SOCIALE

“BILBILAT E VEGJEL TE SHKODRES KENDOJNE”, NATA E DYTE

Pasditën e së martes është përmbyllur nata e dytë e festivalit “Bilbilat e vegjël të Shkodrës këndojnë”. Një festival që vijon të prodhojë talente, ashtu si në vitet e mëparshme. Në natën e dytë merrnin pjesë 24 këngëtarë të klasave nga e katërta deri në të gjashten. Ashtu si në natën e parë, edhe në fund të natës së dytë …

Lexo me shume

REDUKTOHEN VIZITORET NE KALANE E LEZHES

Vizitorët e turistët gjatë 1 viti në kalanë e Lezhës nuk e kalojnë numrin 2000. Ky aset historik po harrohet. Numri kaq i ulët nuk është i rastësishëm. Autobusët si mjeti kryesor me të cilin udhëtojnë vizitorë e turistë nuk mund të ngjitet në rrugën e ndërtuar disa vite më parë. Përgjegjësi i Trashegomisw Kulturore në Bashkinë e Lezhes, Paulin …

Lexo me shume

NATA E PARE E FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJEL TE SHKODRES KENDOJNE”

Mbrëmjen e së hënës është përmbyllur nata e parë e festivalit “Bilbilat e vegjël të Shkodrës këndojnë”. Në këtë natë të parë konkuruan 25 këngëtarë të rinj nga kopshti dhe deri te klasa e tretë. Në fund u shpallën edhe fituesit për këto mosha, ku çmimi i parë shkoi për Eden Bushati, çmimi i dytë Enia Çoka, çmimi i tretë …

Lexo me shume

DELEGACIONI AUSTRIAK, VIZITE NE BASHKINE SHKODER

Një delegacion austriak i nivelit të lartë, i kryesuar nga kryetari i Parlamentit të Burgenland, ka zhvilluar një vizitë në Bashkinë e Shkodrës. Ai është pritur nga kryetarja e Bashkisë Voltana Ademi, kryetari i Këshillit Bashkiak Xhemal Bushati dhe kryesia e Këshillit Bashkiak. Gjatë takimit është diskutuar për mundësitë e bashkëpunimit në fusha të ndryshme me interes reciprok, duke u …

Lexo me shume

SHQIPERIA THYEN REKORD NE EUROPE PER PAPUNESINE

Të papunë, të pa arsimuar ose të patrajnuar, alternativat e vetme për të rinjtë shqiptarë mbeten kafeneve, deri sa të gjejnë një mundësi për të emigruar. Në të gjithë Europën, Shqipëria ka normën më të lartë të të rinjve të cilët nuk janë të punësuar dhe nuk po ndjekin shkollën apo ndonjë trajnim.Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) ka ilustruar me …

Lexo me shume

RRITJA E PENSIONEVE ME 3%, FLASIN QYTETARET NE KOPLIK

Rritja me vetem 3% e pensioneve nga qeveria Rama para disa ditesh ka sjelle pakënaqesi tek qytetaret e Koplikut. Per televizionin Rozafa pensionistet e ketij qyteti teper te zhgenjyer thone qe kjo rritje nuk eshte aspak normale pasi nuk eshte e mjaftueshme per asgje. Duke bere nje krahasim te shpenzimeve dhe veshtiresive ekonomike qe ata perballen cdo dite ato thone …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT TE SIGURIMET SHOQERORE NE KOPLIK

Problematikat ne agjensine e sigurime shoqerore ne Malesi te Madhe ende vijojne te jene prezente ku kryesorja vijon te mbetet humbja e viteve te punes e individeve qe kane plotesuar moshen per te dal ne pension. Problematika pranohet dhe nga vete pergjegjesi i sigurimeve shoqerore ne Malesi te Madhe, Arjet Neziraj i cili thote qe ne kete bashki problemi ekziston, …

Lexo me shume

E DIELA E LARIT

Katoliket festojne te dielen e larit ose sic njihet ne shume vende te botes e diela e palmave, qe simbolizon hyrjen triumfuese te Jezus Krishtit ne Jerusalem. Me procesionin qe nisi nga Kuvendi Françeskan ne Shkoder te udhehequr nga Arqipeshkvi i Shkodres Imzot Angelo Massafra u be edhe bekimi i larit.“Zoti nuk eshte hakmarres, hakmarrja e tij eshte dashuria” me …

Lexo me shume

SEMUNDJET KARDIOVASKULARE, FLUKS EDHE NE PRANVERE

Pavarësisht se temperaturat janë rritur fluksi i përsonave me sëmundje kardiovaskulare vijon të jetë i lartë pranë repartit kardiologjik në Shkodër. Një fakt i tillë pranohet edhe nga mjeku Edi Smajlaj. Ai thotë se kjo ka të bëjë me ndryshimin e temperaturave dhe qytetarët duhen të tregohen të kujdesshëm në shfaqjen e komplikacioneve.Në stinën e dimrit është numri më i …

Lexo me shume

1-VJETORI I VDEKJES SE MESUESES VJOLA BAJRAKTARI

12 prilli shënon 1-vjetorin e ndarjes nga jeta të ish-mësueses së shkollës së mesme artistike “Prenkë Jakova”, Vjola Bajraktari. Për këtë, kjo shkollë organizoi këtë të premte një koncert homazh. Duke folur për këtë aktivitet, drejtori i shkollës “Prenkë Jakova”, Anton Kaftalli, thotë se formacioni i harqeve të ciklit 9-vjeçar merr emrin “Vjola Bajraktari”.Mësuesja e njohur shkodrane, muzikantja dhe njëherësh …

Lexo me shume