Wednesday , 24 January 2018

SOCIALE

NIS SHPERNDARJA E LIBRAVE NE LEZHE

Ka nisur në Lezhë shperndarja e librave për vitin e ri shkollor që do të startoje ne muajin shtator. Për 5 shkollat 9-vjeçare të qytetit shpërndarja po bëhen me grafik pranë palestres së gjimnazit “Hydajet Lezhe”. Që në diten e parë është vënë re interes i lartë i nxënësve dhe prinderve të tyre për të tërhequr tekstet shkollore. Kjo ka …

Lexo me shume

150 RREGJISTRIME NE 3 DITE PRANE SHKOLLES “ARBEN BROCI”

Procesi i rregjistrimit te nxnesve ne shkollen e mesme industriale “ Arben Broci” ne Shkoder ka nisur prej 3 ditesh dhe po ecen me ritme te kenaqshme. Sipas drejtorit te kesaj shkolle, Zamir Laçej, deri tani ka pasur rreth 150 rregjistrime te reja ne kete shkolle. Laçej ben me dije se kerkesat me te medha kane qene ne degen e sherbim-mjete transporti dhe ne …

Lexo me shume

LIGJI I RI, SHOQATAT E GJUETAREVE NDAHEN NE BAZE TE BASHKIVE

Ligji i ri i gjuetise na vendos para pergjegjesise qe te punojme me mire me njerezit. Keshtu u shpreh kryetari i shoqates se gjuetareve Shkoder, Zyhdi Mustafa teksa zhvilloi nje mbledhje me anetaret e shoqates se gjeuetareve Shkoder. Ne kete mbledhje, ai tregoi edhe se si do te jete anetaresia e re e gjuetareve. Mustafa shtoi se sipas ligjit te …

Lexo me shume

“KESTI I TRETE I ISH-TE PERNDJEKURVE POLITIK NUK SHPERNDAHET KETE VIT”

Kesti i trete i ish-te perndjekurve politik nuk do te shperndahet per kete vit. Kreu i shoqates se te perndjekurve politik Shkoder, Zenel Drangu shpreson qe nje gje e tille te ndodhe sa me shpejt ne menyre qe te hapet drita jeshile per familjaret e te burgosurve politik. Drangu e sheh pozitive shperndarjen e kesteve te tjera per ish-te perndjekurit …

Lexo me shume

FURNIZIMI ME LIBRA, MUNGESA NE DISA ARTIKUJ

Teksa na ndajne edhe 2 jave nga fillimi i vitit te ri shkollor, librarite e liçensuara per shperndarjen e artikujve shkollor kane rritur numrin e sporteleve ne menyre qe te evitohen rradhet. Ne njeren nga keto librari Administratori Altin Djepaxhiaj tregon se jane 5 sportele, ndersa fluksi eshte ne oret e para te dites. Ne klasat e 10-ta ka disa …

Lexo me shume

RRUGA PRANE VARREZAVE TE DESHMOREVE E LENE NE HARRESE

Kjo eshte gjendja e rruges prane varrezave te deshmoreve ne qytetin e Shkodres. Pervec gropave dhe pluhurit, kjo rruge eshte kthyer edhe ne nje vend-grumbullim inertesh. Rruga prane varrezave te deshmoreve ndodhet ne nje gjendje aspak .  Pavaresisht premtimeve te shumta nga pushteti lokal, kjo rruge vijon te jete ne gjendje tejet te amortizuar. Situata veshtiresohet akoma me shume ne …

Lexo me shume

UNAZA LINDORE E SHKODRES MES MBETURINASH

Unaza Lindore e qytetit te Shkodres ndodhet mes mbeturinash te shumta. Mbeturinat ndodhen pergjate kesaj unaze. Por, kete here faji eshte i vete qytetareve dhe jo i pushtetit lokal. Ky i fundit kryen pastrimin e kontiniereve te mbetjeve, por vete qytetaret vendosin ti hedhin mbeturinat ne trotuare dhe jashte ketyre kontiniereve. Nje veprim qe tregon nje papergjegjshemeri nga ana e …

Lexo me shume

LULISHTET KRYEJNE FUNKSIONIN E BANJOVE PUBLIKE

Edhe ato pak lulishte qe ekzistojne ne qytetin e Shkodres jane kthyer ne sherbim te qytetareve per te kryere nevojat e tyre personale. E kjo vjen si shkak i mungeses se banjove publike ne qytetin e Shkodres. Nje kerkese e perseritur disa here nga qytetaret shkodran, por qe nuk po merr nje pergjigje nga Bashkia Shkoder. Qytetaret shprehen se eshte …

Lexo me shume

UNIVERSITETET, RREGJISTRIMI I STUDENTEVE PAS KUOTAVE TE LIRA

Pas përfundimit të fazës së parë të aplikimit për konkurrimin në Universitete, gjithë vëmendja e studentëve është mbi pranimet në degën e zgjedhur. Sipas Ministrisë së Arsimit, sivjet ka më shumë kuota sesa aplikantë. MAS njoftoi se Qendra e Shërbimeve Arsimore është duke i përcjellë të gjitha IAL-ve, në formë elektronike dhe zyrtarisht, për çdo program studimi të ofruar nga …

Lexo me shume

DY TE MOSHUARIT NE M. MADHE PAS ASNJE MBESHTETJE NGA BASHKIA

Dy te moshuarit ne fshatin Rrash- Kullaj te Njesise Administrative Gruemire ne Bashkine Malesi e Madhe, Tahir dhe Laje Kuçi vijojne te jene ne qiell te hapur. Pas rastit te publikuar ne Tv Rozafa per keto dy te moshuar nuk ka pasur asnje reagim nga institucioni i Bashkise Malesi e Madhe. Ne lidhje me kete rast, keshilltarja e PD-se, Mimoza …

Lexo me shume