Tuesday , 17 October 2017

SOCIALE

FSHATI GRUDE E RE PA UJE TE PIJSHEM PREJ VITESH!

Fshati Grude e Re ne Njesine Administrative Rrethina te qytetit te Shkodres vuan prej vitesh mungesen e ujit te pijshem. Mbi 100 familje ne kete zone nuk kane uje te pijshem dhe menyra e vetme per ta siguruar eshte hapja e puseve apo blerja e tij, ku nje gje e tille nuk eshte e mundur per te gjithe familjet. Banoret …

Lexo me shume

ZONA MUZEALE E SHKODRES E BRAKTISUR SI NGA BASHKIA EDHE NGA QEVERIA

E ndërtuar në vitin 2012 si një nga zonat më atraktive në Shkodër me një fond prej 800 mijë eurosh nga Bashkimi Europian, rruga e Gjuhadolit po degradon dita ditës. Askush nuk rrepsketon tabelen e vendosur për kufizim qarkullimi e aq më pak as mjetet zyrtare të institucioneve qeveritare sic është Hetimi Tatimor. Automjetet të cilat qarkullojnë në cdo orë …

Lexo me shume

3 TETOR, DITA BOTERORE E SHTYPIT

3 tetori shenon diten boterore te shtypit. Sipas pedagogut te gazetarise, njeheresh edhe gazetar Ardi Hoti sot mediat perballen me disa afida, ku me e rendesishmja eshte statusi dhe paga e gazetarit. Hoti apelon drejt unioneve qe te ngrene me shume zerin per te drejtat e gazetareve. Dita boterore e shtypit eshte diskutuar gjeresisht edhe ne emisjonin “Mirmengjes”, ku i …

Lexo me shume

RRUGA NE ZONEN E FERMENTIMIT E LENE NE HARRESE

Kjo rruge ne zonen e Fermentimit te qytetit te Shkodres duket se eshte lene ne harrese prej kohesh nga pushteti lokal. Banoret e zones shprehen se eshte teper e veshtire te levizesh kur ka reshje shiu. Ato theksojne se kane marre premtime te shumta cdo fushate elektorale per asfaltimin e rruges, por deri tani rruga nuk ka pesuar asnje nderhyrje. …

Lexo me shume

TELAT DHE KABLLOT, SHQETESIM NE LAGJEN “VASIL SHANTO”

Telat elektrike dhe kabllot e celulareve dhe internetit vazhdojne te jene nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Mungesa e sistemimit te tyre rrezikon seriozisht jeten e kalimtareve. Situata paraqitet me problematike ne lagjen “Vasil Shanto”. Vete qytetaret kerkojne nderhyrje per sistemimin e tyre, pasi rreziku per to eshte prezent cdo dite. Situata paraqitet me shqetesuese per femijet e kesaj …

Lexo me shume

UNIVERSITETI “LUIGJ GURAKUQI”, NIS FAZA E DYTE E RREGJISTRIMEVE

Universiteti “Luigj Gurakuqi” ka hapur dyert per fazen e dyte te regjistrimeve e cila zgjat deri me daten 14 tetor, dhe eshte e ndare ne 7 nenfaza te tjera. Procedurat i ka sqaruar zevendes rektori i Universitetit Ilir Berhani. Udhezimi parashikon edhe fazen e ankimimit ne rast se aplikantet kane pakenaqesi. Nga totali i kuotave te planifikuara 2096 kuota brenda …

Lexo me shume

KANALI I SHTODRIT KTHEHET NE VEND-GRUMBULLIM MBETJESH

Kjo eshte situata ne te cilen ndodhet Kanali i Shtodrit ne Njesine Administrative Rrethina te qytetit te Shkodres. Nje situate e cila nuk njeh ndonje permiresim prej vitesh. Askush nuk merret me pastrimin e ketij kanali, pavaresisht se banoret jane ankuar disa here, por nderhyrjet kane munguar. Ky kanal ndodhet prane fshatit Bardhaj dhe sherben per vaditjen e tokave te …

Lexo me shume

PARKIMET DYSHE KTHEHEN NE SHQETESIM NE “RRUGEN E GJERE”

Parkimet dyshe vijojne te jene nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Nje nga rruget qe e vuan kete problematike eshte edhe  “Rruga e Gjere”. Qytetaret kerkojne qe drejtuesit te automjeteve te mos parkojne cdo vend gjate rruges, pasi krijon problem per levizjen e tyre. Problem, sidomos per ato qe levizin me bicikleta. Por, vete qytetaret kerkojne qe edhe ato …

Lexo me shume

“TE JAPIM ME SHUME DASHURI PER MOSHEN E TRETE”

Ne kuader te dites nderkombetare te moshurave, shtepia e te moshuarve Shkoder ka sjelle nje dite ndryshe per keta te moshuar. Argetim,,muzike,,ushqim dhe shume dashuri. Punjesia sociale Mirsada Abdurrahmani vuri theksin tek nevoja e kesaj shtrese per me shume dashuri. Nje Tetori shenon Diten Boterore te Moshuarve, shpallur me 14 dhjetor 1990 Asambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara. cdo …

Lexo me shume

KETE VIT, DYFISHIM TE RRITJEVE TE PUNESIMIT NE SHKODER

Kerkesat per punesim sezonin e veres kane qene njesoj si nga meshkujt ashtu edhe nga femrat, por gjate sezonit ka pasur me shume punesime te meshkujve, sidomos ne zonen e Velipojes. Nje gje e tille behet e ditur nga drejtorja e Drejtorise Rajonale te Punesimit Shkoder, Rozafa Zmijani, qe shton se ka pasur dyfish rritje te punesimit kete vit si …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin