Sunday , 16 February 2020

SOCIALE

BASHKIA SHKODER FITON ÇMIMIN E TRANSPARENCES

Bashkia e Shkodrës, për të tretin vit rradhazi, fiton çmimin e Transparencës, akorduar nga Qendra Res Publica një organizëm që monitoron zbatimin e legjislacionit në këtë fushë. I pranishëm në takim, Komisioneri për të Drejtën e Informimit Besnik Dervishi, ka bërë një panoramë të respektimit të kuadrit ligjor nga institucionet publike, duke nënvizuar se transparenca është prioritet i kësaj zyre.Kryetarja …

Lexo me shume

RRITJE E NUMRIT TE PERFITUESVE TE SKEMES SE RE TE NDIHMES EKONOMIKE

Duke filluar nga muaji shtator i vitit të kaluar kemi pasur rritje të numrit të përfituesve të skemës së re të ndihmës ekonomike. Deklarata vjen nga drejtorja e Shërbimit Social në Qarkun Shkodër, Valbona Tula. Ajo tregon arsyet e rritjes së këtij numri.E rëndësishme është edhe që mbledhjet e këshillëve bashkiak zhvillohen në kohë për tu ardhur në ndihmë familjeve …

Lexo me shume

245, NUMRI I PERFITUESVE NGA PROGRAMET E NXITJES SE PUNESIMIT

245 është numri i përfituesve në Qarkun e Shkodrës nga programet e nxitjes së punësimit. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga Rozafa Zmijani, drejtore e zyrës së punës Shkodër që thotë se është një nga shifrat më të larta të viteve të fundit, ndërkohë flet edhe për numrin e punë-kërkuesve.Mbi 1400 punësime ka pasur gjatë 2018.Zmijani bëri me …

Lexo me shume

“MIRDITA, DJE, SOT DHE NESER”

Mirdita, dje, sot dhe neser ishte tema e një aktiviteti të organizuar në Rubik nga qendra për zhvillim dhe integrim, i cili kishte për qëllim promovimin e tradites dhe kultures të kësaj zone.Nxënësit e shkollave paraqiten Mirditen përmes vizitimeve të ndryshme, ndërsa gratë prezantuan punimet e tyre artizanele, duke tërhequr vemendjen e shumë të pranishmeve.Aktiviteti u përmbyll me një veprimtari …

Lexo me shume

FRUTHI, INSTITUCIONET SHENDETESORE NE GADISHMERI

Në Lezhë nuk janë regjistruar raste të fruthit, por institucionet shëndetësore janë vënë në gadishmeri pasi rreziku i prekjes nga kjo sëmundje është evident.Të gjitha qendrat shëndetësore janë të pajisura me vaksina kunder fruthit, por nuk mungojnë rastet e refuzimit për tu vaksinuar.Drejtoresha e Shëndetësisë Zojë Zefaj ju ka bërë thirrje prinderve që ti vaksinojnë fëmijet, pasi nuk sjell efekte …

Lexo me shume

MBRESA NGA VIZITA NE KUDSI SHERIF

“Kudsi sherif, mbresa nga një vizitë e paharruar” ishte tema e një takimi të organizuar pasditën e së enjtes nga Myftinia Shkodër. Në fjalën e tij, myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari theksoi rëndësinë që kishte një rrugëtim i tillë për grupin e besimtareve nga Shkodra.Ndërsa, zv/ambasadori i shtetit të Palestinës, Hani Husejn, zgjodhi që nga Shkodra të përçojë një …

Lexo me shume

“QYTETAR NDERI I SHKODRES” PER JORG LUER

Këshilli Bashkiak Shkodër ka nderuar këtë të premte me titullin “Qytetar Nderi i Shkodrës” Jorg Luer, sekretar i përgjitshëm i komisionit drejtësi dhe paqe të Gjermanisë. Një kërkesë e paraqitur nga Komisioni Drejtësi dhe Paqe. Për kryebashkiaken e Shkodrës, Voltana Ademi, kontributi i Luer është i vyer.Titullin Luer ia dorëzoi kryetari i Këshillit Bashkiak Shkodër, Xhemal Bushati.Në këtë dorëzim të …

Lexo me shume

SHERBIMI LIGJOR FALAS NE SHKODER

Qendra për Nisma Ligjore Qytetare zhvilloi këtë të premte një aktivitet ndërgjegjësues me temë; “Rritja e ndërgjegjësimit të komunitetit mbi të drejtat ligjore dhe aksesin e tyre në sistemin e drejtësisë.” Ky aktivitet organizohej në kuadrin e projektit “Fuqizimi i grupeve të varfra dhe të margjinalizuara përmes ofrimit të ndihmës juridike falas dhe edukimit ligjor, në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor …

Lexo me shume

DHURO GJAK, TE SHPETOSH DERI NE 3 JETE

Dhuro gjak, të shpëtosh deri në 3 jetë. Kjo ishte motoja e Kryqit të Kuq, dega Shkodër, që organizoi këtë të enjte një tjetër seancë dhurim gjaku në ambjentet e fakultetit të gjuhëve të huaja. Koordinatorja e Kryqit të Kuq, dega Shkodër, Vera Gjinaj, thotë se nevoja për dhurim gjaku për talasemikët është e madhe.Qëllimi është rritja e sensibilizimit për …

Lexo me shume

PRIORITET E BASHKISE LEZHE PER VITIN 2019-te

Projektbuxhetit i vitit 2019-të i Bashkisë Lezhë i cili pritet të miratohet së shpejti parashikon një sërë investimesh të rëndësishme në këtë njesi vendore.Konfirmimi ka ardhur nga kryebashkiaku Fran Frrokaj sipas të cilit prioritet do të jetë do të jetë infrastruktura.Frrokaj thotë se ndërhyrjet konsistojnë në rrugë, kanalizme si dhe në ujësjellësa atje ku probleme.Projektbuxheti i vitit 2019-të i Bashkisë …

Lexo me shume