Tuesday , 18 December 2018

SOCIALE

SINDIKATA E ARSIMIT SHKODER PARALAJMERON PROTESTA

Marrëdhëniet mes Sindikatës së Arsimit dhe Drejtorisë Arsimore Rajonale Shkodër duken shumë të ftohta. Për këtë, nëse Drejtoria Arsimore Rajonale Shkodër nuk do të zbatojë detyrimet ndaj Sindikatës së Arsimit, kjo e fundit paralajmëron se mësuesit nuk do të mbyllin vitin shkollor dhe do të ketë protesta para DAR Shkodër me kërkesa në mbrojtje të mësuesve. Një gjë e tillë …

Lexo me shume

PROBLEMET E PARA-TETRAPLEGJIKEVE NE SHKODER

Problemet e përsonave para-tetraplegjikë në Shkodër kanë qenë në fokus të emisionit “Mirënëgjes” në Tv Rozafa. E ftuar ishte kryetarja e shoqatës së përsonave me aftësi të kufizuar në Shkodër, Gjina Ndou. Ajo tha se një ndër problemet janë parkingjet për këtë kategori. Ajo sheh me shqetësim edhe sorollatjen e përsonave para-tetraplegjikë për marrjen e kempit. Janë 145 përsona me …

Lexo me shume

SINJALISTIKA RRUGORE NE LEZHE DHE SHENGJIN

Brenda kësaj jave rruget e qytetit të Lezhës dhe të Shëngjinit, do tw pajisen me sinjalistiken e nevojshme.Garancia ka ardhur nga Kryetari i Bashkisë Lezhë Fran Frrokaj, sipas të cilit grupet e punës kanë dalë në terren dhe po verifikojnë të gjitha problematikat.Frrokaj tha se do të ndërhyhet edhe në rikonstruksionin e segmenteve rrugore të dëmtuara. Përmiresimi i sinjalistikes rrugore …

Lexo me shume

RRUGA PRANE QENDRES SE QYTETIT, E LENE NE HARRESE

Ndodhet më pak se 20 m larg qëndrës së qytetit dhe institucionit të Bashkisë Shkodër, por nuk njeh asnjë ndërhyrje prej disa vitesh. Rruga “Qazim Rroji” në qytetin e Shkodrës ndodhet mes gropave të shumta. Gropa, të cilat kanë mbetur me ujë edhe pse nuk ka shi prej disa ditësh. Për qytetarët është turp që rruga në mes të Shkodrës …

Lexo me shume

FERMAT BLEGTORALE DREJT FALIMENTIT

Fermat blegtorale, që pas krizës së vitit 2008, u panë një zgjidhje e mirë për diversifikimin e investimeve për disa biznese, që tradicionalisht ishin të lidhura me aktivitetin e ndërtimit dhe tregtisë, sot po rezultojnë një zhgënjim. Jo vetëm ato, por i gjithë sektori i organizuar në ferma blegtorale, ka hyrë në një cikël falimentimi për shkak të kostove të …

Lexo me shume

FAZA E TRETE E FESTIVALIT TE SHAHUT

Pasditën e së Shtunës ka startuar faza e tretë e Festivalit të Shahut në Bashkinë Shkodër. Një festival i kthyer në traditë tashmë në këtë bashki. Ky festival do të zhvillohet deri me datën 2 Qershor dhe përzgjedh kampionin e qytetit të Shkodrës në shah. Për trajnerin e Vllaznisë në shah, Bernard Leka, ky festival është tepër i rëndësishmë dhe …

Lexo me shume

1.790 NXENES TE BASHKISE SHKODER NE TESTIM

Këtë të premte, 1.790 nxënës të klasave të 5-ta në shkollat e Bashkisë Shkodër i janë nënshtruar provimit për testimin e njohurive në 3 lëndët kryesore. Sipas DAR Shkodër, provimi ka për qëllim matjen e njohurive të kësaj grup-moshe, por nuk është test penalizues. Testimi i njohurive për klasat e 5-ta zhvillohet për të 3-tin vit rradhazi. Ndërkohë, formati i …

Lexo me shume

RIGERTA LOKU, NISEM PER ZHVILLIMIN E MIRDITES

Rigerta Loku, Mirditorja që me fjalimin e sajë pak muaj me parë përloti parlamentin, nuk e ka humbur shpresen se Shqipëria mund të ndryshoje, dhe për këtë ajo ka vendosur të japë kontributin e sajë.”Animi i Zhvillimit Rural në Komunitet lokale të Bashkisë Mirditë” është nisma e ndërmarrë nga Rigerta, e cila synon të bëjë bashkë të gjithë aktoret lokal …

Lexo me shume

RIKTHEHET NE NORMALITET STACIONI I POMPAVE TE UJIT NE TRUSH

Tashmë gjithçka është normalizuar në stacionin e pompave të ujit të pijshëm në Trush pas përmbytjeve të muajit Mars. Drejtori i Ndërmarrjes se Ujësjellësit Shkoder, Mark Molla, thotë se ka pasur 13 stacione ujësjellësit te përmbytura, te cilët janë rivënë ne pune. Por, si shqetësim kryesor ai shpreh praninë e staneve me bagëti shumë pranë stacionit te Trushit. Ai bën …

Lexo me shume

RRUGA, PENGESE PER TURIZMIN NE SHENGJIN

Rruga e Shëngjinit duket se do mbetet problem pa zgjidhje edhe kete sezon turistik që do çelet zyrtarisht këtë fundjavë.Përshkak të ngushtësisë segmenti prej 8 km nuk suporton dot fluksin e automjeteve që krijohet,ndërsa qendra e qytetit nuk i ngjan aspak një zone turistike përshkak degradimit të rrugës.Operatorë turistik dhe banorë thonë se ky imazh ndikon negativisht në turizëm, teksa …

Lexo me shume