Tuesday , 16 August 2022

SOCIALE

VERIFIKIM PER PERSONAT QE MARRIN NDIHME EKONOMIKE

Personat me aftesi te kufizuara e kane te veshtire te punesohen pasi tregu nuk ofron shume mundesi , por Zv/ministria e Mireqenies Sociale dhe Rinis, Bardhylka Kospiri eshte shprehur se eshte duke u organizuar nje reforme e cila do te ndihmoje personat me aftesi te kufizuar per tu punesuar.Zv/Ministra ka folur dhe per verifikimin e te gjithe personave qe marrin …

Lexo me shume

NE HYRJE TE QYTETIT VAZHDOJNE AKOMA PUNIMET

Rifillimi i punimeve ne hyrje te qytetit te Shkodres ka krijuar shqetesim tek drejtuesit e automjeve. Eshte dashur nderhyrja e policise per te normalizuar trafkun pasi shume drejtues automjetesh kane parkuar ne aksin qeka qene I bllokuar. Po punohet me ritme shume te ngadalta dhe ajo qe perben shqetesim eshte se akoma nuk ka nje afat te qarte se kur …

Lexo me shume

JAVA EVROPIANE E LEVIZJES

Ne kuader te Javes Evropiane te Levizjes eshte organizuar ne Shkoder nje aktivitet sportive mes shkollave te qytetit. Ne ne pedonalen perpara bashkise Shkoder u improvizuan aktivite sportive, sipas programit te Drejtorise Arsimore rajonale Shkoder, me pjesmarrjen e nxenese nga shkollat e qytetit.Ky aktivitet ka si qellim te nxise femijet dhe adoleshtet qe te merren me shume me sport. Ne …

Lexo me shume

PUKE, ZHVILLOHET JAVA EUROPIANE E LEVIZJES

Java europiane e Levizjes, nj aktivitet I prvitshm q organziohet n t gjith europen, kt vit pr Shqiprin u zhvillua n rrethin e Puks , ku krahas ecjeve n natyre, u zhvilluan dhe veprimtari provuese te turizmit, malore, atij histoik dhe kulturore.Vallet karakteristike t zons , por dhe vizitat n muzeun etnografik , Shkollen muze Migjeni si dhe ecjet na …

Lexo me shume

SHKOLLA ARBEN BROCI NE GJENDJE TE AMORTIZUAR

Edhe pse i eshte bere shume promocion arsimit profesional, kushtet e ketyre godinave jane ne gjendje te rnduar, pothuajse totalisht t amortizuara. Ne shkollen Arben Broci jane rregjistrua mbi 240 nxenes por ka problem me ambjentet ku zhvillohen oret e mesimit, kete e pohon dhe drejtori i kesaj shkolle Lazer Kodra n nj intervist pr televizionin Rozafa. Sinkro….. Lazer …

Lexo me shume

QENDRA VOJO KUSHI RRETHOHET NGA AMBULANTET

Qendra Shendetesore e lagjeve Vojo Kushi dhe Fahri Ramadani ne Rus eshte e rrethuar nga tregetaret ambulante nga te gjitha anet e saj. Ambjenti qe rrethon kete qender shendetesore eshte ne kushte te mjerueshme higjeno-sanitare dhe marrja e semundjeve infektive eshte nje rrezik evident per te gjithe ato paciente qe paraqiten prane kesaj qendre per te marr ndihmen e pare …

Lexo me shume

25 SHTATOR MBYLLEN RREGJISTRIMET PER ARSMIN PROFESIONAL

Fresku: Numri i rregjistrimeve eshte rritur ne krahasim me vitet e kaluara Shkolla teknike pyjore, Kole Margjini ka pasur nje fluks rregjistrimesh. Lajmi behet i ditur nga drejtoresha e ketij institucioni arsimor Zhuljeta Fresku e cila beri te ditur se rregjistrimet ne kete gjimnaz kane filluar me daten 1 shtator dhe do te zgjasin deri me daten 25 shtator. …

Lexo me shume

Dr. Sinojmeri, virozat: Kujdes nga prdorimi i antibiotikve

Stina e vjeshts sjell me vete viroza t ndryshme pr t cilat duhet t jemi shum t vmendshm, ndaj kt her vendosm t realizojm nj intervist me Dr. Ilta Sinojmeri, Mjeke Familje pran Polikliniks Nr 5, e cila kshillon q do pacient t kontaktoj menjher mjekun e familjes kur ndjen se sht prekur nga nj viroz simptomat e s cils …

Lexo me shume