJE TURISTE VIZITOJNE MUZEUN OSO KUKA

Rreth 10 mije turiste kane visituar ne kete sezon turistik muzete e Shkodres, perkatesisht Muzeun e Diktatures, Kalane dhe Muzeut Historik. Kjo shifer u be e ditur nga Pergjegesi I Muzeut Oso Kuka Fatmir Juka I cili tha se vetem ne muajn gusht jane mbi 2500 vizitore duke mbetur afersisht me te njejtat shifra si nje vit me pare. …

Lexo me shume

LEZHE, REAGON DREJTORIA E SHERBIMEVE PER KOSHAT!

Drejtoria e sherbimeve ne bashkine e Lezhes ka bere nje perpjekje te vogel duke vendosur ne sheshin kryesor disa kosha te vegjel. Ato jane vendosur ne heshtje paraditen e sotme ne hyrje te sheshit dhe prane vendvarrimit te skenderbeut, gjithsej 4 te tille. Ky eshte nje reagim ndaj shqetesimit qe televizioni Rozafa ngriti pak dite me pare per mungesen totale …

Lexo me shume

DREJTORIA E ARSIMIT, MBLEDHJE ME DREJTORET E SHKOLLAVE

Drejtoria e Arsimit Shkoder ka zhvilluar nje mbledhje per te diskutuar problemet me emergjente ne prag te sezonit te ri shkollor. Gjat ksaj mbledhje dy problemet kryesore q u evidentuan ishin infrastruktura dhe shperndarja e librave. Pavaresisht problemeve q jan parashtruar nga drejtort e shkolllave t gjitha shkollat do t hapin dyert me 14 Shtator atehere kur starton dhe viti …

Lexo me shume

PREJ DISA JAVESH SHT PRISHUR APARATURA E MAMOGRAFISE

Ekzaminimet per kancerin e gjirit ne polikliniken e qytetit nuk po vijojne normalisht pasi eshte prishura aparatura e ekzaminimit. Aparatura sht prishur prej disa javesh dhe nuk ka nj afat se kur do t rinisin ekzaminimet pasi defekti I aparaturs duket se nuk sht nje defekt I vogl. NGrate te cilat ishin prezente ne ambjentet e poliklinikes kerkojne qe te …

Lexo me shume

SHKODER, NIS VENDOSJA E SINJALISTIKES NE RRUGET KRYESORE!

Rruget e qytetit te Shkodres kane nisur te marrin pamjet e duhur. Gjate kesaj te marte kane nisur punimet pr vijzimin e rrugve t qytetit t cilt pr nj koh shum t gjat kan qen pa asnj shenj sinjalizimi horizontal. Nga Bashkia e Shkodres thon q me kt do t zvoglohen aksidentet dhe do t rritet siguria e drejtuesve t …

Lexo me shume

LEZHE, SHTOHEN DY PROFESIONE TE REJA NE SHKOLLEN PROFESIONALE

Ne vitin e ri akademik 2015 – 2016, shkolles se mesme profesionale Kolin Gjoka ne Lezhe do ti shtohen edhe dy dege te reja. Hoteli turizem dhe sherbime sociale shendetsore do te jete dy mundesi me shume per nxenesit lezhjane apo edhe ata te rajonin qe duan te marrin shpejt nje profesion. Bardh Dedegjonaj, drejtori i shkolles profesionale ne Lezhe …

Lexo me shume

NDJEKIE PENALE PER ATO QE DJEGIN MBETURINA TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Djegia e mbeturinave prane Varrezave te Deshmoreve por edhe ne zonen e Velipojes ka kthyer vemendjen e Prefektures drejt tyre. Ne nje deklarate per mediat Prefekti Paulin Radovani tha se ne bashkpunim me policine e qarkut Shkoder do te sekuestrohet cdo mjet qe hedh mbeturina, si dhe do te kete ndjekje penale per cdo individ qe djeg mbeturina ne kete …

Lexo me shume