SOCIALE

ZJARRFIKESIT E LEZHES MUNGESE LOGJISTIKE

Sherbimi Zjarrfikes i Lezhës ka mungese logjistike, për të përmballur fatkeqesitë natyre që mund të ndodhin.Shqetësimi është ngritur nga Shefi i PMNZH-së në Bashkinë Lezhë, Agustin Pepkolaj, gjatë mbledhjes së Komisionit të Emergjencave Civile që u mbajt pak ditë më parë nën drejtimin e Prefektit Gjergj Prendi.Pepkolaj tha se duhet të parashikohen në buxhet investime për shërbimin e mbrojtjes nga …

Lexo me shume

“ALKOOLI DHE DROGA TEK TE RINJTE”

Alkooli dhe droga tek te rinjte ishte tema e emisionit “Miremengjes” ne Tv Rozafa. E ftuar ne emisionin  e kesaj te Hene ishte psikologia, Admira Qorraj. Ajo tha se alkooli ndikon se tepermi ne sjellet agresive tek adoleshentet dhe ne kete rast duhet nderhyrja apo ndikimi i prinderve, qe duhet te luajne nje rol kyç. Sipas Qorraj, duhet te kete …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET E REGJIMIT KOMUNIST, PERFITOJNE DY KATEGORI TE TJERA

Dy kategori te tjera te personave te denuar nga regjimi komunist do te perfitojne nga demshperblimet. Kjo ka ardhur pas nje vendimi para pak ditesh te keshillit te ministrave dhe behet e ditur nga kreu i shoqates se te perndjekurve politik dega Shkoder, Zenel Drangu. Ai tregon se kush jane keto dy kategori dhe sa persona do te perfitojne demshperblimet. …

Lexo me shume

BEJENI BOTEN PORTOKALLI, THUAJ JO DHUNES NDAJ GRAVE DHE VAJZAVE!

Në ditën Ndërkombëtare për Eleminimin e Dhunës ndaj Grave Bashkia e Shkodrës organizoi hapjen e fushatës 16 ditore të aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore. Pasditen e se Shtunes në sheshin para bashkisë së Shkodrës u mbajt ceremonia e ndezjes së dritave në sloganin: “Bëjeni botën portokalli”! JO dhunës ndaj grave dhe vajzave! Ngjyra zyrtare e fushatës, portokallia simbolizon një …

Lexo me shume

“GRUAJA SHQIPTARE PREH E DHUNES NE VENDIN E PUNES”

Gruaja shqiptare vijon të jetë preh e dhunës verbale, psikologjike dhe fizike në vendin e punës si në administratën shtëtore ashtu edhe në sektorin privat.Denoncimi është bërë nga Kreu i Konfedetatës së Sindikatave Kol Nikollaj, sipas të cilit në sektorin privat ky fenomen është më i përhapur. Nikollaj shton se fenomeni i dhunës psikologjike dhe verbale në punë karshi gruas …

Lexo me shume

“TE BEJME DETYRAT NE SHKOLLE”

Duke nisur nga muaji janar i vitit që vjen në dy shkolla të qytetit të Lezhës, do të implemontohet projekti të bëjme detyrat në shkollë.Ky fakt është bërë i ditur nga Drejtori i Arsimit Bardhok Pulaj, gjatë një takimi që zhvilloj me drejtuesit e shkollave dhe kwshillin e prinderve.Pulaj tha se fëmijet pas mësimit do të kalojnë dhe një pjesë …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE KUNDER DHUNES NDAJ GRAVE

25 Nëntori shënon fillimin e fushatës globale vjetore të 16 aktiviteteve për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore. E në kuadër të hapjes se fushates 16 ditore te diteve te AKTIVIZMIT, organizata “Gruaja tek Gruaja” organizoi nje aktivitet ndergjegjesues pranë sheshit “Luigj Gurakuqi”. Tema e aktivitetit ishte: “MOS KI FRIKE”, ku nxnenes te shkollave percollen mesazhet e tyre me …

Lexo me shume

“NDERTOJME SEBASHKU NJE TE ARDHME TRANSPARENTE NE SHQIPERI”

Ne kuader te projektit “Ndertojme sebashku nje te Ardhme Transparente ne Shqiperi”, mbeshtetur nga UNDEF, organizata “Intelektualet e Rinj, Shprese” organizoi per dy dite me rradhe ne qytetin e Shkodres nje trajnim. Tema e trajnimit 2-ditor ishte strategjia, kultura dhe sjelljet organizative ku prioritet eshte forcimi dhe ngritja e strukturave perfaqesuese rinore. Lindita Kaçirani, perfaqesuese e Intelektualet e Rinj, Shprese, …

Lexo me shume

95-VJETORI I GJIMNAZIT “28 NENTORI” NE QYTETIN E SHKODRES

Kete te Premte eshte festuar 95-vjetori i gjimnazit “28 Nentori” ne qytetin e Shkodres. Aktiviteti u zhvillua ne ambjentet e rektoratit te universitetit te Shkodres. Pervec nxenesve dhe mesuesve te kesaj shkolle, ne kete pervjetor te shkolles moren pjese edhe zv/kryeministrja Senida Mesi, kryebashkiakja Voltana Ademi, prefekti i Qarkut Shkoder, Çesk Millja dhe drejtues te institucioneve te tjera. Per drejtoren …

Lexo me shume

PERMIRESIMI I SHERBIMIT TE KULLIMIT NE BASHKINE SHKODER

Permiresimi i sherbimit te kullimit ne Bashkine Shkoder permes perfshirjes qytetare ne proceset e konsultimit, advokimit dhe monitorimit, ishte ne fokus te nje takimi te zhvilluar ne sallen e Keshillit Bashkiak Shkoder. Ne kete takim moren pjese fermere nga Velipoja, Dajçi, Ana e Malit, Gur i Zi dhe Berdica. I pranishem ne bashkebisedim me fermeret ishte edhe n/kryetari i Bashkise …

Lexo me shume