SOCIALE

285 MIJE TE RINJ DUAN TE EMIGROJNE

Janë rreth 300 mijë të rinjtë shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi, thotë fondacioni “Friedrich Ebert” në raportin më të fundit për të rinjtë në rajonin e europës jug-lindore. Sipas këtij raporti, 43% e të rinjve shqiptarë duan të largohen nga vendi. Pak më shumë se gjysma e tyre, do të donte të largohej nga Shqipëria për më …

Lexo me shume

SHTOHEN PESHKAREXHAT NE PORTIN E SHENGJINIT

Numri i peshkarexhava që ankorohen në portin e Shëngjinit është rritur ndjeshem, duke e krahasuar me një vit më parë. Aktualisht ankorohen 60 peshkarexha të mëdha e të vogla, por kjo nuk është shoqëruar me investime në port. Shqetësimi është ngritur nga peshkataret të cilët thonë se kanë veshtiresi në ankorimin e peshkarexhave, pasi mungon infrastruktura e nevojshme.Siç thonë dhe …

Lexo me shume

NUK ZHVILLOHEN DY DEGJESAT PUBLIKE NE BASHKINE SHKODER

Këtë të hënë ishte parashikuar të zhvillohej një dwgjesw publike në sallën e Këshillit Bashkiak Shkodër. Në fokus ishte bashkëbisedimi me qytetarët për miratimin e planit lokal për veprimin e zhurmave në mjedis. Por, kjo mbledhje dështoi për shkak të mungesës së qytetarëve.Ndërkohë, pas kësaj mbledhje ishte parashkuar të zhvillohej një tjetër për miratimin e tavaneve përgatitore të shpenzimeve të …

Lexo me shume

8 PRILL, DITA NDERKOMBETARE E ROMEVE

8 prill shënohet si Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bashkia Shkodër ka hapur javën e aktiviteteve ndërgjegjësuese për këtë komunitet. Gjatë një takimi të zhvilluar, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se romët janë një pjesë e rëndësishme në komunitetin tonë dhe po fuqizohen në këtë komunitet.Ndërkohë, një vajzë e komunitetit rom tregon disa punime.Fushata ndërgjegjësuese e Bashkisë Shkodër është titulluar “Mos dhuro …

Lexo me shume

ZEF ZORBA SJELL “QUASIMODON, MONTALEN E UNGARETTI”

Tre hermetiket e poezise boterore Montale, Quasimodo, Ungaretti, vijne te shqiperuara nga Zef Zorba. Hermetiku i fundit Shqiptar i cili gjithe jeten ja kushtoi leteresise por asnjehere sa i ishte i gjalle vepra e tij nuk pa driten e botimit, Zorba sot pas me shume 25 vite nga vdekja e tij vjen per lexuesin shqiptar me botimin e 130 poezive …

Lexo me shume

NDOTJA E LAGUNES, REAGON INSPEKTORIATI MJEDISOR NE LEZHE

Ndotja masive e lagunes së Merxhanit ka vënë në alarm institucionet në Lezhë, të cilët kanë nisur verifikimet në terren për situaten e krijuar. Kryenspektori i Mjedisit Anton Dodaj thotë se ndotja mund të ketë ardhur nga thatësira e tejzatur, ndërsa shton se do të inspekohet edhe impianti i ujera të zeza për të parë nëse funksion si duhet. Siperfaqja …

Lexo me shume

GRUMBULLIMI I USHQIMEVE NE NDIHME TE FAMILJEVE NE NEVOJE

Foodbank Albania vijon me fushatën e saj ndërgjegjësuese për mbledhjen e ushqimeve në ndihmë të familjeve të varfëra në Shkodër. Pjesë e kësaj nisme janë bërë edhe shkollat e Bashkisë Shkodër. Brisela Kadia, drejtore e shkollës 9-vjeçare “Ali Laçej” thotë se synohet ndërgjegjësimi i fëmijëve që tepricat ushqimore të shkojnë për familjet në nevojë.Nismës iu bashkua edhe shkolla tjetër 9-vjeçare …

Lexo me shume

REHABILITOHET MURI I RRUGES SE KALASE NE LEZHE

Levizja e automjeteve në rrugen drejt kalase së qytetit të Lezhës tashmë do të jetë pa probleme. Me të ardhurat e sajë Bashkia ka ndërhyre në zonen ku kishte rreshqitje dherash dhe ku i shemb muri 1 vit më parë.Investimi i cili ka përfunduar është realizuar me standarte, duke i dhënë zgjidghe një problematike mjaft të madhe.Kryebashkiaku i Lezhës Fran …

Lexo me shume

NDOTET MASIVISHT LAGUNA E MERXHANIT NE LEZHE

Laguna e merxhanit në Lezhë është ndotur masivisht. Siperfaqja ujore në këtë lagunë është mbuluar nga algat, duke krijuar një katasrofe ekologjike.Situata po përsëritet prej tre vitesh, ndërsa nga verifikimet e kryera rezulton se ndotja vjen nga derdhja e ujerave të zeza përmes hidrovorit. Banoret që jetojnë përreth lagunes janë të alarmuar, pasi ndotja ka krijuar një aromë mjaft të …

Lexo me shume

“DUKAGJINI YNE 4, KLERIKE TE SHQUAR”

Veprat e klerikëve të shquar të Dukagjinit erdhën nëpërmjet një libri të titulluar “Dukagjini ynë 4, klerikë të shquar.” Libri i autorëve Prelë Milani dhe Lazër Kodra u promovuan këtë të dielë në sallën “Kardinal Mikel Koliqi”.Provimi i këtij libri erdhi përmes bashkëpunimit të Shoqatës Atdhetare “Dukagjini” dhe Komisionit “Drejtësi dhe Paqe”.

Lexo me shume