Monday , 20 September 2021

SOCIALE

Gjelberimi i rrugeve ne Lezhe, nis aksioni!

Gjelberimi i rrugeve dhe shesheve ne lezhe vlersohet si sfida me e rendesishme per mbrojtjen dhe ruajtjen e mjedisit. Mbjedhja e pemeve dekorative ne disa prej akseve rrugore qe i jane nenshtruar investimit ka vijuar serish nga drejtoria e sherbimeve ne bashkine e lezhes e cila ka gjetur edhe mbeshtetjen e qendres rajonale te mjedisit dhe klubit ekologjik lezha. Kjo …

Lexo me shume

Lezhe, nje tjeter takse per ambulantet!

Ndonese nuk u ka respektuar asnje prej marreveshjeve , zyra rajonale e tatim taksave ne lezhe ka rritur serish detyrimet per kete vit te tregtareve ambulante ne kete qytet. Nuk e kuptojne se cfare eshte ky detyrim i ri qe duhet paguar prej tyre, por dine ekzaktesisht se ultimatumi eshte i prere, shlyerja e tije duhet te jete brenda dites …

Lexo me shume

Nuk ka fluks ne pediatrine e Shkodres

Situata n repartin e pedriatrise n spitalin Rajonal sht normale pavaresisht ndryshimit t termperaturave. Ky fakt bhet I ditur nga shefja e pavionit t pediatrise Greta Naraci e cila thekson se cdo dite n ket repart paraqiten rreth 30 deri n 35 femije por nuk mungojne dhe ditet kur paraqiten m pak. Narai I bn thirrje prindrve t tregohen t …

Lexo me shume

Pas 1 Prillit, ilacet kushtojne 20% me lire!

Ilacet ne te gjitha farmacite e vendit do te kushtojne 20 % me lire pas dates 1 prill te ketij viti. Ky fakt eshte bere i ditur nga drejtori i fondit te sigurimit te detyrueshem te kujdesit shendetsor astrit beci. Uljen e cmimit te barnave beci e prezantoi nga qyteti i lezhes ku ishte i pranishem ne analizen vjetore te …

Lexo me shume

Shkoder, komuniteti rom ne qiell te hapur

Shirat e rena gjate diteve te fundit dhe ererat e stuhishme duket se kane sjelle nje jete akoma me te veshtire per komunitetin rom. Banoret shperehen se barakat e tyre jane shkaterruar komplet nderkohe qe askush nuk ka ardhur per te pare situaten e veshtire ne te cilet ata jetojne, pervec kesaj kryetari ishoqates se romeve shprehet se jane krijuar …

Lexo me shume

Nisin verifikimet nga inspektoriati i punes ne Lezhe!

Nuk paguhen me rrogen minimale te percaktuar ne ligj dhe punedhenesit shkelin kontrat e lidhura me punemarresit. Keto jane ankesat qe jane paraqitur prane inspektoriatit shteteror te punes ne lezhe, i cili ka nisur menjehere verifikimet. Ankesat jane referuar nga punonjes te nje fabrike te perpunimit te peshkut duke kerkuar ne kete menyre edhe nderhyrjen e institucioneve qe duhet te …

Lexo me shume

Pensionistet: Nuk jemi te informuar per formularin e kompensimeve!

Kompensimet te cilat do te behen per shkak te rritjes se mimit te energjise elektrike nuk do te perfitohen nga te gjithe pensionistet dhe personat te cilet do te trajtohen me ndihme ekonomike. Kjo konfirmohet nga vete qytetaret te cilet jane mjaft te zhgenjyer pasi sipas tyre vendimet nuk jane te njejta me deklaratat qe kryeministeri ka shprehur ne media. …

Lexo me shume

Lezhe, reagon Zyra e Punes pas largimit te 120 familjeve nga ndihma ekonomike

Nuk kemi kerkuar largimin e asnje personi nga skema e ndihmes ekonomike por kemi derguar informacion prane institucionit te bashkise persa u perket personave te regjistruar si pune kerkues ne zyren e punesimit ne lezhe. Reagimi vjen nga drejtori i ketij institucioni Fatmir Delishi, i cili ka saktesuar edhe procedimin ndaj personave qe refuzojne punesimin. Delishi ka komentuar edhe pretendimet …

Lexo me shume

Skadon afati i deklarimeve per ndertimet pa leje!

Ata t cilt kan ndrtuar shtpi pa leje, apo kan br shtesa t objekteve kan patur sot datn e fundit kur mund t dorzonin dokumentet pr t’i futur n proces legalizimi ato. Nderkohe kush nis te ndertoje pa leje nga dita e neserme denohet me burg 5 vjet ndersa ata qe ndihmojne per te ndertuar pa leje si firma e …

Lexo me shume

DRSSH, Rritet paga minimale!

Rritet paga minimale. Me hyrjen n fuqi nga 1 janari t ligjit t ri pr pensionet, qeveria tashm ka nisur t plotsoj aktet nnligjore duke br ndryshimin e radhs, duke vendosur pagn minimale n 22 mij lek. N baz t ligjit t vjetr deri m tani institucionet shtetrore dhe ato private pr efekt kontributesh kan punuar me dy paga, at …

Lexo me shume