Sunday , 19 September 2021

SOCIALE

LEZHE, SHATERVANI QE RREZIKON KALIMTARET

Nga nje pamje e larget, ky uji qe del mbi guret e sheshit te lezhes duket si dicka interesante. I ndertuar para obeliskut te Beselidhjes dhe i emertuar si shatervan, ky model artistik modern ka shfaqur nje tjeter ane te saj, e sigurisht ajo eshte vetem negative. Askush nuk mund te shpjegoje arsyetimin e perdorur nga arkitektet kur kane konceptuar …

Lexo me shume

SITUATA EPIDEMOLOGJIKE NE QYTET ESHTE E QETE

Pavarsisht temperaturave t larta situata epidemologjike ne qytetin e Shkodres eshte e qendrueshme, megjithate eshte rritur numri i pacienteve por cdo gje eshte nen kontroll keshtu eshte shprehur shefi I sherbimit te epidemologjise Artan Mesi ne nje interviste per televizionin Rozafa. Mesi pohon s brnda nj jave paraqiten rreth 400 pacient ndrsa kjo shifr sht paksa e lart edhe si …

Lexo me shume

ROMT DHE EGJYPTIANT N PIKN KUFITARE T MURIQANIT!

Turistt apo dhe emigrantt t cilt kan hyr apo kan dal nga pika kufitare e Muriqan- Sukobins po prballen dhe m nj numr t madh t romve apo egjyptianve t cilt jan pran ksaj pik kufitar pr t krkuar lmoshe nga turistt apo emigrantt. Ato shprehen se po qndrojn pr or t tera n diell pr bukn e gojs. Ndrkaq …

Lexo me shume

PENSIONISTT PRESIN ME OR T TRA N RADH

Fillimi I muajit pr cdo pensionist do t thot ore pritjeje pr t marr pensionin. Situata pran postt shqiptare dega Shkoder sht e njjt cdo fillim muaji. Pensionistt bjne thirrje t shtohet numri I sporteleve pasi tempereratura e larta po e bjn t pamundur qndrimin e tyre. Pensionistt shprehen se shkak pr kto or pritjeje pas dyerve t posts shqiptare …

Lexo me shume

DEDVUKAJ: NE MUAJIN TETOR NISIN PUNIMET NE UREN E BAHALLEKUT

  Ura e Bahallekut pamvarsisht premtimeve dhe rikonstruksioneve siperfaqesore edhe kete sezon do te vuaje te njejten gjendje amortizimi qe ka aktualisht. Kjo u pohua nga vete drejtorti I autoritetit rrugor Nikolin Dedvukaj I cili tha se ne tetor pritet qe te nise rikonstyruksioni I saj I pyetur mbi menyren se si do te kryhen keto punime Dedvukaj tha se …

Lexo me shume

SHIROKES I RIKTHEHEN PUSHUESIT

Shiroka kete vit ka me shume pushues se vitet e meparshme. Kjo per disa arsye. Se pari eshte rruga e cila duket se ka sjelle mjaft vizitore ne kete zone e se dyti edhe investimet qe bashkia Shkoder ka bere ne bregun e Shirokes. Dikur, q para lirimit Shiroka ishte pika turistike dhe plazhi m i populluar pr shkodrant. Pas …

Lexo me shume

DITEN E MART PRITET T KEMI NJ ULJE T LEHT T TEMPERATURAVE SI DHE RESHJE T SHIUT

Ditet e par te gushtit, t cilat prkojn edhe me fundjavn, por edhe me fillimin e pushimeve pr shum qytetar, kan shnuar temperatura tepr t larta.Shrbimi Meteorologjik Ushtarak thekson se termometri n vendet e ulta t diel do t shnoj 40 grad n hije, ka do t thot q realisht ne e ndjejm 4 deri n 5 grad m shum. …

Lexo me shume

MBETURINAT PUSHTOJN˔ QYTETIN

Ne vend te luleve, kete vere ne qytetin e Shkodres mbizoterojne mbeturinat. Pamjet qe ofrohen ne rruget e Shkodres nxjerrin ne pah, ne menyren me te shemtuar te mundshme, ate qe te gjithe e dine, ndotjen e tmerrshme qe ka mbuluar qytetin. Pergjegjes per situaten e krijuar eshte bashkia e Shkodres e cila sic duket ditet e fundit te mandatit …

Lexo me shume

MASH KA PUBLIKUAR DATAT PR PROVIMET E MATURS SHTETRORE PR SEZONIN E VJESHTS

Ministria e Arsimit ka publikuar datat pr provimet e Maturs Shtetrore pr sezonin e vjeshts. Provimi i Gjuhs s Huaj do t zhvillohet m 1 shtator ndrsa provimi i Gjuhs Shqipe zhvillohet m 3 shtator. N deklaratn pr mediat MASH njofton se Provimi i Matematiks do t zhvillohet m 7 shtator dhe lndt me zgjedhje m 11 shtator Provimet kombtare …

Lexo me shume

NIS PLOTESIMI I FORMULARI A2

Duke filluar nga sot , 27 korrik 2015, maturantt mund t plotsojn formularin A2 pr przgjedhjen e programeve t studimit preferenciale midis atyre t ofruara nga Institucionet Publike t Arsimit t Lart, pr vitin akademik 2015 2016.Formuali plotsohet online n do mjedis q ka internet. Agjensia Kombtare e Provimeve ka publikuar udhzimin se si do t plotsohet formulari A2 …

Lexo me shume