SOCIALE

AKSIONI I PASTRIMIT NE LEZHE

Edhe Lezha është bërë pjese e aksionit, “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”. Rreth 13 mijë nxënës shkollash në bashkëpunim me administraten e Bashkisë, u angazhuan për pastrimin e territorin nga mbetjet, në 30 zonat e përcaktuara si më problematike.Drejtori i Arsimit Bardhok Pulaj, u shpreh se kjo nisem është dhe si sensibilizim për ta ruajtur dha mbajtur paster mjedisin ku …

Lexo me shume

6000 BIZNESE RREZIKOJNE TE MBYLLEN NGA SKEMA E TVSH-se

6 mijë biznese të vogla. rrezikojnë të mbyllen nëse përfshihen në skemen e TVSH-së, është vlerësim ky i Konfindrustrisë. Te pakten 6 mije biznese “te vogla” me qarkullim vjetor 2-5 milion leke, rrezikojne mbylljen, nese do te perfshihen  ne TVSH/tatimin e vleres se shtuar, sipas skemes se ekzekutivit ne Paketen Fiskale 2018. Një kërkesë zyrtare i është dërguar edhe Kuvendit …

Lexo me shume

JAVA EUROPIANE PER AFTESITE PROFESIONALE 2017

Në kuadër të Javës Europiane për Aftësisë Profesionale 2017 u organizua këtë të enjte një konferencë në shkollën profesionale “Hamdi Bushati”. Konferencë ë cila shërbeu për të vendosur hapat e rradhës në bashkëpunimin midis shkollave dhe bizneseve, për t’i siguruar nxënësve të shkollës mundësinë e zhvillimit të praktikës profesionale afatgjatë pranë këtyre bizneseve. Gjatë konferencës u nënshkrua edhe një marrëveshje …

Lexo me shume

AKTIVITET KULTUROR NE KOLEGJIN TURK “HASAN RIZA PASHA”

Ne prag te festave te pavaresise se vendit tone, kolegji turk “Hasan Riza Pasha” ka organizuar kete te merkure nje aktivitet kulturor me nxenesit e kesaj shkolle. Nxenes te cilet kane marre pjese ne disa konkurse dhe punimet e tyre i paraqiten edhe ne kete aktivitet. Drejtori i shkolles, Bilal Koxhagoz, vleresoi zhvillimin e ketyre aktiviteteve me rastin e festes …

Lexo me shume

PANAIRI I PRAKTIKAVE PROFESIONALE NE LEZHE

Keta nxenes te shkolles profesionale Kolin Gjoka ne Lezhe jane vene perballe administratoreve te bizneseve. Duhet ti bindin ata per ti pranuar qe ti zhvillojne aty praktikat profesionale. Te shumte ishin nxenesit qe e fituan kete te drejte. Per ta ishte nje emocion dhe sigurisht pretendojne se kane nje te ardhme te sigurt. Administratoret e biznesit thone se kjo do …

Lexo me shume

FEMIJET NE SITUATE RRUGE, PROBLEMATIKE E PAZGJIDHUR

Nje dite me pare ne sallen e Keshillit Bashkiak te Shkodres u zhvillua nje aktivitet ne diten nderkombetare te mbrojtjes se femijeve. Ne sallen e keshillit bashkiak moren pjese disa femije, ku kryesisht ishin te komunitetit rom dhe egjiptian. Gjate fjales se saj, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi tha se kete vit ka me shume femije nga komuniteti rom dhe …

Lexo me shume

“GEZO TE DREJTAT PA DHUNE” NE SHKOLLEN “SKENDERBEJ”

“Gezo te drejtat pa dhune” ishte titulli i aktivitetit te organizuar ne shkollen 9-vjecare “Skenderbej” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet sensibilizues qe organizohet ne kuader te Dites Nderkombetare te drejtave te femijeve dhe dites nderkombetare kunder dhunes ndaj femijeve. Psikologia e kesaj shkolle, Suela Domnori, tha se ky aktivitet ka si qellim nxitjen e pjeses aktive te nxenesve drejt …

Lexo me shume

HAPET KENDI I BE-se NE BASHKINE MIRDITE

Shqipëria nuk mund të zhvillohet pa u zhvilluar bashkitë e sajë, pasi duke qenë ma afer qytetareve këto insitucione janë fuqia me themelore e një shteti.Kështu u shpreh nga Mirdita Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë Romana Vlahutin e cila vizitoj këndin e Bashkimit Evropian të hapur në ambjentet e Bashkisë Mirditë.Ne fjalen e sajë Vlahutin ka garantuar se BE …

Lexo me shume

RRUGA “ÇAJUPI” NE SHKODER MES GROPASH ME UJE

Rruga “Çajupi” ne lagjen “3 Herontje” te Bashkise Shkoder nuk njeh nderhyrje prej disa vitesh. Reshjet e shiut kane mbushur me uje gropat e shumta te kesaj lagje. Banoret shprehen te shqetesuar qe kjo rruge eshte lene jashte vemendjes se pushtetit lokal dhe theksojne se jane te gatshem te kontribuojne edhe vete ato ne asfaltimin e kesaj rruge, qe nuk …

Lexo me shume

MUNGESA E BANJOVE PUBLIKE, QYTETARET KERKOJNE RIKTHIMIN E TYRE

Mungesa e banjove publike vijon te mbetet nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Ne mungese te tyre, qytetaret detyrohen te kryejne nevojat e tyre ne lulishtet e qytetit. Gjithashtu, qytetaret shprehen se ne mungese te ketyre banjove duhet te shkojne ne lokal per te marre nje kafe ne menyre qe te kryejne nevojat. Prandaj, kerkojne rikthimin e ketyre banjove …

Lexo me shume