Tuesday , 22 August 2017

SOCIALE

URA E MESIT NE MESHIRE TE FATIT

Disa herë është kërkuar ndërhyrje në këtë monument kulture, por deri më tani nuk ka pasur asnjë hap konkret. Ura e Mesit, me gjatësi 108 metër, gjërësi 3.40 metër dhe me 13 harqe jo simetrike, për ndërtimin e saj janë përdorur gurë të latuar, ndërsa traseja është bërë me pllaka guri. Sipas të dhënave mësohet se  teknika e ndërtimit ka …

Lexo me shume

PEMA: TASK-FORCA NE TERREN, GJOBA PER ÇDO ABUZIM ME UJIN

Shperdorimi I ujit te pijshem dhe faturat aforfe jane 2 problemet me te cilat po perballet ndermarrja e ujesjelles-kanalizimeve ne Shkoder. Per kete drejtori teknik I ndermarrjes Lazer Pema thote se jane ngritur grupe te task-forces dhe po ushtrojne kontrollne terren. Te gjithe ata te cilet do te shperdorojne ujin e pijshem do te perballen me ligjin dhe gjobat.Per kete …

Lexo me shume

ZYRA MJEDISORE PRANE DSHP LESHON 1.535 LIBREZA SHENDETESORE

Zyra e shendetit mjedisor prane drejtorise se shendetit public vetem gjate periudhes se veres ka leshuar rreth 1535 libreza shendetesore per subjekte te ndryshme por edhe ato personale. Gjyli apelon edhe drejt subjekteve ne Velipoje qe te pajisen me keto libreza, pasi eshte e domosdoshme.Pajisja me libreza shendetswore eshte vetem njera nga hallkat e cila sherben per cilesine e sherbimeve. …

Lexo me shume

RRUGA QE LIDH ZONEN E BARDHAJVE ME SHKODREN, E LENE NE HARRESE

Rruga qe lidh zonen e Bardhajve te Njesise Administrative Rrethina me qytetin e Shkodres vijon te jete ne gjendje te amortizuar prej vitesh. Askush nuk nderhyn per asfaltimin e kesaj rruge apo mbylljen e gropave. E nga ana tjeter kalimi ne kete rruge eshte i veshtire sidomos per ato qe levizin me automjete, teksa duhet te tregojne shume kujdes gjate …

Lexo me shume

FOKUSI NE VITIN 2017 I ZYRES SE PUNES, PUNESIMI I MESHKUJVE

Gjetja e nje pune ne tregun tone eshte me e thjeshte per nje grua sesa per nje mashkull. Nje fakt i tille pranohet nga Rozafa Zmijani, drejtore e Drejtorise Rajoanle te Punesimit Shkoder, tregon arsyet kryesore. Sipas Zmijanit fokusi ne vitin 2017 do te jete punesimi i meshkujve, ku nje gje e tille nuk do te jete e lehte. Edhe …

Lexo me shume

RRITJA E MOSHES SE PENSIONIT PER GRATE

Ligji i ri i sigurimeve shoqerore perfshin nje rritje te moshes se pensionit per grate. Nje gje e tille behet e ditur nga drejtoresha e Institutit te Sigurimeve Shoqerore Shkoder, Violeta Staka. Staka pohon se nga Janari i vitit 2015 mosha ka nisur te shtohet 2 muaj ne 1 vit. Si rrjedhoje, kete vit dalin ne pension ato gra qe …

Lexo me shume

OLIMPIADA BOTERORE E MATEMATIKES, 6 MEDALJE PER SHQIPERINE

16-vjeçari nga Shkodra Igli Mlloja ka qene mes 6 te rinjve shqiptar qe perfaqesoi Shqiperine ne edicionin e 58-te IMO ne Brazil. Te rinjte shqiptare bene nje paraqitje te mire ne olimpiaden boterore te matematikes, duke u vleresuar edhe me medalje. Mlloja tregon ne nje interviste per Tv Rozafa se eshte punuar shume per kete olimpiade. Mlloja tregon se kjo …

Lexo me shume

PARKIMET DYSHE, NE ÇDO RRUGE TE QYTETIT TE SHKODRES

Parkimet dyshe te automjeteve vijojne te jene nje problem shqetesues ne rruget e qytetit te Shkodres. Nje problematike qe haset me shume ne stinen e veres, teksa ardhja e emigranteve shton levizjen e automjeteve ne qytet. Vete qytetaret, sidomos ato qe levizin me bicikleta kerkojne nderhyrje nga policia per vendosjen e rregullit dhe mos-lejimin e parkimit te automjete ne vende …

Lexo me shume

KABLLOT, SHQETESIM PER BANORET NE LAGJEN “VASIL SHANTO”

Kabllot dhe telat elektrike vijojne te jene nje shqetesim per qytetaret ne shume lagje te qytetit te Shkodres. Lagjia “Vasil Shanto” e vuan nje problematike te tille prej kohesh. Sic shihet edhe nga pamjet, kabllo te shumte jane te varur dhe ngjitur me pallatet e kesaj lagje, duke u kthyer ne rrezik serioz per banoret. Keto te fundit kerkojne nderhyrje …

Lexo me shume

KANALI NE DOBRAÇ I RI, VEND-GRUMBULLIM MBETJESH

Kanali kryesor ne zonen Dobrac i Ri te qytetit te Shkodres eshte kthyer ne nje vend-grumbullim mbetjesh. Mbeturina te ndryshme hidhen cdo dite ne kete kanal, edhe na zona te ndryshme, nderkohe qe pastrimi i tij kryhet rradhe. Banoret e zones kerkojne pastrimin e tij, pasi krijon problem serioz sidomos ne stinen e veres, teksa me temperature e larta krijohet …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin