SOCIALE

AKTIVITETE NE 70-VJETORIN E LINDJES SE IMZOT ANGELO MASSAFRA

Në kuadër të 70-vjetorit të lindjes së arqipeshkvit të dioqezës Shkodër – Pult, Imzot Angelo Massafra, u organizuan disa aktivitete të tjera. “Një jetë për fe e atdhe”, ashtu siç ishte realisht jeta e martirit, imzot Vinçens Prenushi, u pagëzuan këto aktivitete. Arqipeshkvia metropolitane Shkoder – Pult zgjodhi që bashkë me shoqatën kulturore artistike “Prenkë Jakova” dhe komisionin “Drejtësi dhe …

Lexo me shume

NDESHJA E KOMBETARES, TRAFIK I RENDUAR NE LEZHE

Superstrada nga Miloti në Lezhë dhe në drejtim të Shkodres është përballur me një fluks të jashtëzakonshem automjetesh gjatë pasdites të së premtes, duke sjell trafik të rënduar.Kjo ka ardhur përshkak të tifozëve që i janë drejtuar qytetit të Shkodres për të ndjekur ndeshjen Shqipëri-Turqi.Trafiku ka nisur që prej ores 15:00 e ka vijuar deri në orët e mbrëmjes.Për ti …

Lexo me shume

LEZHE, KRYQI KUQ NDIHMON 100-FAMILJE NE NEVOJE

100-familje në nevoje në Bashkinë Lezhë janë ndihmuar me ushqime dhe veshmbathje.Solidarizimi ka ardhur nga Kryqi i Kuq Shqiptar dega Lezhë, duke ju lehtësuar sadopak problemet e vështira ekonomike që përballen çdo ditë kwto familje.Sekretarja e Kruqit të Kuq në Lezhë Jolanda Gjeçi, thotë se në bashkëpunim me insitucionet lokale janë identifikuar të gjitha familjet me probleme ekonomike.Gjeçi fton të …

Lexo me shume

LIBER ME BOTIME TE 58 SHKRIMTAREVE

Një libër me shkrime të 58 shkrimtarëve është prezantuar këtë të shtunë në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës. Shkrimtarë jo vetëm shkodranë, por edhe të qyteteve të tjera. Kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër, Zija Vukaj tregoi përmbajtjen kryesore të këtij libri.Ndërkohë e pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi që vlerësoi nismën e ndërmarrë …

Lexo me shume

70-VJETORI I LINDJES SE ARQIPESHKVIT TE DIOQEZES SHKODER- PULT

Kjo e shtunë e 23 marsit është e veçantë për arqipeshkvin e dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, pasi ai feston 70-vjetorin e lindjes së tij. Për këtë, në katedralen e Shën Shtjefnit Shkodër u organizua një meshë e shenjtë. Në fjalën e tij, Imzot Massafra tha se nuk ka kuptim të kremtojmë nëse nuk e lidhim me jetën tonë konkrete …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E UJIT, AKTIVITET SENSIBILIZUES NE LEZHE

Uji i pijshem është një resurs natyror pa të cilin nuk ka jetë, ndaj duhen mirë menaxhuar burimet ujore. Kështu u shpreh Drejtor i Ujesjellës-Kanalizime në Lezhë Zef Maçi gjatë një aktiviteti të organizuar me fëmijet parashkollor në kuader të Ditës Botërore të ujit. Maçi ka deklaruar se 50 mijë banore të Lezhës aktualisht furnizohen 24 orë me uje të …

Lexo me shume

“JUGORI” RIKTHEHET NE “MIGJENI”

Nje shfaqje qe nuk duhet humbur, e cila rikthehet pas nje pauze tre mujore ne Teatrin ” Migjeni” “Jugori” i dramaturgut Gjerman Fasbinder dhe ne regji te Dino Mustafiq, rikthehet ne skene pasi eshte nje nga shfaqjet kult te Teatrit te Shkodres. Ndonese e shkruar ne vitin 1968 nga autori Gjerman Reiner Werner Fassbinder, kjo shfaqje eshte me aktuale se …

Lexo me shume

AKADEMIA E LIDERSHIPIT RINOR

Zv/ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ardiana Jaku, ka qenë e ftuara e radhës në takimet që po organizohen nga Akademia E Lidershipit Rinor në qytetin e Shkodrës. Takimi i organizuar në Qendren Rinore Arka kishte në fokus diskutimin me të rinjtë për risitë në shërbimet sociale, me fokus individët në nevojë. Jaku foli për nismat e ndërmarra nga qeveria …

Lexo me shume

22 MARS, DITA BOTERORE E UJIT

22 marsi shënohet si Dita Botërore e Ujit. Në këtë ditë, Ndërmarrja Ujësjellës-Kanalizime Shkodër organizoi një aktivitet sensibilizues për ruajtjen e ujit të pijshëm. Në fjalën e saj, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se kemi përmirësuar kushtet për cilësinë e ujit dhe secili qytetar duhet të ketë rolin e tij dhe ta përdorë mirë ujin e pijshëm. Por, nevojat …

Lexo me shume

NE SHENGJIN DO TE ORGANIZOHET UNUM FESTIVAL 2019

Shengjini do të jetë destinacioni i më shumë se 7 mijë turisteve të huaj nga data 31 maj deri me 3 qershor. Në këtë zonë turistike do të mbahet festivali ndërkombëtar i muzikes Unum 2019. Projekti është prezantuar në prani të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i cili duke ju referuar këtij eventi që vjen për herë të …

Lexo me shume