SOCIALE

21 MARS, DITA BOTERORE E SINDROMES DOWN

21 marsi shënohet si Dita Botërore e Sindromës Down. Në kuadër të kësaj dite, në shkollën speciale “3 dhjetori” të qytetit të Shkodrës u organizua një aktivitet. Një shkollë e cila ka fëmijë të prekur nga kjo sindromë. Drejtorja e shkollës Enkelejda Mataj flet për qëllimin e këtyre aktiviteteve.Apeli shkon në drejtim të institucioneve që tu vijnë në ndihmë dhe …

Lexo me shume

KATUNDI I VJETER DESTINACION TURISTIK

Katundi i vjeter ne mirdite eshte destinacioni me i ri turistik shqiptar. Pershkak te natyres, prodhimeve lokale dhe banoreve shume punetore, ne kete zone eshte zhvilluar turizmi gastronomik. Nga nje emer gjeografik, Katundi i vjeter eshte sot nje realitet turistik.Në zonë janë ngritur disa bujtina nga vendasit të cilët thone se infrastruktura, natyra dhe burimet ujore jane shkaku kryesor i …

Lexo me shume

PROJEKTI “JETO ME SPORTIN”

Projekti “Jeto me sportin” prej tre vitesh po jep rezultate konkrete në Bashkinë e Shkodrës. Aktualisht, ai po zbatohet në tre shkolla, të cilat falë investimit, bashkëfinancim i Bashkisë Shkodër dhe Fondit të Zhvillimit të Rajoneve, brenda një kohe të shkurtër, do të kenë terrene të reja sportive në standarte optimale. Gjimnazi “Oso Kuka” është njëri nga tre përfituesit e …

Lexo me shume

NIS PELEGRINAZHI NE KISHEN E “SHNA NDOUT”

Ka nisur këtë të martë, pelegrinazhi drejt kishës së Shna Ndout në LaçPelegrinj të shumtë i janë drejtuar këtij vendi të shenjtë për të gjetur ngrohtësi shpirtërore, duke drejtuar lutjet e tyre për qetësi, shëndet, harmoni dhe begati. Pelegrinjet janë nga çdo skaj i vendit dhe përfasojnë besime të ndryshme.Ata kanë besojne tek mrekullit e Kishes së Laçit, ndaj edhe …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE RIKTHEN FESTAT LOKALE

Zadrimoret u mblodhen në Gjader të Lezhës. Bashkarisht nisen festimet për Shen Jozefin, një festë tradicionale që kremtohet në zone prej shumë kohesh.Panairi i tradites, artizanatit, prodhimet bujqesore dhe gatimet e zones mblodhen e prezantuan vlerat e tradites zadrimore. Nuk munguan edhe lojrat popullore qe u sollen nga nxenesit e shkolles gjovalin gjadri si dhe muzika e bukur e krahines …

Lexo me shume

INVESTIMI PER LINJAT ELEKTRIKE DEMTON RRUGET NE LEZHE

Mijera euro janë harxhuar në vitin 2015-të për rikualifikimin e bllokut 11.2 hektare në lagjen “Besëlidhja” të qytetit të Lezhës.Por 4 vite më vonë investimi po dëmtohet.Në rrugë janë hapur kanale për futjen e linjave të energjisë elektrike, ndërsa të njejtin fat do të kenë të gjitha rruget e qytetit të Lezhës.Qytetaret shprehen të shqetësuar për situaten e krijuar, duke …

Lexo me shume

NDRYSHON PROÇEDURA E TERHEQJES SE PENSIONIT TE PLEQERISE

Pas informatizimit të sistemit të pagesave, të moshuarit në të gjithë vendin, do të mund të tërheqin pensionin e pleqërisë në çdo arkë të Postës Shqiptare, pa qenë nevoja e transferimit të gjendjes civile. Lajmi është konfirmuar nga drejtorja e Institutit të Sigurimeve Shoqërore Shkodër, Violeta Staka, që thekson se është bërë i mundur lehtësimi i proçedurave, pavarësisht vendit ku …

Lexo me shume

NATA E PARE E “PRANDVERE ME KANGE 2019”

Nën ritmin e këngëve popullore erdhi edhe këtë vit edicioni i radhës i koncertit “Prandverë me kangë 2019”. Në skenën e teatrit “Migjeni” përformuan këngëtarë të rinj dhe të njohur të qytetit të Shkodrës. Këngë të cila erdhën live për publikun shkodran që kishte mbushur teatrin “Migjeni”.Ndërsa moderatorja e këtij koncerti dhe këngëtarja e njohur Rezarta Smaja foli për këndimin …

Lexo me shume

MOTI PENGON FESTIMIN E DITES SE VERES NE LEZHE

Dita e veres nuk u festua këtë vit në Lezhë.Kushtet atmosferike penguan zhvillimin e aktiviteve, ndërsa qytetit të ngjante me ditë të zakonshme.Aktivitet e programuara nga Bashkia Lezhë për tu zhvilluar në kalanë mesjetare të qytetit u anulluan.Shkak u bë moti i vrejtur me temperatura të ulëta, ku munguan munguan as reshjet e shiut.Pavarësisht kushteve atmosferike kalaja ka hapur dyert …

Lexo me shume

“GAUDETE ET EXSULTATE – GEZONI E GALDONI”

Arqipeshkvia Metropolitane Shkodë r-Pult në kuadër të katekezave të Arqipeshkvit nisi me një takim kushtuar paraqitjes së Nxitjes Apostolike të Papa Franceskut “ Gaudete et exsultate”- Gezoni e Galdoni. Ku merrte pjesë edhe Nunci Apostolik I Selisë së Shenjtë Imzot Charles Brown, I cili u shpreh se ky mesazh që përcillet nga Ati I Shenjtë është një ngjarje e rëndësishme, …

Lexo me shume