Friday , 15 December 2017

SOCIALE

“SE BASHKU MUNDEMI” AKTIVITET NE SHKOLLEN SPECIALE “3 DHJETORI”

“Se bashku mundemi” ishte motoja e aktvitetit festiv te organizuar kete te merkure ne shkollen speciale “3 Dhjetori” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet qe vjen ne ndihme te femijeve te kesaj shkolle per ti zhvilluar me shume ato. Per mesuesen e muzikes se kesaj shkolle, Violeta Paçrami muzika ne keto aktivitete festive per keto femije eshte nje lloj terapie …

Lexo me shume

PROTESTE PER MBROJTJEN E DINJITETIT TE MESUESVE

Shume shpejt, Sindikata e Arsimit ne Shkoder do te organizoje nje proteste per mbrojtjen e dinjitetit te mesuesve. Nje gje e tille pranohet edhe nga kreu i kesaj sindikate ne Shkoder, Aria Peraj. Ai tha se po kryhen proçedurat per nisjen e protestes, e cila do te marre permasa ne te gjithe Shqiperine. Mesuesit te heqin frike dhe te marrin …

Lexo me shume

LEZHE, PARKINGJET NE DISA ZONA DO TE BEHEN ME PAGESE

Parkingjet në dy sheshe dhe dy rrugë të qytetit të Lezhës shumë shpejt do të bëhen me pagese.Vendimi është marrë nga Këshilli Bashkiak, me propozim të Bashkisë së qytetit.Pavarësisht disa kundershtimeve ky projekt vendim gjeti mbështetjen e shumices së këshilltareve të majte dhe të djathtë të pranishem në mbledhje. Përfasuesit e Bashkisë Lezhë shpjeguan mënyren se si do operohet, duke …

Lexo me shume

INVESTIGIMI NE LIQENIN E SHKODRES PER GJUETINE E PALIGJSHME

Disa zgjedhin rrugën e lehtë në Liqenin e Shkodrës, duke vendosur elektroda në ujë për të vrarë krapin dhe ngjalat me 110 volt të siguruar nga një transformator të lidhur me një bateri makine. Ndërsa peshqit e trullosur pluskojnë në sipërfaqe, ata i kapin për t’i hedhur në varkë, e nis keshtu investigimin rrjeti I gazetarise investigative te ballkanit mbi …

Lexo me shume

VONESA NE PAGAT PER PARA-TETRAPLEGJIKET NE MALESI TE MADHE

Para-tetraplegjikët në Bashkinë Malësi e Madhe nuk gëzojnë të drejta të plota. Kështu shprehet kryetarja e shoqatës së para-tetraplegjikëve në Qarkun Shkodër, Gjina Ndou, teksa ishte e ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” të Tv Rozafa. Në këtë Bashki, Ndou tha se janë rreth 100 persona para-tetraplegjikë, por si në Malësi të Madhe ashtu edhe në Pukë pagat mujore kryhen me vonesë …

Lexo me shume

3 DHJETOR, DITA BOTERORE E PERSONAVE ME AFTESI TE KUFIZUARA

3 Dhjetori shenon Diten Boterore te Personave me Aftesi te Kufizuar. Ne kuader te kesaj dite u organizua nje aktivitet ne ambjentet e kesaj shoqate prane shkolles “Ali Laçej” te qytetit te Shkodres. Kreu i shoqates se invalideve Shkoder, Saimir Beqiri, tha se presim mbeshtetjen e bashkise dhe te qeverise. Ndersa, per kryebashkiaken e Shkodres, Voltana Ademi, kjo eshte nje …

Lexo me shume

PANAIRI I PARE I ZOGJVE TE KAFAZIT NE BASHKINE SHKODER

Kete te Diele eshte zhvilluar panairi i pare i zogjve te kafazit ne qytetin  e Shkodres. Ne fakt ky eshte viti i dyte qe ky panair zhvillohet, por ndryshe nga nje vit me pare, kete here eshte shtrire edhe ne qytetet e tjera te Shqiperise. Nje panair qe organizohet nga Federata Ornitologjike Shqiptare dega Shkoder dhe Bashkia Shkoder. Sekretari i …

Lexo me shume

PAGESA E KESHILLTAREVE DHE KRYEPLEQVE

Pagesa e kryetareve të fshtrave dhe këshilltareve në Bashkinë Lezhë do të marrë zgjidhje.Këshilli Bashkiak i Lezhës do të mblidhet këtë të hënë për të miratuar shpërblimin për vete dhe kryetarët e fshatrave të cilët nuk janë paguar prej 18 mujsh.Për të siguruar pagesën për vete dhe kryepleqtë, Këshilli Bashkiak do të përdorë fondin e kontigjencës për të mbuluar shpenzimet …

Lexo me shume

1 DHJETOR, DITA BOTERORE E HIV/AIDS

1 dhjetor  shënon Ditën Botërore të HIV/AIDS. Në vendin tonë nga kjo sëmundje janë të prekur 1090 përsona. Ndërkohë këtë vit janë rregjistruar 81 raste të reja të personave të infektuar nga HIV/AIDS,  ku 3 raste janë në Shkodër dhe 1 në Malësi të Madhe. Shifrat u bënë publike nga psikologia pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë Shkodër, Manjola Laloshi. Përsa …

Lexo me shume

LUMI KIR KTHEHET NE VEND GRUMBULLIM MBETURINASH

Ne breg të Lumit Kir cdo ditë depozitohe  mbeturina të cilat nuk menaxhohen nga askush. Denoncimi vjen nga banorët e zonës të cilët shpesh herë kanë kërkuar që mjetet e ndryshme të mos depozitojnë mbetje në zonë. Sipas tyre mjetet të ndryshme depozitojnë cdo ditë mbeturina duke nisur nga inertet apo edhe mbetjet urbane apo edhe autobote të ndryshme që …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin