Friday , 22 October 2021

SOCIALE

Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim

Ne kuader t aktiviteteve kundr dhuns ndaj grav, shoqata Gruaja tek Gruja ka organizuar aktivitetin me moton Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim. Ky aktivitet ka si qellim t sjell dshmi reale t viktimave t dhuns n nj form t vecant, duke mos folur askush por vetm duk lexuar historite e femrave t dhunuara. Kjo me …

Lexo me shume

6 Dhjetor, provimi “Mesues per Shqiperine”

558 kandidate per mesues do te testohen diten e shtune ne qytetin e Shkodres. Sipas DAR data 5 dhjetor ka qene afati i fundit i dorezimit te aplikimeve per konkursin qe ka organizuar per mesuese Ministria e Arsimit dhe Sporteve. Konkursi per te fituar te drejten e punes ne arsim zhvillohen te shtunen date 6 dhjetor. N Shkoder jan caktuar …

Lexo me shume

Dhurim gjaku prane Ekonomikut!

Q nga ora 8 e mngjesit deri n orn 13 t gjith studentt dhe pedagogt e fakultetit ekonomik kan dhuruar gjak pr fmijt talasemik. Fatmirsisht dh pse ka t prekur n qarkun e Shkodrs, asnj fmij nuk ka nvoj pr gjak, kjo deklara sht br nga korordinatoria e Kryeqit t Kuq Shkoder, Vera Gjinaj. Interesi pr t dhuruar gjak ka …

Lexo me shume

Ngrohja ne shkolla, vetem 50% e tyre jane pajisur!

Edhe pse ndodhemi ne ditet e fundit te nentorit dhe temperaturat kane njohur ulje, jo te gjitha shkollat e qytetit kane siguruar ngrohje. Drejtori i zyres arsimore ne Bashkine Shkoder, Ludovik Vuka u shpreh se shpernarja e lendeve ngrohese ne shkolla eshte proces paksa i vonuar. Ndryshe nga drejtori i zyres arsimore ne Bashki, drejtoresha e drejtorise arsimore shkoder, Aferdita …

Lexo me shume

Aktivitet kunder dhunes ndaj grave!

Eshte organizuar aktiviteti nn moton: Trupi im, zgjedhja ime, liria ime Stop dhuns seksuale ndaj grave, nga organizata Gruaja tek Gruaja si pjes e Rrjetit Rajonal t Feministeve t reja t Ballkanit, i formuar ne festivalin ArtFemine n Nish. Sipas organizatroeve eshte theksuar se: “Me an t ksaj performance n rrug krkojm t themi se cdo vajze dhe grua ka …

Lexo me shume

Fund dhuns ndaj Grave, TANI

N kuadr t 25 Nntorit, dits Ndrkombtare kundr Dhuns n Familje organizata Gruaja tek Gruaja n bashkpunim me zyrn e shrbimeve sociale, pran Bashkis Shkodr ka organizuar marshimin paqsor nn moton Fund dhuns ndaj Grave, TANI. Ky aktivitet eshte zhvilluar n kuadr t hapjes s fushats 16 ditore t Aktivizmit kundr dhuns me baz gjinore dhe ka pr qllim ndrgjegjsimin …

Lexo me shume

Perfundon asfaltimi i rruges Kadukaj

Bashkia e Shkodres vijon investimet ne infrastructure ne rruget dytesore. Ndrhyrja e radhs e bashkis sht br n lagjen Vojo Kushi, rruga Kadukaj, ku me nj fond prej 5.5 milion leksh jan prmbyllur kanalizimet nntokesore, si dhe po hidhet asfalti. Prej javsh bashkia e Shkodres ka nisur nj cikl inagurimesh t rrugve dytsore, t cilat ishin parashikuar pr ndrhyrje n …

Lexo me shume

Arvizu ne Puke: Larg dhunes ne familje!

Ambasadori amerikan Alexander A. Arvizu sht pritur me valle tradicionale n qytetin e Puks nga fmijt e Qndrs Kulturore. Ai kahapur atjePanairin e Shndetit ku dhe ka dhn nj kshill: “Nse doni t bni nj ndryshim pr shndetin tuaj, do t’ju nxisja t lini duhanin”.Arvizu, n fjaln e rastit ka prgzuar Ministrin e Shndetsis dhe Korpusin e Vullnetarve t Paqes …

Lexo me shume

Shkoder, 20 vite te Fakultetit te Anglishtes!

Eshte organizuar konferenca nderkombetare ne kuader te 20 vjetorit te hapjes se departamentit te gjuhes angleze ne universitetin Luigj Gurakuqi te Shkodres. Rektori i ketij universiteti thekson se qe hapja e departamentit te Anglishtes nuk ishte nje rastesi. Ndersa dekania e Fakultetit te Gjuheve te Huaja, Rajmonda Kira, i ka e cilesuar te sukseseshme 20 vitet e para te departamentit …

Lexo me shume

Lezhe, largohen nga skema e ndihmes ekonomike 1500 familje

Vetem gjate ketij viti numri i familjeve ne qarkun e lezhes qe jane larguar nga skema e ndihmes ekonomike arrin ne mbi 1500. Mungesa e dokumentacionit relatohet si arsyeja kryesore e largimit te tyre nga kjo skeme. Per drejtoreshen e sherbimit sicial shteteror ne lezhe ardjana jaku inspektimet e kryera ne 21 njesite e qeverisjes vendore evidentuan shkeljet per te …

Lexo me shume